• Rok Szkolny 2013/2014

        • ROK SZKOLNY 2013/2014

          Hurra!!! Wróciliśmy do szkoły!!!

                2 września 2013 roku Mszą Świętą o godz. 9.30 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W czasie homilii ksiądz proboszcz zachęcał nas do rozwijania naszych talentów, a na koniec pobłogosławił uczniów klasy I.

               Po uroczystej Eucharystii przeszliśmy do sali gimnastycznej na akademię inaugurującą rok szkolny 2013/2014. Z przemówienia Pani Dyrektor dowiedzieliśmy się o wielu ważnych sprawach związanych z naszym powrotem do szkoły. Obejrzeliśmy także krótką scenkę pt. „O jesieni i zmowie leni”, w której uczniowie – lenie próbowali powstrzymać Panią Jesień, aby jeszcze nie przychodziła i dzieci nie musiały chodzić  do szkoły. Niestety, przedsięwzięcie to nie powiodło się, gdyż Pani Jesień uwolniła się z krępujących ją  sznurów. Oburzona poleciła swojej koleżance wiewiórce zadanie rozwiązania trudnego zadania matematycznego. Uczniowie – lenie nie potrafili go rozwiązać, więc  za karę mieli zostać zamienieni w grzyby pasożyty – huby. Udało im się jednak uprosić Panią Jesień, aby nie czyniła z nich  grzybów.  Obiecali, że przez cały rok będą się solidnie uczyć i wtedy rozwiążą zadanie wiewiórki. Potem na nasze przedstawienie przybył Wielki Magik ze swoimi pomocnikami. Dokonali oni przeobrażenia przedszkolaków w uczniów klasy I. W tym celu maluchy zostały „wyczyszczone” domowymi miotełkami, obmyte wodą, pomalowane kolorową  kredą oraz  obcięto im wyrastające na skutek brojenia rogi. Tak przygotowani pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów  szkoły. Każdy nowy uczeń otrzymał dyplom, małą niespodziankę oraz biret.

                   Na  tym uroczystość zakończyła się. Pani Dyrektor  życzyła wszystkim sukcesów w rozpoczętym nowym roku.

          [Tekst: Anna Nowak]

          Festyn historyczny pt. „Dezydery Chłapowski- żołnierz, rolnik, patriota ”

                 W sobotę 7 września grupa uczniów w składzie: Małgosia i Tomek  Łaszczyńscy, Adam Kaczmarek, Magda Mańczak, Natalia Sobkowiak, Kamila Maćkowiak pod opieką Hanny Grzelczyk, rodziców: Piotra Kaczmarka i Ewy Łaszczyńskiej udali się rowerami do Racotu, aby wziąć udział w festynie historycznym pt. „Dezydery Chłapowski- żołnierz, rolnik, patriota ”organizowanym przez Starostwo Kościan. Atrakcją imprezy była rekonstrukcja bitwy o Tczew z 1807r., w której brał udział młody Chłapowski. Podziwialiśmy również występy konnej woltyżerki, obóz woskowy z czasów Napoleona Bonaparte. Według uczestników rajdu impreza  o charakterze historycznym była bardzo ciekawa. Widowisko przyciągnęło ogromną ilość ludzi, którzy chcieli zetknąć się z przeszłością „na żywo”.

          [Tekst: M. Łaszczyńska, Hanna Grzelczyk]

           

          Gminne Mistrzostwa "Sztafetowe Biegi Przełajowe" w Racocie

                  23 września odbyły się Gminne Mistrzostwa "Sztafetowe Biegi Przełajowe" w  Racocie. Nasza szkoła zajęła II miejsce z czterech szkół z gminy Kościan - Stary Lubosz, Racot, Kokorzyn, które startowały w mistrzostwach. W biegach uczestniczyli: Sobkowiak Natalia, Maćkowiak Sandra, Maćkowiak Kamila, Kąkolewska Sandra, Michalak Zuzanna, Łaszczyńska Małgorzata, Trąbka Piotr, Lehmann Cyprian, Patelka Maciej, Czuba Kacper, Kaczor Nataniel.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Dzień Chłopca

           

          Z okazji Dnia Chłopaka życzymy Wam:

          - abyście byli pomocni jak komputery,

          - szybcy, jak japońskie skutery,

          - sympatyczni, jak maskotki,

          - i słodziutcy, jak szarlotka.

           

          DZIEŃ CHŁOPCA

          Szkolna dyskoteka z okazji Dnia Chłopca odbyła się 30 września 2013 roku i trwała od godziny 16.00 do 19.00. Jury składające się z dziewczyn wybierało Mistera Szkoły spośród chłopców:

                            Klasa druga – Mikołaj Cichocki

                            Klasa trzecia – Jan Kaczmarek

                            Klasa czwarta – Filip Wojciechowski

                            Klasa piąta – Jakub Pawlak

                            Klasa szósta – Piotr Trąbka

          Chłopcy uczestniczyli w sześciu konkursach:

          - chodzenie na wysokich obcasach

          - malowanie paznokci

          - rozpoznawanie damskich przyborów kosmetycznych

          - obieranie jabłka

          - rozpoznawanie marek samochodów

          - taniec z balonem i partnerką.

          Jury wybrało Mistera Szkoły, którym został Piotr Trąbka . Wszyscy dobrze się bawili!

          [Tekst: Jagoda Nowicka i Patrycja Kaczmarek kl.III]

           

          Święto  „ POZNAŃSKIEJ PYRY”   w  Szreniawie.

                      W dniu 6 października grupa 15  uczniów koła turystycznego udała sie do Szreniawy. Podczas święta „ POZNAŃSKIEJ PYRY” zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Wykopywaliśmy ziemniaki, segregowaliśmy je w specjalnej maszynie. Niektórzy kupili sobie „pyry z parownika z gzikiem”. Cała grupa jeździła wozem, którego ciągnęły woły. Potem zwiedzaliśmy muzeum, czyli oglądaliśmy sprzęty rolnicze, np. wozy konne i urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie domowym, np. żarna, młynki itp. Mamy też pamiątkowe zdjęcie z poznańską Bamberką. W czasie trwania imprezy było wiele atrakcji: konkursy ze znajomości gwary poznańskie, degustacje potraw, warsztaty dla dzieci, czyli malowanie twarzy, malowanie rysunków farbami i robienie figurek z ziemniaka. Zorganizowano też wiele konkursów. Ta wycieczka odbyła się w ramach działalności kółka turystycznego.

                                       Magda Mańczak, klasa V

           

          Dzień Edukacji Narodowej

          Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole uczczono apelem, który odbył się w piątek 11 października. Apel przygotowali uczniowie klasy trzeciej pod opieką p. Mirosławy Murchy. Dzieci wcieliły się w role pedagogów i w humorystyczny sposób przedstawiły zawód nauczyciela. Później pokazały z jakimi rodzajami uczniów mamy do czynienia w szkole. Porównały ich do gatunków grzybów, był więc bujak pospolity, maruda lekcyjna,  żarłacz śniadaniowy, strachlak nauczycielski, średniak rzadki, pracuś szlachetny itp.  Na zakończenie apelu dzieci odśpiewały piosenkę i złożyły wszystkim pracownikom szkoły życzenia.
                   Następnie Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Anny Nowak, poprowadził galę wręczenia orderów. Przyznano między innymi Order Matczynej Troskliwości - dla nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, Order Oczu Dookoła Głowy - dla p. dyrektor, Order Kwadratury Koła - dla nauczycielki matematyki, Order Czterolistnej Koniczyny - dla nauczycielki przyrody czy Order Archiwum X - dla pani sekretarki oraz wiele innych. Wręczono też specjalny Order Uśmiechu, dla nauczyciela który został wybrany przez dzieci w plebiscycie. Order ten otrzymał p. Maciej Sołtysiak - nauczyciel wychowania fizycznego. Podczas wręczania Orderu Uśmiechu jego zdobywca musiał wypić szklankę soku z cytryny. Potem przyszedł czas na życzenia od Samorządu Uczniowskiego oraz od przedstawicieli Rady Rodziców. Podsumowano także szkolne konkursy - na portret nauczyciela dla klas I-III oraz na kartkę z życzeniami dla klas IV-VI. Na zakończenie uroczystości dzieci z klasy trzeciej wręczyły wszystkim własnoręcznie wykonane laurki oraz kwiaty.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Dzień Patrona i otrzęsiny klasy IV

           16 października nasza szkoła obchodzi Dzień Patrona - bł. Jana Pawła II. W tym dniu uczniowie i nauczyciele wzięli udział we mszy świętej, po której złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pamiątkowym kamieniu poświęconym Janowi Pawłowi II. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie obejrzeli apel przygotowany przez szkolne koło teatralne, pod opieką p. Hanny Grzelczyk. W czasie występu dzieci przypomniały najważniejsze fakty z życia naszego patrona oraz śpiewały jego ulubione pieśni. Oprawę muzyczną apelu przygotowała p. Anna Dobraś – Singh, nauczycielka muzyki. Po apelu podsumowano szkolne konkursy papieskie - na plakat pt. „Jan Paweł II - Papież dialogu”. Wśród klas młodszych zwyciężyła klasa II, drugie miejsce zajęły równorzędnie klasy I i III. W klasach starszych za najciekawszą uznano pracę klasy VI, kolejne miejsca zajęła klasa V i IV.

                      Po zakończeniu części dotyczącej Dnia Patrona, uczniowie wzięli udział w otrzęsinach uczniów klasy IV. Czwartoklasiści, przebrani symbolicznie za koty, musieli wykazać się wiedzą szkolną, sprawnością fizyczną i wieloma innymi umiejętnościami. W każdej konkurencji brali udział wyznaczeni uczniowie. Najciekawsze konkurencje to picie mleka ze spodków, karmienie kolegi kisielem, wykonanie rysunku kota z zasłoniętymi oczami i lewą ręką, bieg z przeszkodami z założonym plecakiem itp. Wszystkie konkurencje czwartoklasiści wykonali bezbłędnie i zostali przyjęci w poczet starszych uczniów naszej szkoły. Musieli złożyć obietnicę, iż będą się dobrze uczyć i wypełniać obowiązki szkolne, a p. Dyrektor uroczyście obcinała im papierowe ogonki. Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. Anna Nowak - opiekun Samorządu Uczniowskiego.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Odwiedziny w ,,Pałacyku pod Dębami”

                  W poniedziałek 28 października odbyła się wycieczka do domu opieki w Starych Oborzyskach. W wycieczce brało udział koło teatralne i wokalne. Pokazaliśmy tam przedstawienie o Janie Pawle II, śpiewaliśmy piosenki, przedstawialiśmy scenki. Osobom starszym bardzo się podobało, a my byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy pokazać, co umiemy i uszczęśliwić osoby starsze swoją obecnością.

          [Tekst: Magdalena Mańczak, klasa V]

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Święto obchodzone jest zawsze w październiku. W tym roku odbywało się pod hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia”. Nasza biblioteka po raz siódmy włączyła się do obchodów i przygotowała dla uczniów wraz z Kołem bibliotecznym kilka propozycji, m.in.:

          • konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona książka” (etap szkolny i gminny),
          • konkurs czytelniczy pt. „Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości  i przyszłości" [o wynikach czytaj w zakładce Biblioteka]

           

          Papieski Rajd Rowerowy

                 19 listopada o godz. 8:30 odbyła się zbiórka uczniów Szkoły Podstawowej i ich rodziców na boisku szkolnym. Następnie wyjechaliśmy ze szkoły rowerami i pojechaliśmy do szkółki leśnej w Racocie. Ten kto nie czuł się na siłach mógł jechać samochodem. Około godziny 10:00 dotarliśmy na miejsce, gdzie przywitał nas pan leśniczy - Marek Ptak. Opowiedział nam o grzybach trujących i jadalnych oraz o drzewach iglastych i liściastych. Po opowieści pana leśniczego mogliśmy poczęstować się herbatą, drożdżówką oraz kiełbasą. Po posiłku odbyły się konkursy dla dzieci  i rodziców. Konkursy dla dzieci: między innymi odgadywanie tropów zwierząt, skojarzenia związane z papieżem, przeciąganie liny, bieg z jajkiem oraz zbieranie i zawieszanie prania. Konkursy dla rodziców: między innymi śpiewanie piosenek, rozpoznawanie grzybów, przeciąganie liny oraz quiz o papieżu. Konkursy oczywiście były nagradzane. O godzinie 13:00 wracaliśmy do szkoły. Myślę, że wszystkim bardzo spodobał się rajd.                                                             

                          [Tekst: Mateusz Chrastek, kl. VI]

           

          Najpiękniejsze różańce

                       W październiku trwał w naszej szkole konkurs na najpiękniejszy różaniec. Wpłynęło na niego 75 prac, co oznacza, że niemal połowa uczniów wykonała w domu różaniec. Zostały one zrobione z najróżniejszych materiałów: orzechów włoskich i laskowych, rodzynek, ziarenek kawy, metalowych nakrętek, makaronu, żelków, cukierków, chrupek, ziemniaków pomalowanych złotą farbą, koralików, guzików, ziela angielskiego, piłeczek ping- pongowych, fasoli, jarzębiny, kukurydzy, głogu, kasztanów oraz bibuły. Różańce były bardzo ładne i trudno było wybrać najpiękniejszy. Dlatego komisja oceniająca postanowiła nagrodzić wszystkie prace. Każdy uczestnik został nagrodzony słodkim upominkiem w postaci czekolady, które  zasponsorował ksiądz proboszcz.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Narodowe Święto Niepodległości

                      13 listopada br.  w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję obejrzeć program artystyczny  przygotowany przez klasę VI pod opieką wychowawcy Ewy Markowiak i p. Anny Dobraś – Singh, która czuwała nad oprawą muzyczną. Uczniowie przedstawili scenki z historii Polski związane z utratą, a później z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Wysłuchano piosenek patriotycznych: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rota”, „Legiony”, „Piechota”. Występ młodych artystów był prawdziwą lekcją historii dla wszystkich uczniów naszej szkoły.  Tego dnia uczniowie  przyszli do szkoły odświętnie ubrani. Po uroczystym apelu odbył się bieg „Biało – Czerwonych” wokół szkoły.

           

          Wyjazd do Hospicjum PALIUM w Poznaniu

                 W sobotę dnia 16 listopada 2013 roku członkowie kół zainteresowań z naszej Szkoły wraz z opiekunami: panią Mariettą Kuhnert, Hanną Grzelczyk, Karoliną Rudawską-Nowak, Ewą Markowiak, Anną Dobraś-Singh byli w Hospicjum Palium w Poznaniu i na Termach Maltańskich.  W wyjeździe brały też udział mamy małych wolontariuszy i panie z kółka Sprawnych Rąk - Klubu Świętego Mikołaja. Do szkoły przyszliśmy na godzinę 8:30, po kilku minutach wyjechaliśmy autobusem. W Hospicjum poszliśmy do małej sali, gdzie odegraliśmy przedstawienie pt. „Jan Paweł II”. Przekazaliśmy pacjentom i wolontariuszom wyszywane, malowane motyle i ozdobne kartki. Po przedstawieniu był poczęstunek, następnie poszliśmy do kaplicy, gdzie ksiądz wolontariusz opowiadał nam historię Jana Pawła II. W tym miejscu ucałowaliśmy też relikwie Jana Pawła II. Potem pojechaliśmy na Termy Maltańskie. Były tam cztery baseny:  jeden z wejściem na dwór, drugi do nauki pływania, trzeci ze statkiem i ścianką do skakania i innymi atrakcjami. Czwarty basen był z wodospadem, o pełnych godzinach były w nim sztuczne fale. Było także pięć zjeżdżalni zielona, pomarańczowa, z pontonami oraz fioletowa i żółta, na których nie mogliśmy zjeżdżać. Wyjazd do Poznania był bardzo udany, chcielibyśmy tam jeszcze raz tam pojechać.

          [Tekst: Martyna Skrzypczak klasa V]

           

          Konkurs „Zarządzanie kryzysowe”

                 Dnia 04.12.2013 r. (środa), na drugiej godzinie lekcyjnej, do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach przyjechali pan Krzysztof Wardziński z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz pani Bożena Szczawik-Musiał, inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej w Urzędzie Gminy Kościan. Omówiono definicję zarządzania kryzysowego, struktury, podział zagrożeń i procedury. Tydzień później (11.12.2013 r.) uczniowie klasy V i VI na drugiej godzinie lekcyjnej pisali test o zarządzaniu kryzysowym, w którym wzięło udział około 50 uczniów. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące postępowania w razie wystąpienia, np. pożaru, o sposobach alarmowania społeczeństwa. Po konkursie wyróżniono po pięć osób z klas V-VI. Z klasy V: Sandra Kąkolewska, Magda Mańczak, Nicole Naskręt, Dominika Zaborska i Mikołaj Wadowiec, z klasy VI: Katarzyna Dudziak, Dawid Dudziak, Martyna Mucha, Wiktor Jordeczka i Piotr Trąbka. Każda z wymienionych osób otrzymała po upominku i dyplomie. Nagrody i dyplomy wręczył pan Andrzej Przybyła, zastępca Wójta Gminy Kościan. Po wręczeniu nagród i dyplomów zrobiono zdjęcie, na którym znajdowały się następujące osoby:  pani dyrektor szkoły Żaneta Igłowicz-Nieć, pan Andrzej Przybyła, pani Bożena Szczawik-Musiał, wychowawczyni kl. VI pani Ewa Markowiak, wychowawczyni kl. V pani Hanna Grzelczyk oraz 10 wyróżnionych osób.

          [Tekst: Dominika Zaborska, klasa V]

           

          Wycieczka do kina

                  W poniedziałek 09.12.2013roku o godzinie 12.30 pojechaliśmy całą szkołą do kina w Lesznie na film pt. „ Kraina Lodu”. Premiera tego najnowszego filmu Disneya odbyła się w Polsce 29 listopada 2013 roku.

                   Film opowiada o Elzie, która posiada  moc władania lodem i śniegiem. Jej siostra Anna była zwykłą dziewczynką. Pewnego dnia, podczas zabawy, Elza przez przypadek trafiła w siostrę lodem. Później poszli do trolów, ażeby odczarować Annę, zanim zamarznie całkowicie, po feralnym trafieniu siostry. Po tym wydarzeniu zamknięto wrota i okna zamku, aby nikt się o tym nie dowiedział nawet Anna. Pewnego dnia rodzice dziewczynek musieli wypłynąć w morze, niestety w czasie podróży doszło do wypadku i rodzice utonęli. Anna została sama. Elza nie mogła wychodzić z pokoju, ponieważ nie kontrolowała swojej mocy. Kiedy Elzę ogłoszono królową, wtedy ujawniła ona swoją moc. Anna wyrusza na poszukiwania swojej siostry Elzy, która zamrażając całe królestwo Arandell, uciekła. W wędrówce towarzyszy jej Cristian i jego renifer Sved.

                     Ten film wywarł na mnie bardzo pozytywne  wrażenie, gdyż opowiada o siostrzanej miłości oraz posiada typową dla filmu Disneya kolorową animację.

          [Tekst:Gerard Cichocki, klasa V]

           

          Zbiórka dla koleżanki z Afryki

                   Na przełomie października i listopada trwała w naszej szkole zbiórka finansowa dla naszej koleżanki z Afryki. Dzięki niej dziewczynka może kontynuować naukę w swojej szkole. Zebraliśmy łącznie 353, 82. Najwięcej pieniążków zebrały klasy:  I – 101,58zł oraz  klasa IV – 84, 50zł.Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę bardzo dziękujemy.

           

          „Moja ulubiona książka” – wystawa w Kościanie

                  Prace plastyczne zgłoszone do gminnego konkursu dla klas I - III, który odbył się w naszej szkole w październiku, pod tym tytułem,  będzie można obejrzeć w styczniu 2014 r. w Oddziale dla Dzieci (II piętro) Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie. Zapraszamy!   

                                                                                 [tekst: Alicja Kotecka]

           

          Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Julian Tuwim”

                       Konkurs został przeprowadzony 11.12.2013 r. w bibliotece szkolnej. Sejm RP ogłosił obecny rok Rokiem Juliana Tuwima z okazji 60. rocznicy śmierci poety (zmarł 27 grudnia 1953 roku i 100 lecia jego poetyckiego debiutu. Nasi uczniowie z klas I – III zaprezentowali własne interpretacje wierszy Juliana Tuwima.                  [czytaj dalej w zakładce: Biblioteka]

           

          Szkolna Wigilia

          „Bajkowe jasełka” to tytuł przedstawienia, od którego rozpoczęła się w naszej szkole Wigilia. Jasełka zaprezentowali uczniowie klasy VI w piątek 20 grudnia 2013r. Na początku młodzi artyści w anielskich strojach przypomnieli wydarzenie zwiastowania Najświętszej Marii Pannie radosnej nowiny o narodzeniu Syna Bożego. Potem przenieśli oglądających do Betlejem, gdzie w żłóbku w ubogiej stajence narodził się Bóg  Człowiek – Jezus. Do  Dzieciątka przynieśli swe dary pasterze a aniołowie zatańczyli żydowski taniec. W kolejnej scenie do małego Jezusa, Maryi i Józefa przychodziły ze swoimi darami postacie z różnych bajek: dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Jaś i Małgosia, Sierotka Marysia, Śpiąca królewna, Smerfetka, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, Calineczka oraz Królowa Śniegu. Pojawiły się też wróżki, dzieci oraz trzej królowie.    

                    Oprawę muzyczną Jasełek stanowiły kolędy w wykonaniu występujących oraz wersje instrumentalne kolęd przedstawione przez członków koła muzycznego. Po przedstawieniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i goście złożyli sobie świąteczne życzenia oraz podzielili się opłatkiem. Zaraz potem do szkoły przybyło dwóch gwiazdorów, przynosząc dzieciom słodkie upominki.

                      Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie szkolnych  konkursów: śpiewania kolęd, konkursów na najpiękniejszą ozdobę świąteczną,  najpiękniejszą choinkę przestrzenną oraz najpiękniej udekorowany stół bożonarodzeniowy.  Na zakończenie Wigilii Pani Dyrektor jeszcze raz życzyła wszystkim radosnych, rodzinnych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.                              

            [Tekst: Anna Nowak]

           

          95.rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

                     27 grudnia 2013r. obchodziliśmy 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji miało miejsce w naszej Szkole spotkanie z synem powstańca.

                      Dnia 09.01.2014 r. (czwartek), na drugiej godzinie lekcyjnej przyjechał do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach pan Stanisław Wiśniewski. Powiedział nam, że jest synem powstańca wielkopolskiego. Jego ojciec z tego powodu był prześladowany w czasie II wojny światowej. Gość opowiedział o naszej Małej Ojczyźnie, datach Powstania Wielkopolskiego oraz też trochę o swojej rodzinie. Pokazywał nam gazety m.in. „Śpiewnik” z roku 1911 oraz zdjęcia jego rodziny i z wojny. Przekazał nam bardzo dużo informacji, które się przydadzą na historii. Opowieści pana Wiśniewskiego słuchały   trzy klasy IV-VI oraz  ich wychowawczynie. Pod koniec troje uczniów z kl. V (Nicole Naskręt, Nikodem Olejnik i Dominika Zaborska) wręczyło gościowi kwiat i dużą laurkę oraz złożyło życzenia. Pan Stanisław Wiśniewski podziękował za miłe przyjęcie i postanowił jednak, byśmy złożyli kwiat na grobie powstańca wielkopolskiego, pierwszego Starosty kościańskiego generała Raszewskiego, którego ciało  spoczywa na oborzyskim cmentarzu.

          [Tekst: Dominika Zaborska z klasy V]

           

          Dzień Babci i Dziadka

                     Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci z Zespołu Szkół Gminy Kościan, Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach, zaprosiły swoich dziadków i babcie na uroczystość pod hasłem: ”Kochamy Was”. Uroczystość ta odbyła się 17 stycznia na sali gimnastycznej, przybyło blisko trzystu gości. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolne oraz wszystkie klasy szkoły podstawowej. Każda grupa przygotowała krótki występ dedykowany zaproszonym gościom. Były to między innymi piosenki, wierszyki, tańce, scenki o tematyce gwarowej, pokaz mody, zagadki i zadania, które musieli rozwiązać dziadkowie. Dzieci przygotowały kolorowe stroje i rekwizyty. Nad występami czuwali wychowawcy. Do organizacji imprezy czynnie włączyli się rodzice, którzy pomagali przygotowywać salę oraz poczęstunek dla gości. Na koniec uroczystości wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały sto lat i wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki i drobne upominki.

           

          Ferie z IPN

                    We wtorek 4 lutego 2014r. grupa 17 uczniów pod opieką Hanny Grzelczyk i Anny Nowak udała się do Poznania, do Instytutu Pamięci Narodowej  na zajęcia pt. Warsztaty drukarskie”. Dzieci wysłuchały pogadanki pani Agnieszki Kołodziejskiej- pracownika naukowego IPN  na temat działalności  Solidarności  w podziemiu w latach osiemdziesiątych, w okresie trwania PRL.

          Na spotkanie byli zaproszeni goście: pan Krzysztof Cnotalski  i Jan kołodziejski- byli pracownicy „Cegielskiego” , którzy w okresie PRL drukowali nielegalną prasę. Dzieci poznały sposoby powielania  ulotek, gazetek, które wydawała Solidarność i miały możliwość wykonywania ich na urządzeniach z tamtych czasów. Po zakończonych warsztatach dzieci uczestniczyły w turnieju gry ZNAJ ZNAK. Spotkanie zorganizowane w ramach Ferii z IPN były interesujące, dało możliwość poznania historii Polski sprzed 30 lat.

          Po zajęciach grupa dzieci pojechała do Palmiarni. Tam wraz z przewodnikiem uczniowie poznawali rośliny egzotyczne, np. palmy daktylowe, mimozy, bananowce itp. Wyjazd do Poznania zakończyliśmy deserem w Mc Donaldzie.

                                        [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          IX Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Julian Tuwim” dla klas I – III

           

          Amelia Maćkowiak z kl. II zwyciężyła w swojej grupie wiekowej. Gratulujemy!

                                                               [więcej czytaj w zakładce BIBLIOTEKA]

           

          Pasowanie na czytelnika

                       Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy pierwszej zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. Stało się to 27.02.2014 r.(czytaj całość w zakładce BIBLIOTEKA)

           

          Ewangelia Mateuszowa

                      20 lutego 2014 roku w Szkole Podstawowej w Racocie odbył się gminny konkurs pt. „Ewangelia według świętego Mateusza”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI: Mateusz Chrastek, Katarzyna Dudziak i Kamila Maćkowiak.  Po części I (pisemnej) do finału dostało się sześciu uczniów, którzy walczyli o kolejne miejsca. Ostatecznie po etapie ustnym nasi zawodnicy zajęli: I miejsce – Kamila Maćkowiak i III miejsce Katarzyna Dudziak. Gratulujemy zwycięzcom!

           

          Koncert muzyczny ˝DUET na klarnet i 4 saksofony˝

                      26 lutego uczniowie naszej szkoły podczas lekcji wychowawczych uczestniczyli w koncercie Duetu na klarnet i 4 saksofony  pt. "Rusz globusem”. W czasie występu dzieci miały okazję zapoznać się z klarnetem i rodziną saksofonów: altowym, sopranowym, tenorowym i barytonowym, poznać ich historię i brzmienie. Wysłuchały utworów z kręgu muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej z różnych stron świata. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w konkursach z nagrodami.

           

          GÓRA GROSZA

                          W lutym zakończyła się w naszej szkole ogólnopolska akcja „Góra Grosza”. Akcję tę organizuje Towarzystwo „Nasz Dom”. Pieniążki zebrane w tej zbiórce przeznaczane są na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na  tworzenie nowych  domów dziecka, rodzinnych domów dziecka oraz dla rodzin zastępczych. Nasza szkoła zebrała w tym roku kwotę 398 zł 63 grosze. To bardzo dużo. Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę, bardzo dziękujemy.      

                                                                                          Samorząd Uczniowski

           

          Konkurs matematyczny "Co dwie głowy to nie jedna".

                     3 marca 2014r. w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie odbył się IV Powiatowy Konkurs Matematyczny "Co dwie głowy to nie jedna" dla klas IV. W konkursie uczestniczyli reprezentanci 16 szkół powiatu kościańskiego.

          III miejsce zdobyły uczennice naszej szkoły Weronika Mania oraz Zofia Ruta. Gratulujemy!!!

          Każdy dwuosobowy zespół brał udział w dwóch etapach. Pierwszy etap to 6 konkurencji do rozwiązania: tangram, logogryf, intruz, kwadrat magiczny, piramida, przysłowia z liczebnikami. Drugi to test składający się z 15 zadań zamkniętych.

          Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 w Kościanie a II miejsce uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bonikowie.

           

          I Gminny Konkurs Znajomości Gatunków Roślin, Zwierząt, Grzybów i Form Ochrony Przyrody

                    Dnia 5 marca 2014r. w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu odbył się I Gminny Konkurs Znajomości Gatunków Roślin, Zwierząt, Grzybów i Form Ochrony Przyrody. Celem konkursu było poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Z ciekawymi zadaniami konkursowymi zmierzyły się 3 osobowe drużyny składające się z klas V i VI. Naszą szkołę reprezentowały: Kamila Maćkowiak, Nicole Naskręt i Dominika Zaborska, które zdobyły I miejsce!  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Bardzo ciekawą formułę konkursu przygotowała pani Małgorzata Kołtowska – pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi. Gratulujemy!

           

          Wycieczka do Wieży Ciśnień

                        Dnia 8 marca o godz. 9:00 uczniowie klasy V w ramach kółka turystycznego wybrali się wraz z Panią Hanną Grzelczyk do  Wieży Ciśnień, do Kościana. Wyruszyliśmy ze szkoły w Starych Oborzyskach. Szliśmy pieszo, a większość uczniów szło z kijkami. Po drodze dołączały do nas dzieci z Nowych Oborzysk oraz z Pianowa.

              Gdy dotarliśmy na miejsce musieliśmy, jeszcze chwilę czekać, gdyż ścianka wspinaczkowa była zamknięta. Następnie po przyjeździe pani recepcjonistki zostaliśmy wpuszczeni do środka. Tam skierowano nas do szatni, abyśmy się przebrali i coś zjedli. Po krótkim odpoczynku instruktorzy zapinali nam uprzęże i dawali kilka rad. Potem nauczyli nas dwóch podstawowych komend takich jak np. mogę iść, daj blok. Podzieliliśmy się na czteroosobowe grupy i kolejno wspinaliśmy się. Ścianki miały wysokość: 12,5 m i 16 m oraz 18,5 m. Było to trudne i męczące wyzwanie, niektórym szło to sprawnie innym zaś trochę gorzej. Pomimo tego wszyscy dali radę. Po godzinie spędzonej na wspinaczkach poszliśmy zwiedzić obserwatorium. Podziwialiśmy piękne widoki, było widać cały Kościan, a nawet Stare Oborzyska. Później zeszliśmy do szatni, aby chwilę odpocząć. Po odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną, lecz nie mieliśmy już tyle energii co w tamtą stronę, ponieważ byliśmy już zmęczeni.

          Na miejsce wróciliśmy ok. godziny 12:00. Stamtąd o resztkach sił rozeszliśmy się wszyscy do domów. Była to bardzo udana wyprawa. Myślimy, ze wkrótce jeszcze raz wybierzemy się na „ściankę”.   

                                                                               [Tekst:  Sandra Kąkolewska z klasy V]

           

          XVIII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

                      29 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie odbył się etap powiatowy XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu kościańskiego. Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali 85% wymaganej liczby punktów, wśród nich znalazł się nasz uczeń Kamila Maćkowiak i Wiktor Jordeczka z klasy VI, Sandra Kąkolewska z klasy V, Weronika Mania z klasy IV. Blisko awansu byli Julia Skrzypek i Ewelina Walachowska z klasy IV, Mikołaj Wadowiec z klasy V.

          12 marca 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Nagrody z rąk starosty kościańskiego Andrzeja Jęcza, burmistrza Kościana Michała Jurgi,  przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana Piotra Ruszkiewicza oraz dyrektora szkoły Małgorzaty Ratajczak odebrało ośmioro laureatów etapu powiatowego XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę książkową, pendrive i pamiątkowy dyplom. Laureaci będą reprezentować powiat na etapie rejonowym, który odbędzie się 24 marca 2014 roku  Zespole Szkół w Osiecznej. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

          Hanna Grzelczyk

           

          Najlepsza szkolna strona - wyniki

                    Od 17 marca na portalu koscian.naszemiasto.pl trwał plebiscyt na "Najlepszą szkolną stronę internetową w powiecie kościańskim". Była to propozycja wspólnej zabawy nie tylko dla uczniów, lecz także absolwentów, nauczycieli, rodziców i wszystkich, którzy mają na to ochotę. Głosowanie trwało od 17 do 31 marca. W plebiscycie uczestniczyło 28 szkolnych stron. Nasza strona zajęła VI miejsce. Zebraliśmy 2078 głosów, za które bardzo serdecznie dziękujemy!!!

           

           

           Już wiosna

                          Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy w szkole barwnie i wesoło. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od apelu, na który przygotowali członkowie Koła Teatralnego. Na apelu dowiedzieliśmy się, co jeść, aby być zdrowym, sprawnym i długo żyć. Następnie rozeszliśmy się do klas, aby wykonać przydzielone zadania. Do tych zadań należało wykonanie kolorowego maika, rozwiązanie krzyżówki dotyczącej bezpieczeństwa, ułożenie „10 przykazań zdrowotnych”, ułożenie puzzli (kl. I – III) oraz tangramów (kl. IV – VI), uzupełnienie przysłów, przygotowanie zdrowych i smacznych kanapek (kl. I – III) oraz sałatek (kl. IV – VI), ułożenie wiosennego hasła i przygotowanie transparentu. Pracy było sporo, ale daliśmy radę. Po wykonaniu prac, przebrani  w kolory wiosny wyruszyliśmy na pierwszy „Wiosenny Marsz” ulicami wioski. Chcieliśmy oznajmić mieszkańcom, że wiosna nareszcie przyszła! Aby tradycji stało się zadość, po powrocie do szkoły na boisku spaliliśmy Marzannę. W ten sposób pożegnaliśmy zimę, która każdemu już się znudziła. Na zakończenie imprezy otrzymaliśmy dyplomy, soczki i słodkie niespodzianki. Podsumowane także zostały wykonane zadania. Wśród uczniów klas młodszych najlepiej zrobili je uczniowie klasy II, którzy zajęli I miejsce, natomiast uczniowie klasy I i III zdobyli ex aequo II miejsce. Z klas starszych na pierwszym miejscu uplasowała się klasa IV, na drugim miejscu (również ex aequo) klasy V i VI.

           

          „Żyj zdrowo” w Domu Opieki „Pod dębami”

                     Koło teatralne w dniu 28 marca zaprezentowało przedstawienie  pt. „Żyj zdrowo”. Seniorzy z uwagą wysłuchali porad Pani Genowefy Tralalińskiej ze Starych Oborzysk, którą zagrała Zosia Ruta. Wskazówki dotyczyły zdrowego odżywiania, higieny, kultury fizycznej, bezpieczeństwa na drodze. Dzieci z klasy IVi V: Weronika Mania, Ewelina Walachowska, Kamila Grzegorczyk, Milena Krzysztofik, Wiktor Majchrzak, Mateusz Zaborski, Dominika Patelka, Marta Sobkowiak, Julia Skrzypek, Kasia Ciesielska, Wiktoria Stachowiak, Dominika Zaborska, Magda Mańczak  ostrzegali, czym może zakończyć się jedzenie słodyczy, chipsów, picie napojów gazowanych, brak ruchu, nieostrożne poruszanie się po drodze. Występ był  urozmaicony znanymi piosenkami np. „Witaminki”, „Mydło , szczotka” itp. Relacja foto. W albumie. Członkowie koła teatralnego byli nagrodzeni brawami  seniorów.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          5 kilometrów szczęścia

                  W zeszłą sobotę byłam na XX Biegu Olimpijskim w Racocie. Biegłam 5 km., tak jak wszyscy. Niektórzy szli z kijkami. Pamiętam wszystkich uczestników z naszej Szkoły Podstawowej.

          Biegli: Łukasz Kurzawa, Ewelina Walachowska, Szymon Walachowski, Weronika Mania, Marta Sobkowiak, Julia Skrzypek, Zofia Skrzypek, Gerard Cichocki i Ja.

          Z kijkami szły: Sandra Kąkolewska, Martyna Skrzypczak.

                         Opiekunami byli: M. Sołtysiak i H. Grzelczyk. Na linii mety dostaliśmy dyplomy z kuponami na lody oraz kubek z wodą. Można było zakupić losy, a każdy był wygrany. Uczniowie dostali od opiekunów kupon na bułkę i kiełbasę, więc jedzenie mieliśmy zapewnione. Odbyło się  losowanie rowerów, kołder i pucharów. Niestety nasza szkoła nic nie wygrała. Można było sobie kupić hot-dogi, zapiekankę i frytki. Było super! Jak co roku.  Zapraszam wszystkich na przyszłoroczny bieg, naprawdę warto. Członkini SKS i koła turystycznego - Wiktoria Stachowiak uczennica klasy V

           

          Teatrzyki kukiełkowe pt. „Znamy baśnie”

                               W miesiącu marcu klasa IV opracowywała na języku polskim baśnie. Podsumowaniem cyklu zajęć było przedstawienia kukiełkowe samodzielnie przygotowywane w zespołach przez uczniów klasy IV. Klasom II i I zaprezentowano następujące utwory: „Wróżki” Ch. Perrault; „O Waligórze i Wyrwidębie” K. W. Wójcickiego; „Ołowiany żołnierzyk” H. Ch. Andersena; „Jaś i Małgosia” B. Butenki; „Królowa pszczół” J.W. Grimm. Występy teatralne oceniało jury składające się z uczniów klasy I i II oraz wychowawców tych klas. Oceniano grę aktorską, ekspresję słowną i ruchową kukiełek, wykonanie kukiełek i scenografii oraz efekty specjalne. Przedstawiane były bardzo udane i nagrodzone gromkimi oklaskami. Relacja foto w albumie.

          [Tekst:  Hanna Grzelczyk]

           

          Rekolekcje o Narnii

                 W środę, czwartek i piątek przeżywaliśmy w szkole rekolekcje wielkopostne, które miały nas przygotować do lepszego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

                  Pierwszego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi krzyżowej. Następnie w szkole spotkaliśmy się z siostrą Sancją, która przedstawiła nam prezentację multimedialną na temat aniołów. Otrzymaliśmy też zadanie do wykonania – mieliśmy stać się aniołami uśmiechu, dobroci, pomocy, porządku, pokoju i radości.

                   W czwartek w kościele naukę rekolekcyjną wygłosił dla nas ksiądz Andrzej. Na przykładzie znanego filmu „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”  przekonywał  nas, że warto być wojownikiem Jezusa, tak jak Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja byli wojownikami Narnii. Wskazał nam też na niektóre  pomoce, które posiada wojownik, m.in. tarczę – różaniec oraz miecz – modlitwę. W szkole obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez Siostry Służebniczki. Opowiadało ono o życiu i działalności założyciela Zgromadzenia Służebniczek  - błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

                    Ostatniego dnia rekolekcji ksiądz Andrzej odprawił Mszę Świętą, na zakończenie której obiecaliśmy, że będziemy odważnymi, sprawiedliwymi, łagodnymi i walecznymi wojownikami Jezusa. Siostra Sancja przeprowadziła wśród wszystkich uczniów szkoły quiz, w czasie którego musieliśmy się wykazać znajomością Małego katechizmu. Mamy nadzieję, że rekolekcje się podobały i na długo pozostaną w naszej pamięci.

           

          ,,Pani Twardowska’’ Adama Mickiewicza

                        W dniu 11 kwietnia 2014 roku klasa piąta przedstawiła sztukę pod tytułem ,,Pani Twardowska’’. Na przedstawienie zaprosiliśmy klasę trzecią. Klasa była podzielona na 5 zespołów. Każdy zespół prezentował swoją wersję ballady Adama Mickiewicza. Jury oceniało wykonanie kukiełek, grę aktorów, wygłaszanie tekstów, ruch kukiełek i efekty specjalne. I miejsce zajęła grupa IV z udziałem Nicole Naskręt, Darii Zapłaty, Kasi Ciesielskiej, Macieja Patelki i Dominiki Zaborskiej. Wyróżnieni zostali również za narrację - Mikołaj Wadowiec, za rolę diabła- Gerard Cichocki i rolę Pana Twardowskiego- Kasia Ciesielska. Publiczności przedstawienie się podobało i zostało nagrodzone brawami.

          [Tekst:  Mikołaj Wadowiec, Magda Mańczak, Maciej Patelka z klasy V]

           

          Podsumowanie konkursu o bezpieczeństwie

                      8 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu ”Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w twoim domu będzie bezpiecznie” na którym gościli: Wójt Gminy Kościan Henryk Bartoszewski - szef obrony cywilnej, Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Maria Olejniczak z Starostwa Powiatowego w Kościanie oraz Instruktor ds. obrony cywilnej Bożena Szczawik-Musiał. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać pogadanki na temat obrony cywilnej i bezpieczeństwa, a wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki za udział w konkursie. [zdj w Albumie fotograficznym]

           

          Szkolny Konkurs Ekologiczny "SOS dla Ziemi"

                     W dniu 9. 04. 2014r w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „SOS dla Ziemi”. Do konkursu przystąpili uczniowie III klasy. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań tekstowych w ciągu 45 minut.

          Wyniki konkursu są następujące:

          I miejsce – Krystian Jagodziński

          II miejsce – Patrycja Kaczmarek

          III miejsce – Zuzanna Kramer

             W/w uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Miejsko – Gminnym Konkursie Ekologicznym, który odbędzie się 25. 04. 2014r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!

          [Tekst: Ewa Markowiak]

           

          Gminne biegi przełajowe w Racocie

                    Dnia 9.04.2014r. w Racocie odbyły się gminne biegi przełajowe. Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca, w poszczególnych kategoriach wiekowych:

           I miejsce - Kacper Czuba kl. IV

           II miejsce - Sandra Kąkolewska kl. V

           III miejsce - Cyprian Lehmann  kl.VI

                         Wiktoria Matyja, Natalia Sobkowiak, Małgorzata Łaszczyńska dostały się na biegi powiatowe, które odbyły się 15 kwietnia 2014 w Racocie na stadionie hippicznym. Do finału wojewódzkiego dostały się dwie osoby:  Sandra Kąkolewska  oraz Cyprian Lehmann. Finał wojewódzki odbędzie się 26.04.2014 roku w Żerkowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          "Znamy wszystkie stolice świata"

                     15 kwietnia 2014r w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu odbył się miejsko – gminny konkurs geograficzny „Znamy wszystkie stolice świata”. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 22 uczestników. Każdy musiał odpowiedzieć na 50 pytań podając poprawną stolicę lub państwo. Na rozwiązanie zadania uczniowie mieli 30 minut. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI: Katarzyna Dudziak, która zdobyła II miejsce i Agnieszka Kimel - III miejsce. Gratulujemy!

           

          Najpiękniejsza ozdoba wielkanocna

                    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie na "Najpiękniejszą ozdobę wielkanocną." Zdobyliśmy 2 wyróżnienia - Natalia Kasperska z kl.I i Eliza Kostrzewa z kl. III. Gratulujemy!

           

          XII Wielkanocny Turniej klas IV w Starych Oborzyskach

                   17 kwietnia 2014r. odbył się XII Turniej Wielkanocny Ziemi Kościańskiej w Piłce Nożnej klas IV. Nasza szkoła zajęła 3 miejsce na 8 drużyn. Wygrał  zespół z Racotu, a II miejsce zajęła SP nr 2 z Kościana. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach.

          Grupa A:

          Grupa B:

          1. SP Kokorzyn

          1. SP1 Kościan

          2. SP3 Kościan

          2. SP2 Kościan

          3. SP4 Kościan

          3. SP Stary Lubosz

          4. SP Racot

          4. SP Stare Oborzyska

                       

          Skład naszej reprezentacji:

          Kacper Czuba, Jakub Kędzierski, Wiktor Majchrzak, Zofia Ruta, Weronika Mania, Marta Sobkowiak, Michał Bidziński, Dawid Sieradzki, Filip Wojciechowski, Mateusz Sikora, opiekun Maciej Sołtysiak.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Wielkanoc

                     „Jak to niegdyś bywało” to tytuł przedstawienia, które przygotowali uczniowie klasy  IV z okazji świąt Wielkiej Nocy. W czasie przedstawienia „zajączek” przekomarzał się w  „kwoką”, kto z nich jest ważniejszy w  okresie Wielkanocy. Następnie chłopcy przebrani za kusaków oznajmili, że ich pojawienie się zapowiada nadejście Wielkiego Postu. Aby nikomu nie spłatali figla,  należało poczęstować ich jajkami lub słoninką.  Później „babcia”, posługując się gwarą, opowiedziała wszystkim zebranym o starych zwyczajach świątecznych. Uczniowie dowiedzieli się, co dawniej jadano  w czasie Wielkiego Postu, jak wyglądał pogrzeb żuru i śledzia, jakie pokarmy  przynoszono  do święcenia oraz jaką rolę odgrywało jajko wielkanocne. Na zakończenie przybyli chłopcy z kurkiem dyngusowym i oblali niektóre panny wodą. Apel zakończył się złożeniem życzeń świątecznych.  [Tekst: Anna Nowak]

           

          Miejsko-Gminny Konkurs "SOS dla Ziemi"

                      25 kwietnia 2014 roku, w Zespole Szkół Gminy Kościan, w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach, odbył się po raz kolejny Miejsko - Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „SOS dla Ziemi”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich szkół z Turwi, Bonikowa, Racotu, Starego Lubosza, ZS nr 1, ZS nr 4 z Kościana oraz Starych Oborzysk. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów. Organizatorami konkursu były: p. Ewa Markowiak - nauczyciel przyrody oraz p. Elżbieta Piecuch – nauczyciel nauczania zintegrowanego. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 30 pytań tekstowych w ciągu 35 minut.

                       Uczestnicy konkursu, po oddaniu prac konkursowych, mieli możliwość obejrzenia krótkiego przedstawienia o tematyce ekologicznej przygotowanego przez klasę III pod opieką p. Elżbiety Piecuch. Po słodkim poczęstunku, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Komisja w składzie: p. Zbigniew Mikołajczak z Nadleśnictwa Kościan, p. Ewa Markowiak, p. Elżbieta Piecuch - skrupulatnie sprawdzała testy, podliczała punkty i wyłoniła następujących laureatów:

          I miejsce:

          Zuzanna Browarczyk SP Racot

          Aleksandra Kelma ZS nr 1

          Jagoda Hofmańska SP Racot

          II miejsce

          Jan Barwiński ZS nr 4

          Igor Schwarz ZS nr 1

          Alicja Krawczyk SP Stary Lubosz

          III miejsce

          Natan Antkowiak ZS nr 4

                              

          Wyróżnienia otrzymali:

          Eryk Chmielewski SP Bonikowo

           

          Aleksandra Michalska ZS nr 1

           

          Alicja Walus ZS nr 4

           

          Jagoda Zemler SP Stary Lubosz

           

          Julia Wopińska Sp Stary Lubosz

           

          Aleksandra Kozak Sp Turew

           

                      Komisja, podsumowując wyniki konkursu, stwierdziła, że wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą ekologiczno - przyrodniczą. Nagrodami i dyplomami uhonorowani zostali zarówno zwycięzcy jak i wszyscy pozostali uczestnicy konkursu. Nagrody zasponsorowali: Gmina Kościan, Urząd Miejski w Kościanie, Nadleśnictwo Kościan oraz sklepik szkolny przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach.

           

          Apel z okazji kanonizacji Jana Pawła II

                 Dnia 23.04.2014r. o godzinie 9:00 odbył się apel z okazji kanonizacji naszego patrona Jana Pawła II. Akademię przygotowała klasa V. Występ składał się z dwóch scenek: w domu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W scence: w domu dzieci musiały odrobić zadanie domowe i odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Jan Paweł II został świętym? Uczniowie  klasy V w swoim występie zaśpiewali piosenki pt. ,,Słowiański Papież", ,,Kochamy Cię", ,,Wadowice" a grupa flecistów zagrała ukochaną melodię naszego Patrona „Barkę”.

                                                               [Tekst: Wiktoria Matyja z klasy V]

           

          Wyjazd na koncert!

                   Dnia 29 kwietnia 2014 roku o godz. 11:30 klasy V, II oraz I pojechały na koncert do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. ks. dra Józefa Surzyńskiego w Kościanie.

               Koncert był bardzo ciekawy. Dzieci grały na różnych instrumentach muzycznych między innymi utwory na: saksofonie, gitarze, fortepianie. Były także dla klas młodszych zagadki i ciekawostki dotyczące tych instrumentów. W przedstawieniu muzycznym występowały dzieci i młodzież ze szkoły muzycznej. Na końcu koncertu przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Matyja wraz z kolegami z młodszych klas w ramach podziękowania wręczyła występującym kwiaty. Wszystkim bardzo podobał się koncert. [Tekst: Sandra Kąkolewska z klasy V]

           

          Biegi przełajowe w Żerkowie

                         Dnia 26.042014 roku dwoje naszych uczniów Sandra Kakolewska z klasy V oraz Cyprian Lehmann z klasy VI wzięli udział wojewódzkim finale indywidualnych biegów przełajowych w Żerkowie na dystansie 1200 mertów.                               [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Święto Flagi

                       Dnia 02.05.2014 uczniowie klas z III-VI wraz z panią Hanną Grzelczyk i panią Anną Nowak z okazji Święta Flagi wyjechali do Centrum Szkolenia Wojsk  Lądowych im. Hetmana Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, by uczestniczyć w uroczystości wciągnięcia biało-czerwonej flagi na maszt. Oprócz żołnierzy i dowódców zjawili się także Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Wielkopolski oraz posłowie z Wielkopolski. Uczestnicy naszej wycieczki dostali biało-czerwone flagi, które podnieśli podczas przemarszu orkiestry. Następnie udaliśmy się do posągu Stefana Czarnieckiego, aby tam zrobić wspólne zdjęcie. Po zdjęciu wszyscy udali się do ''Śnieżnika'', czyli treningowego poligonu żołnierzy. Można było wybrać broń i strzelać do celów pojawiających się na ekranie. Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy to pomieszczenia z symulatorami: czołgów i pojazdów pancernych. Dzięki wiernie odwzorowanym detalom ''kierowca'' czuł, jakby jechał właśnie tym pojazdem. Po ćwiczeniach  w wojskowej stołówce ''U husarza'', czekała na nas grochówka. Następnie żołnierze zaprowadzili nas do muzeum z wystawą czołgów z II Wojny Światowej. Ekspozycja bardzo  podobała się młodszym i starszym. Na tym skończyła się nasza przygoda z Wojskiem Polskim. Przed powrotem do domu autobus zatrzymał się w Mc'Donaldzie. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni.

                                                                 [Tekst: Mikołaj Wadowiec kl.V]

           

          „Żyj zdrowo” dla przedszkolaków.

                      Dnia 12.05.2014r. koło teatralne zaprezentowało  przedstawienie pt. „Żyj  zdrowo”  dla przedszkolaków. Dzieci z przedszkola przebrały się za owoce i warzywa. Wszyscy występujący świetnie umieli swoje role o zdrowym trybie życia. Przedszkolacy byli bardzo zadowoleni. Po obejrzeniu przedstawienia czworo dzieci powiedziało wiersze, np. o lekarzu, a na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę. Dzieci z koła teatralnego dostały jabłka, gruszki i banany. Uczniowie i przedszkolacy mieli zrobione zdjęcie. [Tekst: Weronika Mania i Zosia Ruta  klasy IV]

           

          Konkurs "Papież z dalekiej Polski"

                       „Bóg bogaty w miłosierdzie” to hasło ostatniej pielgrzymki Świętego Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Pielgrzymka ta oraz inne wiadomości związane z życiem, działalnością i twórczością Karola Wojtyły były tematem XI Miejsko – Gminnego Konkursu pt. „Papież z dalekiej Polski”, który odbył się w naszej szkole.

          Do rywalizacji przystąpiło dwudziestu siedmiu uczniów z dziewięciu szkół z: Kiełczewa, Racotu, Lubosza Starego, Kościana, Lubinia oraz Starych Oborzysk. Po części pierwszej (pisemnej) sześciu uczestników z najwyższą ilością punktów zakwalifikowało się do części ustnej.

          W drugiej części dzieci odpowiadały na pytania o różnym stopniu trudności, rozpoznawały fotografie i rekwizyty związane z miejscami i osobami  z otoczenia Papieża Polaka.

          Ostatecznie wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie ze szkoły w Kiełczewie, Luboszu Starym  oraz uczniowie naszej szkoły: Kamila Maćkowiak, Natalia Sobkowiak i Aleksandra Sobierajewicz.

          Konkurs przygotowały panie: H. Grzelczyk, A. Kotecka i A. Nowak.  [Tekst: Anna Nowak]

           

          Finał XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

                      Znamy już wyniki etapu wojewódzkiego (finałowego) XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, który kończy kilkumiesięczny intelektualny wysiłek młodych Wielkopolan. Brała w nim udział- w Zespole Szkół W Kąkolewie  nasza uczennica Kamila Maćkowiak z klasy VI. Tylko 1 punkt dzielił Kamilę od uzyskania tytułu laureata tego konkursu. Uczennica zdobyła 17 punktów na 20 z testu, który obejmował wiedzę  m. in. dotyczącą wielkopolskich klasztorów, budowli renesansowych, twórców polskiego hymnu narodowego, powstania wielkopolskiego itp. Za wielki wysiłek dziękujemy i gratulujemy.    [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          „W świecie baśni Andersena i braci Grimm”

                   W miesiącu maju w naszej szkole odbyły się eliminacje do szkolnego konkursu pt. „W świecie baśni Andersena i braci Grimm”. Do rywalizacji przystąpiło 9 zespołów 2- osobowych z klasy IV i V .

                      I miejsce zajęły: Sandra Kąkolewska i Magdalena Mańczak z klasy V ,

                      II miejsce: Kamila Grzegorczyk i Zuzanna Krupka z klasy IV,

                      III miejsce: Mikołaj Wadowiec  i Adam Kaczmarek Z klasy V.

           W etapie gminnym tego konkursu, który był organizowany przez Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Racocie, naszą Szkołę reprezentowały uczennice z klasy IV i V. Uczniowie musieli rozwiązać baśniowy  test oraz odpowiedzieć na kilkanaście pytań, rozpoznać rekwizyty i cytaty.

                      Dziewczęta z klasy IV - Kamila Grzegorczyk i Zuzanna Krupka zajęły I miejsce pokonując 9 zespołów z 5 szkół, a  Sandra Kąkolewska i Magdalena Mańczak z klasy V- III miejsce. Gratulujemy!!           

                                                                        [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Sukces Amelki

                   We wtorek 29 kwietnia w Zespole Szkół nr 3 w Kościanie odbył się powiatowy konkurs recytatorski. Uczniowie klas drugich recytowali wiersze Stanisława Jachowicza. Najlepszą okazała się uczennica naszej szkoły, Amelia Maćkowiak, która zdobyła I miejsce. Nagrodę i dyplom wręczyli jej: Starosta Kościański - Andrzej Jęcz oraz Burmistrz Miasta Kościana - Michał Jurga. Gratulujemy!  

                                                                         [Tekst: Elżbieta Piecuch]

           

          Z mitologią za pan brat

                        To że bardzo dobrze zna mitologię grecką, udowodnił Piotr Trąbka, uczeń klasy VI. 20 maja 2014 r. w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie pokonał ponad trzydziestu  uczestników Powiatowego Konkursu Mitologicznego i zdobył tytuł mistrza oraz atrakcyjne nagrody. Koleżanka Piotra, Natalia Sobkowiak, również znalazła się wśród laureatów, zajmując  VI miejsce. Piotrkowi i Natalii gratulujemy!     

                                                            [Tekst: Anna Nowak]

           

          Konkurs Językowy Zostań Szkolnym Poliglotą

                     22 maja br. odbył się w naszej szkole gminny konkurs z języka angielskiego i niemieckiego dla klas piątych i szóstych  „Zostań Szkolnym Poliglotą”.  Reprezentantkami szkoły w Starych Oborzyskach były uczennice klasy szóstej:  Agnieszka Kimel, Kamila Maćkowiak i Aleksandra Sobierajewicz.  W konkursie uczestniczyło  dwunastu uczniów  ze szkół naszej  gminy.  I miejsce zajęła Kamila Maćkowiak SP Stare Oborzyska, II miejsce  Paulina Jęcz SP Kokorzyn,   III miejsce Karolina Olejnik SP Kokorzyn.  Nagrody dla zwycięzców  w postaci  słowników,  książek i kursów językowych zakupiono ze środków pozyskanych z  Gminy Kościan . Serdecznie gratulujemy !!!   

                                                                 [Tekst: Anna Kuśnierek, Barbara Winiszewska]

           

          MAM TALENT

           Dużym zainteresowaniem cieszył się w naszej szkole I konkurs pt. „Mam talent”, który odbył się w piątek 23 maja 2014 roku. Zgłosiło się do niego trzydziestu trzech uczestników z klas I – VI. Najwięcej chętnych było z klasy I i IV. Uczestnicy zaprezentowali swoje  talenty wokalne, taneczne i sportowe.  Występy oceniało jury, w skład którego wchodzili: Nataniel Kaczor (Małgorzata Foremniak), Wiktor Majchrzak (Agustin Egurrola) oraz Mikołaj Michałowski (Agnieszka Chylińska).

          Po obejrzeniu wszystkich występujących jury przyznało następujące miejsca:

          w kategorii śpiew:

          I m. – Lidia Brzezińska

          II m. – Wiktoria Stachowiak

          III m. - Gerard Cichocki

          w kategorii taniec:

          I m. - Grzegorz Wojtkowiak  i Nikodem Olejnik

          II m. -Julia Skrzypek, Weronika Mania, Ewelina Walachowska

          III m. - Martyna Skrzypczak

          w  kategorii różności:

          I m. - Maciej Patelka –narysował samochód z prostych linii w ciągu jednej minuty

          I m. (klasy I – III) Patryk Ciesielski – ułożył kostkę Rubika w ciągu jednej minuty i siedemnastu sekund 

          II m. Łukasz Kurzawa – pokaz teakwondo

          III m. Amelia Maćkowiak –recytacja wiersza

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Wyjazd do Bogilu

                          Dnia 30 maja 2014 roku wszystkie klasy z okazji Dnia Dziecka pojechały na plac zabaw o nazwie Bogilu. Było tam dużo atrakcji. Huśtawki, zjeżdżalnie oraz gokarty znajdowały się na dworze. W środku, w namiocie były nadmuchiwane zjeżdżalnie i duży labirynt. W samym środku  labiryntu był basen z kolorowymi kulkami. W namiocie znajdowały się również piłkarzyki i stół do gry w ping ponga. Na terenie placu musieliśmy nosić na rękach opaski, a w namiocie chodzić bez butów.  Mogliśmy również zrobić drobne zakupy. Pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę i na nasz wyjazd zaświeciło słońce. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.                                  

          [Tekst: Lidia Brzezińska kl. IV]

           

          Szkolna wycieczka klas IV-VI do Trójmiasta

          Dzień I- 2.06.2014 r.

                  O godz. 5:15 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą. Z panem Arkiem - kierowcą autobusu - wyjechaliśmy w stronę Trójmiasta. Jadąc w kierunku starego Gdańska, zabraliśmy ze sobą przewodnika pana Tadeusza Maślonę. Po godzinnym rejsie stateczkiem „Czarna Perła” poszliśmy z przewodnikiem na Westerplatte. Oglądaliśmy zniszczone ruiny wartowni, koszary i słynny pomnik Westerplatte sięgający 25 m wysokości. Potem zwiedziliśmy Gdańsk: przeszliśmy przez Bramę Żuławską, odwiedziliśmy Kościół Mariacki i zrobiliśmy sobie zdjęcie przy fontannie Neptuna. Zobaczyliśmy słynny Żuraw i Długi Targ. W drodze do schroniska zatrzymaliśmy się przy Trzech Krzyżach Solidarności obok Stoczni Gdańskiej. Następnie pojechaliśmy do schroniska, aby się zakwaterować. O godz.19:30 poszliśmy na obiadokolację do Bistro „Pado”.

          Dzień II- 03.06.2014r.

                 Dnia 3 czerwca o około godz. 8.00 poszliśmy na śniadanie. Po śniadaniu pojechaliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy port. Naszym przewodnikiem była pani Wiesława. W porcie zwiedziliśmy okręt Rzeczpospolitej Polski z II wojny światowej o nazwie "Błyskawica". Następnie mieliśmy czas wolny (na kupienie pamiątek). Po przerwie wsiedliśmy do autobusu, którym pojechaliśmy do parku w Oliwie. Widzieliśmy tam "dywany" z kwiatów oraz "drogę do wieczności". Obejrzeliśmy tam również katedrę w Oliwie, gdzie słyszeliśmy koncert na ogromnych organach. Koncert trwał 20 minut. Następną atrakcją był stadion w Gdańsku "PGE Arena". Widzieliśmy piłki z podpisami różnych graczy piłki nożnej. Była tam też szatnia, jacuzzi no i fontanna Neptuna, która cała została zrobiona z klocków "Lego"!!! Weszliśmy na trybuny i oglądaliśmy boisko. Na koniec spacerowaliśmy po Sopocie. Był tam „Krzywy domek” oraz molo. Panie kupiły nam lody i mogliśmy ponownie kupować pamiątki i zabawki. Po zakupach wróciliśmy na nocleg do Gdyni. To był wspaniały dzień.

          Dzień III- 04.06.2014r.

          Dnia 4 czerwca ok. godz. 7.00 mieliśmy wykwaterowanie ze schroniska. Około. godz. 7.30 udaliśmy się na śniadanie. Gdy zjedliśmy śniadanie wyruszyliśmy do Malborka, a w nim zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki- muzeum. Oglądaliśmy wystawę dotyczącą bursztynu, kuchnię zakonu, jadalnię itp.  Po  ponad dwóch godzinach zwiedzania dostaliśmy hamburgery z McDonald's oraz sok. Po zjedzeniu pojechaliśmy zadowoleni do domu. Do szkoły zawitaliśmy o godzinie 19.30. To był bardzo męczący dzień, ale pełen pięknych wrażeń.

          [Tekst: Adam Kaczmarek, Dominika Zaborska, Małgorzata Łaszczyńska, Sandra Kąkolewska  z klasy V]

           

          II Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego How do you spell it?

                     3 czerwca br w Zespole Szkół nr 3 w Kościanie odbył się II Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego „How do you spell it?” dla klas piątych i szóstych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy szóstej - Wiktor Jordeczka. Zadaniem uczestników było wysłuchanie zdań w języku angielskim, następnie zapisanie ich, a także przetłumaczenie na język polski. W kategorii klas szóstych II miejsce zajął Wiktor. Congratulations Wiktor! Gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!                                                               

          [Tekst:  Anna Kuśnierek]

           

          Podróże z Panem Tadeuszem

                          W dniach 5-6 czerwca 2014 roku dla klasy szóstej naszej szkoły zorganizowano wycieczkę śladami Adama Mickiewicza.

          Dzień pierwszy

          Dnia 5 czerwca zebraliśmy się w klasie o godzinie 845, następnie udaliśmy się do gimnazjum, gdzie wyposażono nas w czapki i bluzki z logo „Podróże z Panem Tadeuszem” ;-). Następnie wyruszyliśmy autobusem wraz z przewodnikiem w stronę Racotu. Dotarliśmy do pałacu w Racocie, gdzie czytaliśmy wiersze Adama Mickiewicza. Potem urządziliśmy podchody, w trakcie których zawędrowaliśmy aż do Gryżyny!!! Około godziny 1330 udaliśmy się do gościńca w Gryżynie, gdzie własnoręcznie wykonanym mazidłem/czernidłem  pastowaliśmy buty. Następnie po obejrzeniu ruin kościoła św. Marcina pojechaliśmy do Kopaszewa dokończyć wiersz Mickiewicza. Później udaliśmy się do Osieka, aby poczuć się niczym poeta. Na koniec dnia trafiliśmy do schroniska w Lubiniu. Tam dostaliśmy obiadokolację, spędziliśmy wieczór na pobliskim boisku i noc w łóżkach.

          Dzień drugi

                   Z rana zjedliśmy śniadanko i na pełnych obrotach ruszyliśmy do Klasztoru Benedyktynów w Lubiniu, gdzie zapoznaliśmy się z życiem mnicha. Następnie udaliśmy się do Choryni, by dowiedzieć się,  skąd Adam Mickiewicz czerpał inspiracje do swych dzieł. Zaraz po tym wróciliśmy do Gryżyny lepić pierogi a następnie je zjeść ;-). Nasze kolejne zadanie polegało na  stworzeniu scenek artystycznych. Po odegraniu scenek pojechaliśmy do naszej szkoły na podsumowanie wycieczki. Tam popisaliśmy się pięknym Polonezem i zjedliśmy po lodzie. Następnie około 1600 ruszyliśmy do domów. Wycieczka była pełna niezapomnianych wrażeń.                                                                                           

          [Tekst: Wiktor Jordeczka kl. VI]

           

          Wycieczka klas I-III

                      05 czerwca  2014 r. uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę. Zwiedzali Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, gdzie uczestniczyli w lekcjach muzealnych, oraz oglądali okazy zwierząt z różnych stron świata. Klasa I i II utrwalała wiedzę nt. pór roku oraz zmian w przyrodzie w poszczególnych miesiącach. Uczniowie klasy III uczestniczyli w lekcji pt. "Leśne przedszkole", poznawali sposoby opieki zwierząt nad ich młodymi. Następnie dzieci pojechały do Biskupina, gdzie wszyscy zwiedzali Muzeum Archeologiczne. Potem również wzięli udział w lekcjach muzealnych. Klasa I uczyła się, jak dawniej budowano osady, a klasa II i III poznała dzieje pieniądza. Na koniec lekcji, każdy mógł własnoręcznie wybić pamiątkową monetę. Pogoda i humor dopisały.                        

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Konkurs legend

                     W dniu 5 czerwca w Szkole Podstawowej w Kiełczewie został rozegrany Gminny Konkurs ze Znajomości Polskich Legend.  Naszą Szkolę reprezentowali Adam Kaczmarek i Katarzyna Ciesielska z klasy V. Adam zajął II miejskiej . Kasi i Adamowi gratulujemy.

          [Tekst:  Hanna Grzelczyk]

           

          „Gala Szkoły. Święto Rodziny.”

                    14.06.2014r odbył się w naszej szkole festyn „Gala Szkoły. Święto Rodziny.” W festynie uczestniczyli uczniowie oraz ich rodzice. Gala szkoły zaczęła się o godz. 16.00. Wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej i było podsumowanie sukcesów naszych uczniów. Po skończonych prezentacjach każda klasa mogła wystąpić na scenie i się zaprezentować. Następnie zwycięzcy konkursu „Mam talent” pokazali swoje umiejętności. Po zakończeniu występów na szkolnym boisku odbywały się różne konkurencje sportowe i zabawy wraz z rodzicami. Były różne gry, zabawy które wymyślili uczniowie specjalnie na ten dzień. Na boisku można było kupić różne napoje, ciasta, lody, a dla każdego uczestnika wspólnej zabawy były darmowe kiełbaski. Po skończeniu wszystkich zabaw zebraliśmy się wspólnie przy ognisku, gdzie można było usmażyć samemu kiełbasę. Przy ognisku Pani Dyrektor i nauczyciele podsumowali zawody sportowe i wręczyli drobne upominki. Festyn zorganizowany w naszej Szkole był naprawdę bardzo fajny, ponieważ można było miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Mam nadzieję, że w następnym roku też odbędzie się taka impreza.

          [Tekst: Zuzanna Krupka klasa IV]

           

          "Od deski do deski"

                     Dnia 18.06.2014r. klasa V została zaproszona na zaprezentowanie projektu pt. „Od deski do deski”. Projekt przedstawiła grupa dziewcząt z klasy II Gimnazjum im Jana Pawła w Starych Oborzyskach. Z pomocą pani Ewy Macieszy stworzyły książkę pod tymże samym tytułem. W niej zamieściły dużo ciekawych informacji na temat historii druku i pisma. W publikacji został wykorzystany jako materiał do pisania papier czerpany. W książce można znaleźć też alfabet Braile dla niewidomych oraz opisy różnego rodzaju pism, np. ze starożytnego Egiptu. Na koniec mogliśmy dla siebie zrobić tabliczkę z masy solnej ze swoim imieniem i zatrzymać na pamiątkę.                                       

          [Tekst: Magdalena Mańczak klasa V]

           

          Zakończenie klasy VI

                      Dnia 17 czerwca 2014 roku o godzinie 17.00 odbyło się zakończenie klasy VI. Zaproszeni na uroczystość zostali rodzice uczniów klasy VI i nauczyciele. Występ rozpoczął się uroczystym polonezem. Podczas spektaklu dziękowaliśmy rodzicom za wychowanie, a nauczycielom za przekazaną wiedzę. Na końcu przedstawienia rozdaliśmy kochanym rodzicom różę i podziękowanie. Później obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez Panią Markowiak. Były to zabawne zdjęcia z klas młodszych. W wesołych humorach zeszliśmy do świetlicy, gdzie czekał na nas poczęstunek, a rodzice wraz z  nauczycielami do stołówki na kawkę i słodkości. Potem cała nasza klasa poszła na boisko. Graliśmy tam w siatkówkę i piłkę nożną. Zadowoleni wróciliśmy do świetlicy, gdzie czekała na nas pizza, która zniknęła w kilkanaście minut. Poszliśmy, więc znów na boisko. Później przy ognisku smażyliśmy kiełbaski. Usatysfakcjonowani wróciliśmy do naszych domów. [Tekst: Kamila Maćkowiak i Katarzyna Dudziak klasa VI]

           

          Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

            W piątek, 27 czerwca nadszedł długo oczekiwany dzień rozdania świadectw. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach  zaczęli od mszy świętej w kościele, po której wszyscy zebrali się na Sali Gimnastycznej. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele, dzieci, rodzice oraz Rada Rodziców.

                      Koniec roku szkolnego to czas podsumowania i nagradzania tych uczniów, którzy swoją pracą i aktywnością pokazali, że można wiele osiągnąć. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i przemówieniu dyr. Żanety Igłowicz - Nieć zostały wręczone uczniom klas IV-VI świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 lub wyższą i co najmniej bardzo dobre zachowanie otrzymali dodatkowo stypendium naukowe ufundowane przez wójta gminy Kościan.

                      Zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy pracowali w Samorządzie Uczniowskim oraz w szkolnym sklepiku. Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru nowym członkom Samorządu Uczniowskiego.

                      Zanim wszyscy rozeszli się do sal po upragnione świadectwa nastąpiło pożegnanie klas szóstych przez młodszych kolegów. Piątoklasiści przedstawili program artystyczny, zwieńczeniem którego było wręczenie biletu do gimnazjum i drobnych upominków szóstoklasistom. Wyrazy uznania i podziękowania swoim wychowawcom oraz nauczycielom złożyli także absolwenci szkoły w krótkim programie artystycznym.

           

          Wakacje!!!

          Wesołych i słonecznych wakacji oraz udanego, bezpiecznego wypoczynku!!!

           

          Półkolonie

                      W tym roku szkolnym, w czasie półkolonii letnich zorganizowano wiele wyjazdów i atrakcji. Kolonie dofinansował Urząd Gminy Kościan. Pierwszego dnia dzieci pojechały  do Cichowa, gdzie zwiedzały Soplicowo, a także korzystały z przejażdżek kolejką. Drugiego dnia koloniści odwiedzili ruiny kościoła w Gryżynie oraz bawili się na plaży w Dębcu. W kolejnych dniach uczniowie pojechali do Nenufaru w Kościanie, gdzie bawili się na placu zabaw i oglądali krainę bajek, a także do Ranczo Martin w Kiełczewie. Dzieci wzięły tam udział w podchodach, w czasie których szukali śladów końskich kopyt w lesie. Korzystały też z przejażdżek bryczką oraz kucykiem. Na koniec pobytu pieczono kiełbaski na ognisku. Ostatniego dnia półkolonii dzieci pojechały do pałacu w Rogalinie. 

           

          Obóz wędrowny - Łeba 2014

                     Zespół Szkół Gminy Kościan Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Starych Oborzyskach zorganizował dla 46 dzieci obóz wędrowny w Łebie w terminie od 9 lipca do 15 lipca. Dzieci wypoczywały na ternie Ośrodka Kolonijnego „Roma”. W drodze nad morze uczestnicy obozu zwiedzili Szymbark, w którym obejrzeli „Dom stojący na głowie”, „Dom Sybiraka”, najdłuższą deskę świata, Bunkier Gryfa Pomorskiego, największy fortepian, pomnik niedźwiedzia Wojtka, dom Kaszuba z Kanady i dom z Turcji.

          Gdy dopisywała pogoda, dzieci kąpały się w morzu pod nadzorem ratowników. Obozowicze odwiedzili Park Dinozaurów w Łebie, odbyli wycieczkę na Hel, gdzie zwiedzili latarnię morską i Fokarium. W kolejnym dniu odwiedzili Słowiński Park Narodowy. Atrakcją wycieczki były ruchome wydmy. Dzieci miały okazję wędrować po górach piachu aż nad brzeg morski. Mogły się turlać, wypisywać napisy widoczne z góry, robić pustynne zdjęcia. Pod okiem przewodników zwiedzili także wyrzutnię rakiet. Wielu wrażeń dostarczyła wizyta w Fokarium w Sea Parku, gdzie dzieci mogły obejrzeć karmienie fok i kotików, statek do góry nogami, park miniatur latarni morskich oraz prehistoryczne oceanarium.

          Oprócz zwiedzania, pobyt w Łebie umilały inne zajęcia, np. park linowy, rejs muzycznym statkiem Denega, śpiewy kolonijnych piosenek, ognisko. W drodze powrotnej do Oborzysk obozowicze odwiedzili największy w Polsce Labirynt 3D, gdzie mieli możliwość sprawdzenia swojej orientacji w terenie.

               Uczestnicy obozu wędrownego byli bardzo zadowoleni z pobytu w Łebie. Opiekę nad dziećmi sprawowały nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach: Hanna Grzelczyk, Karolina Rudawska-Nowak, Ewa Markowiak i Barbara Winiszewska. Dzięki takim wakacyjnym wyjazdom dzieci poznają piękno naszego kraju.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska 64 - 000 Kościan 64-000 Kościan Stare Oborzyska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych