Od 20 września do 7 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach został zrealizowany pierwszy cykl warsztatów "Wychowywać to kochać i wymagać" oparty na Szkole dla rodziców i wychowawców. Wzięło w nim udział 16 pań.
Równolegle w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu były prowadzone warsztaty, w których uczestniczyło 10 pań.
Zajęcia prowadziły Barbara Zaborska i Agnieszka Konieczna.
Obie prowadzące, dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ubiegłym roku szkolnym wzięły udział w trzech cyklach warsztatów Szkoły dla rodziców i wychowawców w Warszawie.
Program funkcjonuje w Polsce od 30. lat i jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Celem warsztatów jest nauka budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Program jest ukierunkowany na przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży oraz podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców.
Zachęcając rodziców do udziału w warsztatach użyto hasła: “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej”. Faktycznie większość pań, które zgłosiły swój udział podkreślały, że nie mają większych problemów z dziećmi, ale chciały sprawdzić, czy można coś jeszcze we wzajemnych relacjach poprawić. Niektóre uczestniczki przyznawały, że warsztaty jednak znacznie pomogły uspokoić nastrój w domu i zastosowanie miłości w połączeniu z odpowiednimi zasadami – przynosi bardzo pozytywne efekty.
Warto docenić odwagę i zaangażowanie uczestniczek warsztatów.
Odwagę, aby przyznać się do tego, że warto coś zmienić na lepsze w relacjach z dziećmi. Zaangażowanie, ponieważ warsztaty składają się z dziecięciu 3-godzinnych (4 godziny lekcyjne) spotkań.
Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami dotyczącymi warsztatów, na których można zobaczyć także artykuł, który ukazał się w Gazecie Kościańskiej oraz książki, które są podstawą programu. Jednakże uczestniczki potwierdzają, że samo przeczytanie książki nie jest tak skuteczne, jak udział w zajęciach.
Jesienią w naszej szkole odbędzie się kolejny cykl, jeśli będą osoby chętne. Warsztaty – po wcześniejszych ustaleniach - będą się odbywać się także w innych szkołach.
Poniżej wypowiedzi trzech pań po warsztatach.
Mama trójki dzieci lat 10, 6 i 4
- Wychowywać to kochać i wymagać!
Wymagać od siebie jeszcze więcej: spokoju, zrozumienia i konsekwencji.
- Spokojna i świadoma mama/rodzic to dziecko: szczęśliwe, samodzielne, “grzeczne”.
- Przeczytanie książki to za mało, warsztaty rozwiały moje wątpliwości, uświadomiłam sobie, że moje/nasze (z mężem) metody szły w dobrym kierunku, tylko były potrzebne drobne “kosmetyczne” poprawki.
- Uświadomiłam sobie, jak ważne jest stawianie granic względem siebie i dzieci.
- Ogólnie moje dzieci nie sprawiały “problemów wychowawczych”, jednak teraz jeszcze bardziej poprawiły się nasze relacje - z mężem również, przez co zaczęłam bardziej świadomie ich słuchać i mówić.
- Warto jest uczestniczyć w warsztatach, gdyż to robimy dla swoich “skarbów”, małe, drobne szczegóły w mówieniu, zachowaniu - robią ogromną różnicę.
- Po warsztatach zaczęłam się bardziej kontrolować w sensie: “ugryźć się w język” i dać możliwość swoim dzieciom na wyrażanie siebie, daję im przestrzeń na drobne błędy i czas na wyciągnięcie wniosków.
- Najlepsze były ćwiczenia praktyczne, to one uświadomiły te drobne niedociągnięcia, pomogły spojrzeć na problem spokojnie, poukładać sobie wszystko w głowie.
- Czuję w sobie siłę i wiem, jak mam postępować, aby moje dzieci były samodzielne, silne, odpowiedzialne i “grzeczne”.
- Już nie obawiam się tak mocno, że popełnię błąd, którym nieświadomie krzywdzę swoje dzieci.
- Wiem, że wychowanie to długi proces, który jest wart podjęcia wysiłku przeze mnie dla dobra dzieci.
Błędów i porażek nie uniknę, ale mam już wiedzę i umiejętności, aby ich było jak najmniej.
Polecam
Kolejna wypowiedź:
Jest takie powiedzenie “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej” i tym kierowałam się decydując na uczestnictwo w warsztatach. Jako mama dwóch synów, z którymi nie mam problemów wychowawczych zastanawiałam się, czy warto?
Dziś wiem, że tak. Dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach, również tej praktycznej (ćwiczenia) inaczej spoglądam na swoje dzieci i oczywiście samą siebie. Uświadomiłam sobie, że niektóre zachowania moich dzieci wynikają z ich cech charakteru i osobowości, a ja nie powinnam ich zmieniać lecz zaakceptować. Moim zadaniem jest ich wspierać i pomagać im znaleźć własną drogę, aby potrafiły dokonywać właściwych wyborów w realizacji swoich planów. Okazało się, że spokojna rozmowa, a nie jak to często bywało - przesłuchanie - jest złotym środkiem na rozwiązywanie wielu problemów oraz pogłębienie więzi z dziećmi. Warsztaty skłoniły mnie także do refleksji nad sobą. Pomogły w relacjach rodzinnych, a także zawodowych. Dzięki warsztatom mój dom stał się spokojniejszy. Więcej rozmawiamy, mamy dla siebie więcej cierpliwości i akceptacji.
Oczywiście nie można zapomnieć o wspaniałej atmosferze panującej na spotkaniach oraz Paniach prowadzących, które w profesjonalny sposób pokazały jak powinno się “Kochać - wymagać - wychowywać”.
Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne warsztaty i zachęcam rodziców do udziału w kolejnej edycji. Pamiętajcie “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej”.
Wypowiedź jeszcze jednej uczestniczki:
Jestem mamą 18-latki i 13-latka. Dzieci dobrze się uczą, nie sprawiają problemów wychowawczych.
Do udziału w warsztatach skłoniła mnie ciekawość, czy można poprawić coś, co w mojej ocenie dobrze funkcjonuje. Otóż dzisiaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć: MOŻNA!!!
Warsztaty to nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej. Duże znaczenie dla mnie miała część praktyczna – odgrywanie scenek, rozwiązywanie zadań i wykonywanie różnych ćwiczeń, w których uczestnicy wcielają się w role dzieci, rodziców lub inne postacie. Pozwala to spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Oczywiście każdy uczestnik angażuje się według własnych chęci i nastawienia.
Zajęcia prowadzone przez Panie: Basię i Agnieszkę spowodowały, że w inny sposób zaczęłam postrzegać dzieci, męża, ludzi, którzy mnie otaczają, a w szczególności samą siebie.
Dzięki warsztatom odkryłam w bliskich cechy, których wcześniej nie dostrzegałam. Nauczyłam się lepiej rozumieć swoje dzieci. Zdobyta wiedza pomaga mi w działaniach zmierzających do tego, aby kochać i wymagać jednocześnie. Uświadomiłam sobie, jak duży wpływ na dziecko mają zachowania rodziców. W szczególności dzięki zajęciom pogłębiłam swoją wiedzę jak budować relacje, w których jest miejsce na miłość, wzajemne zrozumienie, rozwój, spełnienie, a także na radość i dobrą zabawę. Wszystkie problemy stają się wtedy mniejsze, a rodzina jest szczęśliwsza.
Oczywiście nie można pominąć miłej atmosfery panującej podczas warsztatów.
Bez wątpliwości mogę polecić warsztaty WSZYSTKIM rodzicom, zarówno tym, którzy borykają się z problemami ze swoimi pociechami, jak i tym, którzy ich nie mają. Pamiętajcie: NIGDY NIE JEST TAK DOBRZE, ŻEBY NIE MOGŁO BYĆ LEPIEJ!