W październiku uczniowie klasy 8a i 8b wzięli udział w projekcie “Rola książek w doskonaleniu relacji międzyludzkich” realizowany w ramach konkursu Lokalny Fundusz Małych Inicjatyw organizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Gminy Kościan, sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Cykl spotkań prowadziła Barbara Zaborska, która jest autorką książek “Łódki Pana Boga” oraz “Wypłyń na głębię”. Wydała także książkę swojej byłej uczennicy Weroniki Rataj pt. “Wszystko będzie dobrze”. W swoich książkach B. Zaborska wiele miejsca poświęca właśnie relacjom międzyludzkim na różnych płaszczyznach (uczeń-nauczyciel, rodzic-dziecko, narzeczeni, małżonkowie) oraz m.in. typom osobowości. Podczas spotkań autorskich zaprezentowano kilka metod na poprawę wzajemnych relacji - także poprzez przypomnienie zasad asertywności oraz wymagającej miłości.
Ósmoklasiści wzięli udział w podwójnych spotkaniach: pierwsze z nich mieli podczas stacjonarnego nauczania w szkole, natomiast drugie zostało już zorganizowane on-line.
Kilkoro uczniów po spotkaniach podzieliło się swoimi refleksjami. Oto najciekawsza z nich:
Podczas niedawno przeprowadzonych zajęć przez Panią Barbarę Zaborską na temat relacji międzyludzkich, dotyczących także książek autorstwa osoby prowadzącej zajęcia - “Wypłyń na głębię” i “Łódki Pana Boga”, dowiedziałem się wielu przydatnych rzeczy, między innymi w zrozumieniu drugiego człowieka, czasami jego sposobie myślenia oraz tego, że powinniśmy przyjmować każdą potrzebną i słuszną dla nas pomoc. Zrozumiałem, że odrzucając pomoc od osoby, na której nam zależy, a jest ona słuszna i potrzebna, jeszcze bardziej utrudniamy sobie życie i sprawiamy, że ta osoba także może odczuć skutki naszego zachowania wobec niej. Dzięki zajęciom zacząłem bardziej rozumieć, co dzieje się podczas potencjalnej kłótni pomiędzy np. małżeństwem i jakie ona może nieść za sobą skutki. Podczas zajęć mogłem także poznać kilka fragmentów dotyczących książek wymienionych wyżej, dzięki którym lepiej było mi zrozumieć różne rzeczy omawiane podczas tej lekcji. Poznałem historię byłego ucznia autorki książki, w której chłopak nie radził sobie w szkole, był lekkomyślny - nauczyciele starali się mu pomóc - czasami im to wychodziło, czasami nie - jednak utkwił mi w pamięci fragment opisanej historii - opowiadał on o kłótni wyżej wymienionego ucznia z nauczycielem - autorka książki zaprosiła obu na spotkanie, podczas którego uczeń i nauczyciel mieli dojść do kompromisu - autorka miała być mediatorem. Jednak uczeń w dniu spotkania napisał list do nauczycielki, w którym ją przeprosił - do spotkania dojść nie musiało. Uczeń po kilku latach, gdy osiągnął pełnoletność, spotkał się z autorką i opowiedział jej, że od czasu, gdy zaczął pracować zrozumiał, że w szkole popełniał błędy oraz zrozumiał swoją lekkomyślność - przechodząc tym samym przemianę. Dzięki tej historii utwierdziłem się w tym, że każdy może się zmienić, jeśli chce, oraz że słuszną pomoc trzeba przyjmować.
Jak podejrzewam dzięki książce jeszcze lepiej mógłbym zrozumieć temat poruszany na tych zajęciach, dlatego też zamierzam przeczytać te książki w niedalekiej przyszłości.
Aleks Kasztelan-Miś
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali przynajmniej jedną darmową książkę. Natomiast autorzy najciekawszych wypowiedzi – dodatkowe egzemplarze innych tytułów omawianych podczas zajęć.
BZ