Rok szkolny 2022/2023
Półkolonie w szkole
W dniach 27.06. – 01.07. 2022 odbyły się w naszej szkole półkolonie. Uczestnicy spędzili czas na półkoloniach pod opieką: B. Winiszewskiej, B. Zaborskiej, Z. Ratajczak, R. Jakubowskiej, A. Zapłaty i M. Murchy. Pierwszego dnia półkolonii dzieci, podzielone na 4 grupy, wzięły udział w zajęciach na terenie szkoły. Każda z grup uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych, w zajęciach plastycznych - malowanie na folii, zajęciach sportowych - zabawy z chustą oraz zajęciach z grami planszowymi. Dla dzieci zorganizowano też niespodziankę - Rada Rodziców przygotowała dla uczestników kolonii posiłek w formie hot-dogów. Kolejne dni były zorganizowane w formie wycieczek. We wtorek uczniowie pojechali do Rakoniewic, gdzie odwiedzili Muzeum Straży Pożarnej i wystawę przyrodniczą, a potem udali się do Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. Tam poznali sposób życia ludzi na wsiach ponad 100 lat temu. Odwiedzili kuźnię, chatę karczmarza i młyn. W środę pojechaliśmy do Parku Historycznego – Uroczysko Wołkołatka w Woli Jabłonnej. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy teren parku, poznaliśmy życie pierwszych Piastów na naszych ziemiach. Poznaliśmy ich obyczaje, sposób ubierania się, pierwsze instrumenty, narzędzia i broń. W czwartek odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne ,,Stara chata u Kowola” w Kluczewie. Na powitanie, wszyscy zostali poczęstowani domowymi rogalikami. Po śniadaniu był czas na zabawy ruchowe oraz przejażdżkę traktorem z przyczepką. Dzieci miały też możliwość przygotowania masła, poznały pracę kowala, zobaczyły jak ludzie żyli dawniej na wsi. Wycieczka zakończyła się ogniskiem. Ostatniego dnia półkolonii uczniowie pojechali do Deli Parku. Skorzystali tam ze Strefy Wodnej, parku linowego, placu zabaw i edukacyjnej ścieżki wśród drzew. Pobyt zakończyło wspólne wyjście na lody i zakup pamiątkowych magnesów dla każdego uczestnika.
Wakacje 2022
Dzień Sportu
20 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Sportowe zmagania rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki przy muzyce, poprowadzonej przez p. Monikę Czuczwarę-Frąckowiak. Potem nastąpił bieg wokół boiska, w różnych kategoriach wiekowych, z podziałem na chłopców i dziewczynki. Kolejnym punktem programu były konkurencje indywidualne. Ze względu na deszcz, w klasach 1-3 przeprowadzono je w salach lekcyjnych. Każda wychowawczyni była odpowiedzialna za jedną konkurencję. Dzieci próbowały swoich sił w: rzutach piłką lekarską, rzutach woreczkami do celu, żonglerce piłką, skokach w dal z miejsca, skokach na skakance. Osobno rozegrano mecze w dwa ognie na poziomie klas, wyłaniając mistrza i wice mistrza. Uczniowie byli bardzo zaangażowani we wszystkie konkurencje i rozgrywki sportowe. Dyplomy oraz nagrody wręczyła p. Dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć podczas podsumowania Dnia Sportu na sali gimnastycznej.
MM
Wyjazd Koła FOTO-WIDEO do Parku Rozrywki Nenufar
W czerwcu kilkoro uczestników Koła FOTO-WIDEO pod opieką p. Barbary Zaborskiej wzięło udział w kilkugodzinnym wyjeździe do Parku Rozrywki Nenufar w celu doskonalenia umiejętności fotograficznych, rozwoju współpracy oraz rekreacji na wiele ciekawych sposobów widocznych na zdjęciach.
Charytatywna zbiórka na leczenie pani Nadii
W jedną z czerwcowych niedziel w kościele farnym w Kościanie została zorganizowana sprzedaż przepysznych ciast, z których dochód wesprze koszty leczenia pani Nadii Chudzińskiej. Łącznie udało się sprzedać 200 opakowań ciasta za kwotę 4142,50 zł. Jeszcze raz bardzo gorąco dziękujemy wszystkim, którzy upiekli i dostarczyli przepyszne ciasta oraz wolontariuszkom z naszej szkoły za pomoc w ich rozprowadzaniu. Pani Nadii oczywiście życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
BZ
Bal Ósmoklasisty
14 czerwca 2022 r. na długo pozostanie w pamięci tegorocznych ósmoklasistów Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach. W tym dniu odbył się długo oczekiwany BAL. Poprzedziły go bardzo staranne przygotowania, wspólne plany, pomysły. Był to wieczór wielu niezapomnianych wrażeń i atrakcji.
We wtorkowe popołudnie w pięknie udekorowanej Sali Gimnastycznej zebrali się ósmoklasiści, wychowawcy klas ósmych, Dyrekcja Szkoły oraz rodzice uczniów. Dziewczynki w wieczorowych sukniach, pięknych fryzurach, chłopcy w garniturach i czerwonych muchach czuli się prawdziwymi bohaterami tego wieczoru. Uroczystość rozpoczęła się w hali sportowej od tradycyjnego poloneza. Uczniowie zaprezentowali widzom wspaniale przygotowany pod okiem p. Elżbiety Szczepaniak układ choreograficzny. Perfekcyjnie zatańczony układ wzbudził u wszystkich zachwyt i wzruszenie.
Następnie głos zabrała p. Dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć. Część oficjalną zakończyło podziękowanie przedstawicieli uczniów klas VIII m.in. za trud wkładany w pracę wychowawczą, za troskę, cierpliwość, serdeczność skierowane w stronę Dyrekcji Szkoły, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły.
Następnie udaliśmy się na obiad przygotowany przez Bon Appetit Catering. Wkrótce potem uczniowie tłumnie ruszyli na parkiet. Do żywiołowych tańców i śpiewu zagrzewał wszystkich DJ, który zajął się profesjonalną oprawą muzyczną naszej imprezy. Niezapomniane chwile szalonej zabawy zostały utrwalone dzięki profesjonalnym sesjom zdjęciowym. Tradycyjne zdjęcie można było również wykonać przy ściance specjalnie do tego przygotowanej.
Wspaniała zabawa trwała do 23.00, a wieczór na pewno zostanie niezapomniany.
Konkurs " Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego od 1531r. -1683. Od Obertyna do Wiednia"
Udział naszego ucznia Karola Motały w finale krajowym Konkursu " Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego od 1531r. -1683. Od Obertyna do Wiednia ". Karol jako laureat zawodów wojewódzkich rywalizował w dniach od 9 do 11 czerwca w finale centralnym w Warszawie. Wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Gratulujemy Karolowi!
HG
XXI finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”
W dniach 6 – 9 czerwca 2022r. odbył się XXI finał ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” pod hasłem „O wodzie w przyrodzie”. Drużyna Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach jako reprezentacja województwa wielkopolskiego w składzie: Józefina Kaźmierska, Maria Świergiel, Hubert Jędrzejewski pod opieką Pani Ewy Markowiak zajęła 9 miejsce w Polsce.
W ostatecznej rozgrywce wzięło udział 13 przedstawicieli szkół z gmin leżących na obszarach parków krajobrazowych. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a różnice punktowe między drużynami były niewielkie. Dlatego tym bardziej należy docenić wynik naszych uczniów. Na ostateczny wynik złożyły się punkty z testu (sumowały się wyniki każdego z uczniów), z rozpoznawania 30 spośród 90 gatunków roślin i zwierząt chronionych oraz gatunków pospolitych, a także z gry terenowej, podczas której na 4 kilometrowej trasie uczestnicy mieli do rozwiązania kilka zadań.
Zmagania uczestników bacznie obserwowali koordynatorzy wojewódzcy i dyrektorzy parków krajobrazowych. Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
Triumfatorem XXI edycji konkursu została reprezentacja województwa dolnośląskiego!
Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom finału dużej wiedzy oraz osiągniętych wyników!
Finałowi konkursu towarzyszyły wycieczki, podczas których uczniowie poznawali walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Wielkopolski. Uczestnicy zwiedzili Ostrów Lednicki, Wielkopolski Park Etnograficzny oraz uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Rogalowe Muzeum w Poznaniu.
EM
Podsumowanie Konkursu ,,Czytanie ze zrozumieniem" dla klas 1-3.
Dnia 3 czerwca 2022 w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbył się konkurs ,,Czytanie ze zrozumieniem" dla klas 1-3. Każdą z klas reprezentowało 3 uczniów. Zadaniem uczestników konkursu było zapoznanie się z tekstem i odpowiedzenie na pytania do niego oraz wykonanie zadań dodatkowych, wymagających również znajomości tekstu. Po sprawdzeniu prac konkursowych, wyniki przedstawiają się następująco:
klasy 1
I miejsce- Nataniel Adamczak kl.1a
II miejsce- Jakub Sikora kl.1b
III miejsce- Anna Naskręt kl.1b
klasy 2
I miejsce- Nadia Sieradzka kl.2a
II miejsce- Kaja Pawlak kl.2a
III miejsce- Barbara Żywicka kl 2b oraz Izabella Jakubowska kl. 2a
klasy 3
I miejsce- Greta Walicht kl.3b
II miejsce- Oliwia Drozda kl. 3b
III miejsce- Aleksander Podbylski kl. 3a
Serdecznie gratuluję zwycięzcom i pozostałym uczestnikom. Wykazaliście się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, potrafiliście też odszukać informacje w tekście. Brawo! Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnym konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Organizator konkursu- M.Murcha
Szkolny Konkurs Matematyczny
12 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas 1-3, w którym uczestniczyło 18 osób. Zwycięzcami okazali się:
a) w klasach pierwszych
- I miejsce – Tymoteusz Przybysz kl. 1a
- II miejsce – Antoni Cieśla kl. 1b
- III miejsce – Nikodem Żołopa kl. 1b
b) w klasach drugich
- I miejsce - Mikołaj Wojciak kl. 2b i Barbara Żywicka kl. 2b
- II miejsce - Kajetan Czarnecki kl. 2a
- III miejsce – Tomasz Grzegorczyk 2a
c) w klasach trzecich
- I miejsce – Stanisław Bressa 3b
- II miejsce – Oliwia Drozda 3b
- III miejsce – Marcel Wiśniewski 3a
Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za uczestnictwo w zmaganiach matematycznych a zwycięzcom gratuluję zaszczytnych miejsc. Organizator konkursu Agnieszka Zapłata
Dzień Pustej Klasy
10 czerwca obchodzimy Dzień Pustej Klasy. Dzieci z klasy 2a również przyłączyły się do tej akcji i wszystkie lekcje spędziły na świeżym powietrzu. Nie korzystały z podręczników ani ćwiczeń. W tym czasie uzupełniały karty pracy- wspólnie ustaliły, gdzie i kiedy człowiek może się uczyć. Zamieniły się w przyrodniczego detektywa i szukały elementów przyrody wymienionych w karcie pracy np. kamień, pajęczyna, żółty kwiat itp. Zajęcia na świeżym powietrzu pozwoliły też na aktywne przerwy śródlekcyjne- zabawy w berka. Ostatnim zadaniem były ćwiczenia gramatyczno- ortograficzne z wykorzystaniem planszy i kostki do gry. Dzieci rzucając kostka układały śmieszne zdania z podanych wyrazów. Dzisiejsze zajęcia bardzo się uczniom spodobały i na pewno je powtórzymy.
MM
Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Serdeczna karteczka" - klasa 1a i 2a
Podsumowanie projektu ,,Serdeczna karteczka" w klasach 1a i 2a
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Serdeczna karteczka" - klasa 1a i 2a
Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Z darami natury świat nie jest ponury" - klasa 2a.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Z darami natury świat nie jest ponury"- klasa 2a
Projektu Edukacyjnego ,,Z darami natury świat nie jest ponury" - klasa 2a
Festyn szkolny
Serdecznie dziękujemy organizatorom sobotniego festynu. Jeteśmy pod wrażeniem prężnego działania wszystkich rodziców, którzy przygotowywali to przedsięwzięcie, począwszy od pozyskania sponsorów, przygotowania loterii fantowej, zakup nagród, przygotowania i obsługi stanowisk gastronomicznych oraz udziału w sprzątaniu po zakończonej imprezie.
Dziękujemy również wszystkim pracownikom pedagogicznym i administracyjno-obsługowym szkoły i przedszkola za uświetnienie tej imprezy różnymi konkurencjami i atrakcjami dla dzieci.
Dzieciom i młodzieży dziękujemy za udział w występach, ustawienie stanowisk, a klasie 8b za pomoc podczas imprezy oraz w sprzątaniu po imprezie. Uważamy, że impreza udała się pod każdym względem na szóstkę.
Jeszcze raz serdeczne dzięki.
Wycieczka klasy 8a
1 i 2 czerwca klasa 8a była na wycieczce w Szklarskiej Porębie. W pierwszym dniu, po przyjeździe na miejsce opiekunowie zrobili uczniom niespodziankę. Zabrali ich do Trollandii na rollercoaster. Później grupa udała się na spacer do chaty Walońskiej. Odbyła się tam krótka prelekcja na temat Walończków i ich zwyczajów. Klasa miała zadania do wykonania. W zabawę zostali wciągnięci też opiekunowie. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji wszyscy udali się na spacer po Szklarskiej Porębie. Drugiego dnia, po śniadaniu uczestnicy wycieczki ruszyli z przewodnikiem sudeckim na Szrenicę. Przewodnik opowiadał wiele interesujących ciekawostek na temat m. in. historii Szklarskiej Poręby. Kolejną niespodzianką był wjazd wyciągiem. Schodząc z góry można było podziwiać piękne panoramy. Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się nad najbardziej znany wodospad w polskiej części Karkonoszy - Wodospad Szklarki.
ZO
Wycieczka klasy 5a
1 czerwca 2022r. uczniowie klasy 5a i 5b wyjechali na dwudniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Pierwszego dnia, pod opieką przewodnika górskiego udaliśmy się na trekking szklakiem górskim Skalne grzyby. Po około 3 godzinnym marszu pojechaliśmy do Wambierzyc, gdzie zwiedziliśmy górującą nad miasteczkiem bazylikę. Obejrzeliśmy też unikatową ruchomą szopkę. Następnie zobaczyliśmy urokliwy park uzdrowiskowy w Polanicy Zdroju. Następnego dnia, z samego rana pojechaliśmy do Karłowa, z którego rozpoczęła się nasza wyprawa na Szczeliniec Wielki. Pogoda sprzyjała i mogliśmy podziwiać wszystkie pasma górskie Kotliny Kłodzkiej. Po zdobyciu Szczelińca udaliśmy się do Ekocentrum, aby obejrzeć interaktywną wystawę pokazującą florę i faunę Gór Stołowych. Na koniec naszej wycieczki ponownie udaliśmy się do Polanicy. W parku uzdrowiskowym zregenerowaliśmy siły i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Starych Oborzysk.
KW
Wycieczka klasy 2a
W czwartek 2 czerwca uczniowie klasy 2a, pod opieką wychowawczyni oraz rodziców, wybrali się na wycieczkę do parku Historycznego ,,Uroczysko Wołkołatka”, który znajduje się w okolicach Rakoniewic. W czasie pobytu w skansenie dzieci poznały dawne baśnie, historię pierwszych Piastów, poznały średniowieczną muzykę i dawne instrumenty. Zobaczyli jak żyli rycerze, rzemieślnicy, kmiecie. Dowiedzieli się, kim była wiedźma oraz jak wyglądała chata na kurzej nóżce. Obejrzeli też film o czasach Mieszka I. Mogli spróbować swoich sił w rzucie oszczepem do żubra i niedźwiedzia, w strzelaniu z kuszy do dzika oraz w walce na poduszki. Pobyt w parku historycznym zakończyło wspólne ognisko oraz zakup pamiątek.
MM
Wystawa ekologiczna klas 8
Klasy 8 jako podsumowanie zajęć z biologii z działu „Człowiek i środowisko” przygotowały plakaty dotyczące:
- Zanieczyszczeń powietrza, wód, degradacji gleby
- Jak racjonalnie gospodarować zasobami przyrody?
- Uzyskiwanie energii z innych źródeł niż paliwa kopalne
- Odpowiedzialne korzystanie z odnawialnych zasobów przyrody
- Sposoby ochrony przyrody
- Ochrona zasobów przyrody na co dzień
- Gatunki chronione w Polsce
Powiatowy Konkurs "Watykan i Święty Jan Paweł II- papież z dalekiej Polski"
13 maja, w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach, w rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II odbył się już po raz siedemnasty, po dwuletniej przerwie z powodu epidemii Powiatowy Konkurs "Watykan i Święty Jan Paweł II- papież z dalekiej Polski". W zawodach sprawdzających wiedzę dotyczącą Patrona Szkoły uczestniczyły 3 zespoły. Pierwsze miejsce zajęła grupa ze Szkoły Podstawowej w Luboszu, II miejsce- uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Kościanie, a III lokatę zajęły uczennice naszej Placówki. Gratulujemy! Nagrody ufundował Samorząd Gminy Kościan, Starostwo Powiatowe oraz ksiądz proboszcz z Parafii Stare Oborzyska Jacek Markowski.
HG