• Rok Szkolny 2012/2013

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

           

               Nowy rok szkolny 2012/2013 rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą świętą i błogosławieństwem ks. Wojciecha Słomińskiego. O godz. 9:15 rozpoczął się uroczysty apel. Pani Dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim pierwszoklasistów, rozpoczynających karierę szkolną. W dalszej części artystycznej odbyło się pasowanie uczniów klasy I przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Po wykonaniu rozmaitych zadań pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani przez panią Dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom, legitymację szkolną i drobny upominek zakupiony przez Radę Rodziców. Po części oficjalnej rozeszliśmy się do klas na krótkie spotkania z wychowawcami.

          Sprzątanie świata

                   "Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę" - to hasło przewodnie „Sprzątania Świata 2012.”  "Sprzątanie świata" jest częścią ogólnoświatowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the World", który wywodzi się z Australii. Od 1994 roku w każdy trzeci weekend września młodzież szkolna i inni wolontariusze wyruszają do lasów, parków i na ulice, żeby posprzątać pozostawione tam śmieci. Do tegorocznej akcji, która przypada między 16 a 18 września włączyli się także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W piątkowe przedpołudnie - 14 września - każda klasa wraz z opiekunem wyruszyła na wyznaczoną trasę. Pogoda dopisała, humory również, a śmieci nie było zbyt wiele.

          30 wrzesień – data Nam nie obca – dzisiaj właśnie jest Dzień Chłopca

          Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:

          - Ocen – tylko tych najlepszych

          - Ciastek - tylko tych najsłodszych

          - Samochodów - tylko tych najszybszych

          - Zabaw - tylko najweselszych

          - Przygód - tylko najciekawszych

           

          Dyskoteka z okazji Dnia Chłopca

               Dnia 25 września 2012 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopca dla klas III-VI. Uczniów pilnowały panie: Hanna Grzelczyk, Anna Nowak i  Ewa Markowiak. Dyskoteka rozpoczęła się o godz.16.00.Na szkolnej zabawie rywalizowano o tytuł Mistera Szkoły 2012r.Wcześniej w klasach III-VI wytypowano kandydatów do tego tytuły: Dawida Sieradzkiego, Nikodema Olejnika, Piotra Trąbkę, Mateusza Krupkę.

                W trakcie tej naszej dyskoteki odbyły się konkurencje, w których rywalizowali kandydaci na mistera: m.in. wiązanie krawatu, kręcenie hulaj hop, dmuchanie balonu na czas itp. W końcu misterem szkoły został Piotr Trąbka z klasy V, II miejsce zdobył  z kl. IV, III miejsce-  z kl. III, a czwarte -  z kl.. Dla chłopców Samorząd Uczniowski ufundował nagrody.

           

          Papieski Rajd Rowerowy

                Szóstego  października odbył się rajd rowerowy poświęcony naszemu patronowi Janowi Pawłowi II. Początkowo zbiórka miała się odbyć godzinie 1000 jednak odbyła się o godzinie 1045dlatego, że była deszczowa pogoda.  Pani Hanna Grzelczyk powiadomiła nas o   zmianie godziny wyjazdu, spowodowaną przez niepewną aurę za oknem. Jednak, gdy się rozpogodziło, od razu dostaliśmy informację o zbiórce. Na miejscu stawiło się pięciu uczniów. Byli to: Jowita Żołopa, Bartłomiej Krouschner, Zofia i Zuzanna Grupińskie, Szymon Zieliński oraz Dominika i Mateusz Zaborscy. Jechaliśmy pełną trasą przez Stary Gołębin, Turew, Wyskoć oraz Racot. Trasa miała 25 km. Meta była w Starym Luboszu w Szkole Podstawowej. Tam każdy otrzymał poczęstunek: ciasto i herbatę. Zostały też rozegrane konkurencje sportowe. Nasza szkoła wywalczyła I MIEJSCE i dzięki temu dostaliśmy puchar. Przedstawia on postać na rowerze. Zachęcam do uczestnictwa w rajdzie. To naprawdę zdrowe i zabawne. Świetnie jest móc aktywnie spędzać czas z kolegami i koleżankami.

           

          Dzień Nauczyciela

          Dnia 12.10.12 w szkole odbył się apel z okazji Dnia Nauczyciela. Na pierwszej godzinie lekcyjnej było spotkanie uczniów z wychowawcami. Potem odbył się apel, który przygotowała VI. szóstoklasiści wręczali nauczycielom dyplomy uznania, np. za pracowitość, elegancję, uśmiech na twarzy itp. Po występie szkoły podstawowej na scenę wyszły przedszkolaki. Wszystkim się bardzo podobał taniec i piosenka przedszkolaków. Nauczyciele nagrodzili oklaskami umiejętności najmłodszych dzieci. Pani Dyrektor na zakończenie wygłosiła przemowę o Dniu Nauczyciela. Po apelu wszyscy uczniowie poszli do klas.

          [Tekst Mateusz Krupka z klasy VI]

           

           

          Dzień Patrona w naszej szkole

            W dniu 16 października 2012 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbył się apel z okazji Dnia Patrona Jana Pawła II, którego życie było wzorem wiary i odważnego wyznawania wiary oraz wypełnieniem nauki Jezusa. Temu dniu towarzyszyło hasło „Jan Paweł II - papież rodziny”. W tym roku nasza Szkoła obchodziła dziesiątą rocznicę nadania imienia.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i przywitania wszystkich przybyłych przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego - Zosię Grupińską. Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie przybliżające uczniom życie Jana Pawła II, przygotowane przez koło teatralne. Kolejnym punktem uroczystości były zmagania konkursowe w takich kategoriach jak: strzał na bramkę i wyścigi na nartach. Odbył się także konkurs z wiedzy o Janie Pawle II, papieska krzyżówka i konkurencja plastyczna pt. „ Jan Paweł II i nasza rodzina klasowa”. Każda klasa zaśpiewała piosenkę związaną z Patronem Szkoły. Po zakończeniu apelu klasy przeszły pod tablicę ku czci Patrona, gdzie zapalono znicze. Według mnie dzień ten pozostanie w pamięci wielu z nas.

          Wyniki szkolnego turnieju:

          Klasy I-III

          I miejsce  –  klasa III (29 pkt.)

          II miejsce – klasa II (21,5 pkt.)

          III miejsce – klasa I (20 pkt.)

          Klasy IV-VI

          I miejsce -  klasa V (25 pkt.)

          III miejsce – klasa VI (22 pkt.)

          II miejsce – klasa II (21,5 pkt.)

          [Tekst Szymon Grzegorczyk klasa VI]

           

          Wizyta koła teatralnego w „Domu Opieki dla Osób Starszych
          - Pałacyk pod dębami”

                    Dnia 23.10.2012r. o godzinie 1400, uczestnicy koła teatralnego udali się do Domu Opieki dla Osób Starszych - Pałacyk Pod Dębami z występem o Janie Pawle II. Przyjęto nas bardzo ciepło, ponieważ do tych ludzi przychodzi bardzo niewiele młodzieży .

           Gdy śpiewaliśmy ,,Abba Ojcze’’ mieszkańcy machali rękami, a pani Halina śpiewała i tańczyła z nami. Na koniec występu zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie i jeden z panów z Domu Opieki zagrał na pożegnanie na harmonijce. Myślę, że Ci ludzie byli bardzo szczęśliwi. Panie, które opiekują się tymi starszymi ludźmi pytały, kiedy przyjdziemy z następnym przedstawieniem. Chętnie ponownie odwiedzimy mieszkańców Pałacyku Pod Dębami. Opiekun koła Pani Hanna Grzelczyk była bardzo zadowolona z naszego występu.

          UWAGA!

          Zapraszamy chłopców do udziału w kółku teatralnym, które odbywa się na 7 i 8 godzinie lekcyjnej we wtorki.

           [Tekst Zofia Grupińska - klasa VI]

           

          Koncert „Dixilendowy” w wykonaniu artystów „Wirtuoza”

             Dnia 25 października 2012 o godz. 8.00 odbył się koncert  ''Wirtuoza''  w szkole w Starych Oborzyskach. Przyjechał znakomity zespół muzyczny występujący pod nazwą ŁÓDZKIE TRIO - ZŁOTA TRĄBKA. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Jerzy Kiełczowski, Maciej Malec i Ireneusz Walczak. Grali oni na różnych instrumentach np. na puzonie, trąbce, tarce, saksofonie itp. Dzieci dostawały nagrody za odgadywanie zagadek muzycznych oraz odpowiednią postawę podczas koncertu. Panowie grali rożne utwory z bajek np. ''Król lew'', ''Pocahontas''. Puzonista, Pan Maciej zaprosił kilku uczniów do zagrania na instrumentach. Okazało się to bardzo trudne. Na koniec koncertu „Dixilendowego”  kilka dziewczynek utworzyło zespół taneczny. Ostatnie zadanie wykonano doskonale. Nam bardzo podobał się koncert. To nie tylko wspaniała zabawa, ale przede wszystkim ważny element w naszej muzycznej edukacji.

          [Tekst Klaudia Lehmann- klasa VI] 

           

          Góra Grosza!!!

                  W tym roku szkolnym kolejny już raz postanowiliśmy przyłączyć się do XIII edycji akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet ( od 1 gr do 5 zł) w szkołach i przedszkolach w całej Polsce i trwa do 7 grudnia 2012. Celem akcji jest także uświadomienie dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Zachęcamy do czynnego udziału!

                        

          Zbiórka dla Afryki

                W październiku w naszej szkole miały miejsce liczne akcje, mające na celu pomoc dzieciom mieszkającym na Czarnym Lądzie. 

                 Uczniowie przekazywali swe dary dla kolegów i koleżanek z Afryki. Okazją do takich działań był Tydzień Misyjny. Dzieci przekazały afrykańskim kolegom artykuły papiernicze: długopisy, kredki, ołówki, linijki, plastelinę oraz artykuły drogeryjne – szczoteczki do zębów.

                Przyniesione przez dzieci dary zostały przekazane siostrom Misjonarkom w Konstancinie Jeziornej, a stamtąd przesłane do Afryki.

          Inna akcją była zbiórka na budowę szkoły im. Jana Pawła II w Togo.

                   W  Tygodniu Misyjnym  nasi uczniowie pisali listy  do koleżanki Sary Emanuel z parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Etiopii. Dzieci odpowiadały na list ośmioletniej dziewczynki zamieszczony na łamach „Świata Misyjnego”, dwumiesięcznika Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Listy zostały wysłane do Wydawnictwa Papieskiego Dzieła Misyjnego Misio – Polonia w Warszawie, a następnie przekazane etiopskiej koleżance.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Zbiórka na budowę szkoły w Togo

          Na Szkołę im. Błogosławionego Jana Pawła II w Afryce, w Togo, zebraliśmy sumę 136 zł. 27gr. Dziękujemy za Waszą ofiarność !!!

          A oto szczegółowe wyniki:

           

          Klasa

          Suma

          Miejsce

          Klasa I

          18,10zł.

          IV miejsce

          Klasa II

          6,70zł.

          VI miejsce

          Klasa III

          47,36zł.

          I miejsce

          Klasa IV

          18,58 zł.

          III miejsce

          Klasa V

          27,58 zł.

          II miejsce

          Klasa VI

          17,95 zł.

          V miejsce

           

           

          [Tekst Anna Nowak]

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

                Po raz szósty biblioteka szkolna przyłączyła się do październikowych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku przyświecało nam hasło: „Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

          Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała sporo atrakcji i konkursów, m. in.:

          • konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona książka” (etap szkolny i gminny),
          • konkurs czytelniczy pt. „Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości  i przyszłości”

              [o wynikach czytaj w zakładce biblioteka]

           

          Wesołych Świąt

          W ten świąteczny czas Bożego Narodzenia,

          łamiąc się opłatkiem składamy życzenia:

          Wielu łask Bożych, szczęścia, zdrowia, powodzenia,

          aby wszystko się darzyło

          w Nowym Roku lepiej było!

                 Dyrektor, Pracownicy i Uczniowie

                 Szkoły Podstawowej 

                       w Starych Oborzyskach

          Gwiazdka 2012r. 

           

          Góra Grosza - WYNIKI

          Przedstawiamy wyniki akcji Góra Grosza 2012r. Najwięcej grosików zebrała klasa I i ona zajmuje I miejsce.

           

          Wyniki akcji GÓRA GROSZA 2012r.

           

          Klasa

          Suma

          W przeliczeniu
           na jednego ucznia

          Miejsce

          Klasa I

          80,56zł.

          3,36zł

          I miejsce

          Klasa II

          71,93zł.

          2,66zł

          II miejsce

          Klasa V

          60,77zł.

          2,43zł

          III miejsce

          Klasa III

          31,37 zł.

          1,21zł

          IV miejsce

          Klasa VI

          24,47 zł.

          1,02zł

          V miejsce

          Klasa IV

          16,22 zł.

          0,65zł

          VI miejsce



           RAZEM nasza szkoła zebrała sumę: 285 zł  32 gr; na jednego ucznia - 1,89zł.Za ofiarność bardzo dziękujemy!!!

          [Samorząd Uczniowski]

           

           

          Zbiórka na Dom Dziecka

                Na przełomie września i października w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla dzieci z Domu Dziecka „Droga” w Wolsztynie. W ciągu niespełna tygodnia zebrano: 271 zeszytów, kilka długopisów, 39 czekolad, ponad 50 wafli, 23 paczki ciastek oraz wiele innych słodyczy, m. in. batony, gumy do żucia, cukierki i płatki śniadaniowe. Wszystkie te dary zostały przekazane podopiecznym  wolsztyńskiego Domu Dziecka, którym sprawiły ogromną radość. W zbiórce wzięło udział ok. 80 dzieci z klas I – VI.

               Wszystkim ofiarodawcom i ich Rodzicom bardzo dziękujemy!

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Miejska Biblioteka Publiczna

            Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie (Oddział dla Dzieci – II piętro, ul. Wrocławska 28) zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Moja ulubiona książka”. Są to prace uczniów klas I – III nadesłane na gminny konkurs plastyczny, który odbył się w październiku 2012 r. w naszej szkole. Wystawa potrwa do końca stycznia 2013 r.

          Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Władysław Bełza”

              Już wiemy kto będzie reprezentował naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 28.02.2013 r. w naszej szkole.

              (więcej czytaj w zakładce Biblioteka)

           

          „Wielkopolska – dzieciom afgańskim”

          Nasza szkoła włączyła się do akcji humanitarnej pt. „Wielkopolska – dzieciom afgańskim”, której celem była pomoc dzieciom z Afganistanu poszkodowanym w czasie działań wojennych. Zebrane zabawki pluszowe zostały przewiezione do Starostwa Powiatowego w Kościanie, skąd następnie przekazane zostaną przez polskich żołnierzy podopiecznym w sierocińcach i najbiedniejszych szkołach Prowincji Ghazni w Islamskim Państwie Afganistanu, w rejonie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wchodzącego w skład Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu. Wszystkim, którzy wsparli akcję, bardzo serdecznie dziękujemy.

           

          VIII Gminny Konkurs Recytatorski

          28.02.2013 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach odbył się VIII Gminny Konkurs Recytatorski , tym razem pod hasłem „Władysław Bełza”. Poeta znany jest  z wiersza pt. Katechizm polskiego dziecka, który zaczyna się od słów: „ Kto ty jesteś? Polak mały... .”  W tym roku 29. stycznia minęła 100. rocznica jego śmierci. Organizatorkami konkursu  recytatorskiego były: Alicja Kotecka  nauczyciel – bibliotekarz i Elżbieta Piecuch nauczyciel nauczania zintegrowanego. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów z klas I – III ze szkół podstawowych z Bonikowa, Kiełczewa, Kokorzyna, Racotu, Starego Lubosza, Turwi  i Starych Oborzysk. Komisja konkursowa w składzie:  Janusz Dodot – dyr. KOK w Kościanie, dyr. Kościańskiego Teatru Kameralnego, Teatru 112 i Arkadiusz Wesołek – aktor Kościańskiego Teatru Kameralnego, Teatru 112 nauczyciel Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.

               Na poziomie klasy pierwszej zdobyli: I miejsce – Paulina Smoczyk (SP Kiełczewo), II miejsce – Małgorzata Myler (SP Stary Lubosz), III miejsce – Wojciech Cwojdziński (SP Stary Lubosz), wyróżnienia – Dominika Patelka (SP Stare Oborzyska) i Amelia Deszcz (SP Racot).

               Na poziomie klasy drugiej zdobyli: I miejsce – Aleksandra Kozak (SP Turew), II miejsce – Julia Wopińska (SP Stary Lubosz), III miejsce – Marta Bajsztok (SP Turew), wyróżnienie –  Paulina Starzonek (SP Bonikowo). 

               Na poziomie klasy trzeciej zdobyli: I miejsce – Paulina Oleszczuk (SP Turew), II miejsce – Amelia Sosińska (SP Racot), III miejsce – Oliwia Malchrzak (SP Bonikowo), wyróżnienie – Urszula Michałkowska (SP Turew). Nagrody ufundowała Gmina Kościan, Wydawnictwo MAC, Rada Rodziców i sklepik szkolny przy SP w Starych Oborzyskach.    

                  [tekst  Alicja Kotecka]

           

          Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

              4 lutego 2013 roku w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie odbył się etap powiatowy XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Wzięło w nim udział 29 uczniów z klas IV – VI szkół podstawowych. Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali 85% wymaganej liczby punktów, wśród nich znalazł się nasz uczeń Wiktor Jordeczka.

            6 marca 2013 roku w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom etapu powiatowego XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Nagrody z rąk wicestarosty kościańskiego Edwarda Strzymińskiego, burmistrza Kościana Michała Jurgi,  przewodniczącego Rady Miejskiej Kościana Piotra Ruszkiewicza oraz dyrektora szkoły Małgorzaty Ratajczak odebrali: Maksym Grześkowiak, Jan Klimek i Tomasz Olejnik z Zespołu Szkół nr 1 w Kościanie, Wiktor Jordeczka ze Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach oraz Marek Gościniak ze Szkoły Podstawowej w Lubiniu. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę książkową, pendrive i pamiątkowy dyplom. Laureaci będą reprezentować powiat na etapie rejonowym, który odbędzie się 20 marca 2013 roku  w Szkole Podstawowej w Środzie Wlkp. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

           

          Konkurs pt. „Czy znasz te legendy?”

          W dniu 27 lutego 2013r. w Zespole Szkół w Kiełczewie odbył się konkurs „Czy znasz te legendy?”. Naszą Szkolę reprezentowało 2 uczniów: Wiktoria Stachowiak i Adam Kaczmarek. Konkursowicze musieli w domu przygotować komiks prezentujący jedną  z polskich legend, odpowiadali na pytania w teście, rozpoznawali legendy na podstawie rekwizytów itp. W wyniku rywalizacji Adam zajął II miejsce. Wiktorii i Adamowi gratulujemy tak szerokiej wiedzy na temat polskich legend.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          „Dzieci czy wy lubicie Internet!?”

                   To zdanie padło podczas dwóch występów koła teatralnego dla uczniów klas I-III i IV-VI, które odbyły się na lekcjach wychowawczych w lutym 2013r. Dzieci z kółka zaprezentowały scenki pt. „Bezpieczny Internet”. Przedstawienie dotyczyło zagrożeń, które niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z tego nowoczesnego medium: spisywanie zadań domowych z „sieci”, „Kradzież czasu”, który powinien być wykorzystany na spotkania z rówieśnikami, konflikty  rodzeństwa, które nie potrafią dzielić się w domu  dostępem do Internetu, zaniedbywanie nauki itp. Po scenkach klasy wzięły udział w  pogadance szkolnego pedagoga o bezpieczeństwie korzystania z Internetu a potem obejrzały film  dydaktyczny dotyczący tego problemu.

                   [Tekst:  Hanna Grzelczyk]

           

          Sukces Zuzanny!

            „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Ssaki wielkopolskich parków krajobrazowych” – to tytuł I edycji konkursu przyrodniczo-artystycznego, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Celem konkursu jest stworzenie publikacji dla najmłodszych mieszkańców województwa, która w prosty i przystępny sposób przybliży im wybrane gatunki ssaków wielkopolskich parków krajobrazowych.

            Komisja oceniająca prace przyznała I miejsce uczennicy z naszej szkołyZuzannie Cienkiej - w kategorii praca plastyczna. Jest to duży sukces, bo pracę Zuzi wybrano spośród ponad 3000 prac nadesłanych ze 126 szkół naszego województwa. Praca Zuzi zostanie opublikowana w książeczce pt.: „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Ssaki wielkopolskich parków krajobrazowych”. Gratulujemy!!!

          Wesołych Świąt Wielkanocnych

           

          Życzenia ciepłe

          jak tchnienie wiosny

          składamy wszystkim

          w ten czas radosny.

          Niech wszystkie troski

          będą daleko,

          a dobro płynie

          szeroką rzeką.

           

          Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I

                Uczniowie z Koła bibliotecznego naszej szkoły podstawowej (kl.V) i z sąsiadującego z nami gimnazjum (kl.Ib, Ic, IId, IIIa)  pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza Alicji Koteckiej przygotowali przedstawienie pt. „Zaczarowany świat bajek”. Występ odbył się 19.03.2013 r. w naszej wspólnej bibliotece szkolnej (czytaj całość w zakładce  BIBLIOTEKA)

          Omnibusek dla klas II

                 19 marca uczennice z klasy II: Patrycja Kaczmarek i Jagoda Nowicka, wzięły udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Ogólnej "Omnibusek", zoragnizowanym dla uczniów klas II przez Szkołę Podstawową w Starym Luboszu. Dziewczynki musiały wykazać się wiedzą z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej oraz dotyczącej wiedzy ogólnej, wykaraczającej poza podstawę programową dla klasy II. Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać w ciągu pół godziny test składający się ze 100 pytań. Nasze uczennice dobrze poradziły sobie z testem, ale nie udało im się zdobyć żadnego z miejsc na podium. Na 100 punktów, Jagoda Nowicka uzyskała 87, a Patrycja Kaczmarek-78 pkt. Gratulujemy!

           

          XI Wielkanocny Turniej

          W dniu 28.03.2013 odbył się XI WIELKANOCNY turniej ziemi kościańskiej w piłce nożnej klas IV szkół podstawowych w Hali Zespołu Szkół nr 4 w Kościanie. W turnieju uczestniczyło osiem zespołów (4 miejskie i 4 gminne) z rocznika 2002 i młodsi. Zespół składa się z 10 zawodników, bramkarz + 4 zawodników. Czas gry 14 min. System rozgrywek - 2 grupy po 4 zespoły.

           

          I  miejsce - SP 1

          II miejsce - SP 2

          III miejsce - SP STARE OBORZYSKA

          IV miejsce - SP RACOT

            

          SP STARE OBORZYSKA wystąpiła w składzie:

           

          1 WIKTORIA MATYJA

          2 SANDRA KAKOLEWSKA

          3 KACPER CZUBA

          4 NIKODEM OLEJNIK

          5 NATANIEL KACZOR

          6 MICHAŁ BIDZIŃSKI

          7 ALAN DUDZIAK

          8 JAKUB PAWLAK

          Opiekun Maciej Sołtysiak

           

          Wielkanoc w szkole

             Z okazji Świąt Wielkanocnych, uczniowie klasy pierwszej pod opieką p. Elżbiety Piecuch, przygotowali krótki apel. W swoim występie przypomnieli tradycje wielkanocne – były wiersze, scenki i piosenki. Największą atrakcją było polewanie widowni wodą, nawiązujące do tradycji lanego poniedziałku. Na koniec występu pierwszoklasiści złożyli wszystkim świąteczne życzenia i wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie przygotowane koszyczki wielkanocne oraz kartki z życzeniami.

                Po apelu przedstawiciele Rady Rodziców działającej przy naszej szkole obdarowali wszystkie dzieci czekoladami. Podsumowano też Szkolny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem dla klas I-III, w którym zwyciężyli: Natalia Zemborń (kl.I), Miłosz Kaczmarek (kl.II) oraz Weronika Mania (kl.III). Nagrody dla dzieci zakupiła Rada Rodziców.

           

          Konkurs „Znamy wszystkie stolice świata” - etap szkolny

                 Dnia 8.04.2013r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbyły się szkolne eliminacje konkursu geograficznego pod hasłem „Znamy wszystkie stolice świata”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas V i VI. Zadaniem uczestników konkursu było podanie stolicy lub państwa. Wyniki konkursu są następujące:

            I miejsce – Agnieszka Kimel

            II miejsce – Katarzyna Dudziak

            Laureatki będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym, który odbędzie się 24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu. Życzymy powodzenia!!!

           

          Szkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „SOS dla Ziemi”

               W dniu 12. 04. 2013r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „SOS dla Ziemi”. Do konkursu przystąpili uczniowie III klasy. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań tekstowych w ciągu 45 minut.

          Wyniki konkursu są następujące:

          • I miejsce – Weronika Mania
          • II miejsce – Milena Krzysztofik
          • III miejsce – Krystian Kurek

          W/w uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Miejsko – Gminnym Konkursie Ekologicznym, który odbędzie się 29. 04. 2013r. Gratulujemy i życzymy powodzenia!!!

          Ewangelia 2013

           W czwartek 18 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Racocie odbył się gminny konkurs biblijny  pt. „Ewangelia wg św. Łukasza”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Katarzyna Dudziak i Kamila Maćkowiak z klasy V oraz Zofia Grupińska z klasy VI.  Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części  (pisemnej) wszyscy uczestnicy odpowiadali na  takie same pytania. Następnie sześcioro uczniów z najwyższą ilością punktów zakwalifikowało się do drugiej części – ustnej. Prace dzieci oceniała komisja, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Tokarski.

            Dwóm naszym reprezentantkom - Katarzynie Dudziak i Kamili  Maćkowiak udało się przejść do drugiego etapu. Po części ustnej obydwie dziewczynki znalazły się wśród pierwszej trójki  - Kamila zajęła I miejsce, a Katarzyna II. Serdecznie im gratulujemy i życzymy podobnego sukcesu w przyszłym roku smiley

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Powiatowy Konkurs Ortograficzny

           24 kwietnia dwie uczennice naszej szkoły: Jagoda Nowicka z klasy 2 oraz Weronika Mania z klasy 3, wzięły udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Mistrza Ortografii. Konkurs odbył się  w Zespole Szkół nr 1 w Kościanie. W konkursie wzięli udział uczniowie z całego powiatu kościańskiego. Dziewczynki musiały napisać dyktando, które zawierało wiele pułapek ortograficznych. Po sprawdzeniu prac konkursowych, dzieci otrzymały słodki poczestunek, oraz obejrzały dwa przedstawienia przygotowane przez uczniów klas drugich. Pierwsze dotyczyło zdrowia i dbania o nie, natomiast drugie dotyczyło legendy o Piaście Kołodzieju i jego synu Ziemowicie. Po obejrzeniu przedstawienia, uczestnicy konkursu czekali na ogłoszenie wyników. Okazało się, że obie reprezentantki naszej szkoły zdobyły wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych. Nagrody sponsorowało Starostwo Powiatowe. Gratulujemy!

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Konkurs Geograficzny - Znamy wszystkie stolice świata

           

             24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu odbył się Konkurs Geograficzny pod hasłem "Znamy wszystkie stolice świata".  Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy V - Agnieszka Kimel oraz Katarzyna Dudziak. W konkursie uczestniczyli uczniowie Szkół Podstawowych Miasta i Gminy Kościan. Uczniowie w ciągu 30 minut musieli odpowiedzieć na 50 pytań, podając poprawną nazwę państwa lub stolicę. Wyróżnienie zdobyła Katarzyna Dudziak. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne nagrody za udział, a laureaci i osoby wyróżnione - nagrody książkowe. Gratulujemy!

           

          Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

            20 marca 2013r. w Szkole Podstawowej nr. 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej Wiktor Jordeczka wziął udział XVII finale Rejonowego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce.

            Informujemy, że spośród 514 uczniów startujących w etapie rejonowym, do kolejnych, finałowych rozgrywek zakwalifikowało się 235 uczniów. Wśród nich jest nasz  uczeń. Gratulujemy! Przypominamy, że etap wojewódzki (finałowy) odbędzie się dnia 14 maja 2013 r. w ok. 3 szkołach.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Lech mistrzem jest!

                   W dniu 21 kwietnia uczniowie z nauczycielami naszej Szkoły udali się  do Poznania, na ulicę Bułgarską, na Stadion Miejski, aby obejrzeć mecz Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a KGHM Zagłębie Lubin. Był to nasz pierwszy wyjazd. Młodzi kibice w barwach niebiesko - białych zasiedli w sektorze dziecięcym, który organizuje KLUB LECH POZNAŃ. Dla wielu było to wielkie przeżycie, bo po raz pierwszy widzieli tak duży stadion i kibicowanie na tzw. „kotle”. W tym dniu LECH Poznań odniósł zwycięstwo 3 do 1. Tym bardziej to był wyjazd udany. Wielu naszych uczniów zadeklarowało swój  udział w kolejnym wyjeździe na mecz.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk] 

           

          W rocznicę Trzeciego Maja

                   W dniu 30 kwietnia 2013r. klasa IV zaprezentuje inscenizację pt. „W rocznicę Trzeciego Maja”. Co roku w szkole obchodzimy uroczyście ważne rocznice i wydarzenia historyczne państwa polskiego. Organizowane z tej okazji uroczystości szkolne w formie apeli, przedstawień czy inscenizacji przybliżają uczniom ważną datę historyczną, wagę i znaczenie związanego z nią święta państwowego. Jednocześnie pomagają w patriotycznym wychowaniu młodego pokolenia. Rozbudzają miłość do ojczyzny, uczą szacunku do jej tradycji i historii.


                  Przygotowany apel poświęcony upamiętnieniu Konstytucji 3 Maja przybliży wydarzenia historyczne z 1791 roku. Recytacja wierszy i zaśpiewanie piosenek o wspomnianej tematyce odda powagę i ważność rocznicy. W proponowanej  inscenizacji przedstawiona zostanie sala sejmowa, posłowie, ważne głosowanie i przysięga króla. W ten sposób podkreślimy znaczenie ustawy dla Polski i jej obywateli, która  niosła  nadzieję na ocalenie ojczyzny przed grożącymi jej rozbiorami i postępującym zacofaniem gospodarczym.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

          Miejsko - Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem "SOS dla Ziemi"

                   29 kwietnia 2013 roku, w Zespole Szkół Gminy Kościan, w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach, odbył się po raz kolejny Miejsko - Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „SOS dla Ziemi”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich szkół z Turwi, Bonikowa, Racotu, Starego Lubosza, ZS nr 1, ZS nr 3, ZS nr 4 z Kościana oraz Starych Oborzysk. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów. Organizatorami konkursu były: p. Ewa Markowiak - nauczyciel przyrody oraz p. Elżbieta Piecuch – nauczyciel nauczania zintegrowanego.

            Uczestnicy konkursu, po oddaniu prac konkursowych, mieli możliwość obejrzenia krótkiego przedstawienia o tematyce ekologicznej przygotowanego przez koło ekologiczne pod opieką p. Ewy Markowiak. Po słodkim poczęstunku, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Komisja w składzie: p. Zbigniew Mikołajczak z Nadleśnictwa Kościan, p. Ewa Markowiak, p. Elżbieta Piecuch - skrupulatnie sprawdzała testy, podliczała punkty i wyłoniła następujących laureatów:

          I miejsce:  - Marcel Lisieniecki ZS nr 4 w Kościanie

          II miejsce: - Nikola Łagowska SP Racot

                    - Oliwia Malchrzak SP Bonikowo

          III miejsce: - Aleksandra Michalska SP Racot

                     - Weronika Mania SP Stare Oborzyska

                     - Paulina Oleszczuk SP Turew

          Wyróżnienia: - Joanna Hałasowska SP Stary Lubosz

              - Jan Zientek  ZS nr 1 w Kościanie

              -  Milena Krzysztofik SP Stare Oborzyska  

          Komisja, podsumowując wyniki konkursu, stwierdziła, ze wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą ekologiczno - przyrodniczą. Dla laureatów oraz wszystkich uczestników konkursu przygotowano ciekawe  nagrody książkowe i drobne upominki, które zasponsorowali:  Gmina Kościan, Urząd Miejski w Kościanie, Nadleśnictwo Kościan, Wydawnictwo MAC-Grupa Edukacyjna, Rada Rodziców oraz sklepik szkolny przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach.

           

          Występ koła teatralnego w Domu Opieki

                   W dniu 30 kwietnia 2013r. koło teatralne ze Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach zaprezentowało w Domu Opieki przedstawienie pt. „Konstytucja 3 maja”. Dzieci z IV klasy zaśpiewały znane piosenki patriotyczne, np. „Witaj majowa jutrzenko”, odegrały scenkę z Sejmu Wielkiego z 1791r. – przysięga Króla Stanisława Poniatowskiego w Sejmie Polskim. Seniorom bardzo spodobał się  występ. W czasie tej wizyty dzieci mogły pobyć też w parku „Pałacyku pod dębami”, pogłaskać kucyki i porozmawiać z mieszkańcami domu opieki. Wszystkim to sprawiło wielką przyjemność.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Gminny Turniej Sportowy

                    10 maja 2013, reprezentanci uczniów z klas 1-3 wzięli udział w Gminnym Turnieju Sportowym klas I-III. Każdą klasę reprezentowali czterej chłopcy i cztery dziewczynki. Poza uczniami naszej szkoły, w turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w Racocie, Starym Luboszu, Turwi, Kokorzynie i Kiełczewie. Dzieci podczas rozegranych konkurencji, musiały wykazać się szybkością, zwinnością oraz precyzją.  Naszych zawodników dopingowali uczniowie klasy III wraz z p. Karoliną Motałą i p. Mirosławą Murchą. Po zakończeniu konkurencji i podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że klasa pierwsza zdobyła I miejsce w swojej kategorii, a klasy druga i trzecia, zajęły miejsca II. Jest to dla nas duży sukces. Pierwszoklasiści będą reprezentować naszą gminę w zawodach  powiatowych. Gratulujemy!

          [Tekst: Mirosława Murcha]

          W krainie baśni Andersena i braci Grimm

                   W dniu 9 maja  2013r. o godzinie 10.00 w Zespole Szkół w Racocie odbył się konkurs pt. „W krainie baśni Andersena i braci Grimm”. Naszą Szkołę reprezentowały 2 drużyny z klasy IV: I – Sandra Kąkolewska, Adam Kaczmarek oraz II drużyna- Magdalena Mańczak i  Martyna Skrzypczak. Konkursowicze musieli się wykazać znajomością 20 baśni. Rozpoznawali je m. in. po cytatach, rekwizytach, kalamburach, odpowiadali na wylosowane pytania. I miejsce zajęła S.P. z Kiełczewa, II i III  z S.P. Racot. Nasi uczniowie zajęli V i VI miejsce na 11 drużyn. Bardzo gratulujemy naszym uczniom, bo ich poziom wiedzy był imponujący.

          [Tekst: Hanna  Grzelczyk]

           

          Występ Koła bibliotecznego

               Z okazji obchodzonego w maju Tygodnia Bibliotek, dnia  08.05.2013 r. Koło biblioteczne z naszej szkoły  i Koło biblioteczne z sąsiadującego z nami gimnazjum  wystąpiły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie w Oddziale dla Dzieci, w  przedstawieniu pt. „Zaczarowany świat bajek”. Występ obejrzeli uczniowie kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie. 

          (całość czytaj w zakładce Biblioteka)

           

          Konkurs - Papież z Dalekiej Polski

                 10 maja 2013 roku po raz 10 w naszej szkole  odbył się powiatowy konkurs papieski pt. „Papież z dalekiej Polski”. Wzięło w nim udział 22 uczestników z ośmiu szkół podstawowych.

                 Konkurs składał  się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Do części pisemnej przystąpili wszyscy uczestnicy, natomiast do części ustnej sześcioro uczniów z największą ilością punktów z części pisemnej. Zadania jakim musieli sprostać uczestnicy to: znajomość życia i działalności Papieża Polaka, dokumenty papieskie, osoby z najbliższego otoczenia, miejsca szczególnie bliskie papieżowi, a także znajomość przebiegu i programu pielgrzymki Ojca Świętego do Polski z 1999 roku. W części ustnej uczestnicy  rozpoznawali fotografie przedstawiające miejsca, które odwiedził papież oraz odpowiadali na pytania związane z wylosowanymi rekwizytami. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Sobierajewicz (Stare Oborzyska), drugie Marek Gościniak (Lubiń),trzecie Joanna Krzywosz (ZS nr 4 w Kościanie), czwarte Weronika Szymanowska (Kiełczewo), piąte Natalia Sobkowiak (Stare Oborzyska) i szóste Natalia Przewoźniak (ZS nr 4 w Kościanie).   

                   Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wszystkim laureatom i  uczestnikom, a katechetom dziękują za przygotowanie uczniów do tego konkursu.

          [Tekst: Anna Nowak]

          Mistrzostwa gminy w piłce nożnej dziewcząt

                   21 maja 2013 roku odbyły się mistrzostwa gminy w piłce nożnej dziewcząt. Uczestniczyły w nich szkoły z Racotu, Starego Lubosza, Bonikowa, Starych Oborzysk. System każdy z każdym, 2x8min. Skład naszej drużyny to: Zofia Grupińska, Zuzanna Grupińska, Julia Sobczak, Wiktoria Matyja, Sandra Kąkolewska, Wiktoria Nowicka, Natalia Sobkowiak, Daria Ratajczak, Patrycja  Mańczak, Magdalena Sieradzka. Nasza drużyna zajęła - I miejsce w gminie [mecz w Racocie] oraz II miejsce w powiecie [mecz w Kościanie]. Opiekun zespołu -  Maciej Sołtysiak.

           

          Turniej piłki nożnej dziewcząt

                   Dnia 24.05.2013 roku w naszej szkole odbył się mecz powiatowy w piłce nożnej dziewcząt klas III i młodszych pod hasłem „Z podwórka na stadion”. Zwyciężyły zawodniczki ze Starych Oborzysk. Przeciwnikiem naszej drużyny była szkoła z Krzywinia. Mecz otworzyła pani Dyrektor. Rozgrywki trwały 2x15min. Zwycięzcy awansowali do rozgrywek wojewódzkich w Poznaniu.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

          Wycieczka do Wrocławia

               Dnia 27.05.2013r. uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach pojechali na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. W tym dniu zdobywaliśmy górę Ślężę, która miała 716 m n.p.m. Po wejściu mogliśmy podziwiać piękno krajobrazu Wrocławia i okolic. Następnie mieliśmy 30 minut przerwy. Potem zeszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do hotelu Cinnamon.

                Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się podziwiać Panoramę Racławicką i piękny „Ogród japoński”. Atrakcją tego dnia był rejs statkiem po Odrze. Po przypłynięciu do brzegu poszliśmy do Katedry św. Jana Chrzciciela oraz do Uniwersytetu Wrocławskiego. Podziwialiśmy z uniwersyteckiej wieży panoramę Wrocławia. Później spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim i podziękowalismy panu przewodnikowi za wspólnie spędzony z nami czas. Udaliśmy się do hostelu na wypoczynek. Po godzinie poszliśmy na obiad i Dworzec Główny we Wrocławiu.

                Ostatniego dnia po śniadaniu zwiedzaliśmy Zoo. Zobaczyliśmy tam dużo różnych zwierząt, np. zebry, słonie, foki, pająki, węże i małpy. Później pojechaliśmy na obiad. Na zakończenie tej 3-dniowej wycieczki weszliśmy na Stadion Miejski we Wrocławiu, gdzie obejrzeliśmy film o przygotowaniach do ważnych imprez. Mogliśmy zobaczyć szatnie piłkarzy, więzienie dla „kiboli”, a także wejść na trybuny. Była to ostatnia atrakcja wycieczki, po której udaliśmy się w drogę powrotną do domu.   Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Mogliśmy zwiedzić wiele ciekawych miejsc, podziwiać piękno Wrocławia i jego zabytków.

              [Tekst: Klaudia Lehmann kl. VI]

           

          Dzień Dziecka

                 Z okazji Dnia Dziecka przygotowano dla uczniów naszej szkoły wiele ciekawych atrakcji. Dzień rozpoczeto od krótkiego apelu, podczas którego przedstawiono program Dnia Dziecka, oraz podsumowano Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas I-III oraz Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III. Po apelu dzieci klas młodszych mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych dla nich na szkolnym boisku. Zjeżdżały na dmuchanej zjeżdżalni, rzucali do celu, skakali na trampolinie, próbowali swych sił w zawodach sumo i w ujeżdżaniu elektrycznego byka. po dwóch godzinach zabawy na boisku, dla dzieci przygotowano słodki poczęstunek- soki, ciasta i ciasto z truskawkami. W tym samaym czasie uczniowie klas IV-VI brali udział w biegu patrolowym. Dla każdej z klas przygotowano osobną trasę, zaznaczoną na specjalnych mapach. Uczestnicy biegu musieli  pokonać całą trasę wykonująć po drodze różnorodne zadania: rozszyfrować list i poprawnie zapisać jego hasło, narysować postać dziecka i oryginalnie je ubrać, zapleść wianki, ułożyć bukiet z polnych kwiatów, jedną osobę z klasy przebrać za "klasową mumię". Ponadto każda dziewczynka miała mieć namalowane piegi a chłopcy wąsiki.  Gdy starsi uczniowie wrócili do szkoły, również korzystali z atrakcji na szkolnym boisku, natomiast klasy młodsze wyruszyły w marsz po Starych Oborzyskach. Na wyznaczonej trasie musieli odszukać przygotowane przez nauczycieli zadania i je wykonać.  Dzieci musiały ułożyć puzzle, nazbierać polnych kwiatów i ułożyć z nich bukiet, zebrać po 10 kamieni i patyków, rozwiązać krzyżówkę i zrobić rysunek przedstawiający ich dłonie. Uczniowie klas starszych rozegrali też w tym dniu mecz piłki nożnej chłopcy kontra dziewczynki. Na koniec dnia podsumowano wyniki biegów patrolowych, a pani dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć wręczyła każdej z klas pamiątkowy dyplom. Wszystkie atrakcje dla dzieci zasponsorowała Rada Rodziców.

          Wycieczka klas I - III

            05. czerwca uczniowie klas I-III wzięli udział w wycieczce do Rakoniewic i Wolsztyna. W Rakoniewicach zwiedzili Muzeum Pożarnictwa, natomiast w Wolsztynie odwiedzili Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkpolski. Dzieci zwiedziły zachowane w skansenie budynki oraz wzięły udział w lekcjach muzealnych. Klasa trzecia poznawała pracę pszczelarza, klasa druga- dawne zajęcia domowe, a klasa pierwsza- ludowe zabawy, gry i zabawki dla dzieci.  Był też czas na zabawy z piłką i skakankami. Jedną z większych atrakcji było ognisko i smażone kiełbaski, oraz chleb ze świeżym masłem, które zrobili podczas zajęć drugoklasiści.  Dzieci mogły także kupić w skansenie pamiątki.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

          XXX rocznica pobytu Jana Pawła II w Poznaniu

                 Dnia 20 czerwca 2013 r. przedstawiciele naszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II  w Starych Oborzyskach  pojechali do Poznania na uroczystą Mszę Św. z okazji trzydziestej rocznicy pobytu papieża na Poznańskiej Ziemi w 1983r. Mszę prowadził abp. Stanisław Gądecki. Na Eucharystii było ok. piętnaście szkół im. Jana Pawła II. Następnie Urszulanka Maria opowiadała o Urszuli Ledóchowskiej, którą beatyfikował Jan Paweł II na Łęgach Dębińskich, w Poznaniu w dniu 20 czerwca 1983r.  Po wyjściu z Katedry wszystkie szkoły spotkały się przy pomniku Papieża i dokonały aktu zawierzania swojemu Patronowi. Później był mały poczęstunek, który ufundował nam abp. Gądecki. Potem wszyscy rozeszli się do swoich autobusów i odjechali.

          Sandra Kąkolewska, klasa IV

           

          ,,Z podwórka na stadion”

                         18.06.2013 odbył  się Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt i Chłopców w Błażejewku koło Kórnika ,,Z podwórka na stadion”. Udział w tym turnieju brały nasze uczennice z klasy trzeciej i młodszych. W turnieju uczestniczyło 35 zespołów z całego województwa. Każdy zespół składał się z dwunastu zawodników. System gry 7 grup - w każdej grupie 5 zespołów. Gra każdy z każdym. Nasz zespół przegrał 1 mecz  i zwyciężył  dwukrotnie. Do awansu  w dalszych rozgrywkach zabrakło 2 bramek. Opiekun: Maciej Sołtysiak

          Zespół z Oborzysk składał się z następujących zawodniczek:

          1.Nataia Łukaszyk

          2.Natalia Zembroń

          3.Maria Skrzypek

          4.Julia Skrzypek

          5.Zosia Skrzypek

          6.Marta Sobkowiak

          7. Weronika Mania

          8.Patrycja Kaczmarek

          9. Maria Juskowiak

          10.Julia Olejnik

          11.Ewelina Walachowska

          12.Julia Sikora  
           

                [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Wie wszystko o Wielkopolsce

                  Wiktor Jordeczka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach z klasy V został laureatem XVII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce i był jednym z 2 reprezentantów powiatu kościańskiego. Do konkursu przygotowywała go p. Hanna Grzelczyk. W ubiegłym roku szkolnym uczeń był finalistą etapu wojewódzkiego a w tym roku laureatem. Uroczyste podsumowanie tej edycji konkursu odbyło się Suchym Lesie koło Poznania.

                    Wiktor przeszedł aż 4 etapy rywalizacji i został jednym z 140  zwycięzców od klasy IV szkoły podstawowej do III gimnazjum. Poznał poprzez ten konkurs m.in. historię świętego Wojciecha, gwarę wielkopolską, budowle w stylu gotyckim. Laureaci otrzymali od organizatora Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski nagrody książkowe i rakiety tenisowe. Wiktorowi, jego rodzicom  bardzo gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych edycjach tego konkursu.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

          Wycieczka do Racotu "Szlakiem Mickiewicza"

                Dnia 25 czerwca 2013 roku odbyła się wycieczka po Wielkopolsce szlakiem polskiego poety Adama Mickiewicza. Dwuczęściowy plan wycieczki uległ pewnej zmianie  z powodu niesprzyjającej aury. Część objazdowa – zwiedzanie dworków szlacheckich, w których gościł A. Mickiewicz, gdy przebywał  w Wielkopolsce,  została  przełożona na inny termin.

                O godzinie 10.00 po zbiórce uczniowie klasy V i VI wyruszyli do pałacu w Racocie, gdzie czekały na nich zadania do wykonania. Przewodnik  zapoznał uczestników z dwoma legendami związanymi z miejscami w naszej najbliższej okolicy. Następnie podzieleni na grupy uczniowie przystąpili do wyznaczonych zadań – wykonali pastę do butów według starego przepisu, recytowali wiersze oraz malowali portret Mickiewicza. Potem obejrzeli przedstawienie oparte na motywach bajek naszego wieszcza przygotowane przez uczniów Gimnazjum w Starych Oborzyskach.

                  Na zakończenie wszyscy wzięli udział w poczęstunku, na który składały się grillowane kiełbaski.

          [Tekst: Anna Nowak]

          Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

                     W piątek, 28 czerwca nadszedł długo oczekiwany dzień rozdania świadectw. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach  zaczęli od mszy świętej w kościele, po której wszyscy zebrali się na Sali Gimnastycznej. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele, dzieci, rodzice oraz Rada Rodziców.

            Koniec roku szkolnego to czas podsumowania i nagradzania tych uczniów, którzy swoją pracą i aktywnością pokazali, że można wiele osiągnąć. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i przemówieniu dyr. Żanety Igłowicz - Nieć zostały wręczone uczniom klas IV-VI świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 lub wyższą i co najmniej bardzo dobre zachowanie otrzymali dodatkowo stypendium naukowe ufundowane przez wójta gminy Kościan.

            Zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy pracowali w Samorządzie Uczniowskim oraz w szkolnym sklepiku. Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru nowym członkom Samorządu Uczniowskiego.

            Zanim wszyscy rozeszli się do sal po upragnione świadectwa nastąpiło pożegnanie klas szóstych przez młodszych kolegów. Piątoklasiści przedstawili zabawny program artystyczny, zwieńczeniem którego było złożenie życzeń oraz wręczenie drobnych upominków szóstoklasistom. Wyrazy uznania i podziękowania swoim wychowawcom oraz nauczycielom złożyli także absolwenci szkoły w krótkim programie artystycznym. 

          Obóz w Białym Dunajcu

          W dniach od 5 lipca do 11 lipca 2013r. Oborzyska Podstawówka pod opieką nauczycielek: Hanny Grzelczyk, Karoliny Rudawskiej-Nowak i Ewy Markowiak zorganizowały wakacyjny pobyt 34 – osobowej grupy dzieci w Białym Dunajcu. Dzieci wypoczywały na terenie ośrodka „U Topora”. Obozowiczom dopisywała pogoda. Uczniowie w drodze do Białego Dunajca zatrzymali się w Wadowicach, gdzie zwiedzili Bazylikę Mniejszą, dom Jana Pawła II oraz spacerowali po rynku.

            W kolejnych dniach, wspólnie z przewodnikiem poznawali piękno naszych Tatr. Spacerowali „Drogą pod Reglami” i Doliną Białego. Odwiedzili „Jaskinię Dziura”, w której według górali przez jakiś czas ukrywał się w niej ostatni tatrzański zbójnik – Wojtek Mateja. Wiele emocji dostarczył wjazd wyciągiem na Szymoszkową, skąd spacerkiem obozowicze udali się na Gubałówkę. Następnie zwiedzili Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce – zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, zwany Starym Kościołem, Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Krupówki, najpopularniejszą ulicę w Zakopanem. Odwiedzili Kuźnice, a następnie spacerując Doliną Białego przez Kalatówki dotarli do Sarniej Skały [1377m n.p.m.]. Dzieci odwiedziły także Zamek w Niedzicy i Zaporę na Czorsztynie. Kolejną atrakcją był Spływ przełomem Dunajca, podczas którego flisacy opowiadali legendy i podania, jak np. o legendarnym zbójniku Janosiku, który w miejscu przewężenia zwanym Zbójnickim Skokiem miał jakoby przeskoczyć Dunajec, unikając w ten sposób schwytania przez węgierskich żandarmów. Po drodze dzieci podziwiały m. in. malownicze Trzy Korony oraz Siedem Mnichów. Oprócz zwiedzania, pobyt umilały inne zajęcia, np. dyskoteki, śpiewy kolonijnych piosenek, ognisko, obozowy kabaret, pobyt na Termach Podhalańskich, zjazdy saneczkowe w Kluszkowcach.

            W drodze powrotnej do Oborzysk uczestnicy obozu odwiedzili Kraków. Uczestnicy obozu wędrownego byli bardzo zadowoleni z pobytu w Białym Dunajcu. Dzięki takim wakacyjnym wyjazdom dzieci poznają piękno naszego kraju.

          Słonecznych wakacji!!!!

           

           

           

           

           

           

           

                .

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska 64 - 000 Kościan 64-000 Kościan Stare Oborzyska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych