Warto pamiętać!
Trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie j. angielskiego pt.”How do yo spell it”?
20 lutego 2020r. w ZS nr 3 w Kościanie odbył się Powiatowy Konkurs j. angielskiego pt. „How do you spell it?”. Po wygraniu etapu szkolnego, naszą szkołę na etapie powiatowym reprezentowały dwie uczennice: Inga Pawlak z klasy 5a oraz Wiktoria Janik z klasy 5c. Łącznie w Konkursie wzięło udział 25 uczniów. Nasze reprezentantki wykazały się bardzo dużą wiedzą, a Inga Pawlak zdobyła 3 miejsce!!!
Gratulujemy odwagi i dziękujemy za zaangażowanie.
Życzymy dalszych sukcesów.
KW
XV Gminny Konkurs Recytatorski - Poezja Agnieszki Frączek
25.02.2020 r. w bibliotece szkolnej w Starych Oborzyskach odbyła się XV edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego klas I – III szkół podstawowych z terenu Gminy Kościan. Celem konkursu było popularyzowanie poezji Agnieszki Frączek, zainteresowanie poezją dziecięcą oraz rozwijanie zdolności recytatorskich i zachęcanie do występów na scenie. Organizatorkami poetyckich zmagań były: Alicja Kotecka nauczyciel bibliotekarz i Agnieszka Zapłata nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Komisja konkursowa w składzie: Janusz Dodot - dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury, aktor, reżyser oraz Arkadiusz Wesołek – nauczyciel naszej szkoły i aktor, oceniła 27 uczestników i przyznała po raz pierwszy w historii tego konkursu Nagrodę Grand Prix – Nadii Ratajczak z kl. I ze SP w Bonikowie. Ponadto komisja wskazała zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:
I kategoria - uczniowie klas pierwszych:
I miejsce -Nadia Ratajczak (SP Bonikowo),
II miejsce -Oliwia Drozda (SP Stare Oborzyska),
III miejsce - Gabriela Sokołowska (SP Stare Oborzyska),
Wyróżnienia: Wiktoria Singh (SP Stary Lubosz), Oliwia Smoczyk (SP Turew),
II kategoria - uczniowie klas drugich:
I miejsce - Lena Karaś (SP Bonikowo),
II miejsce - Marta Reich (SP Bonikowo),
III miejsce - Zuzanna Polowińska (SP Stary Lubosz),
Wyróżnienia: Filip Kuśnierek (SP Turew), Antoni Szul (SP Stare Oborzyska), Jan Cieśla (Stare Oborzyska),
III kategoria- uczniowie klas trzecich:
I miejsce - Maja Kazubowska (SP Bonikowo),
II miejsce - Oktawian Jankowiak (SP Bonikowo),
III miejsce - Maja Konieczna (SP Stary Lubosz),
Wyróżnienia: Lidia Jankowiak (SP Kokorzyn), Wiktoria Wlaźlak (SP Stary Lubosz).
Nagrody ufundowała Gmina Kościan i sklepik szkolny. Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu serdecznie gratulujemy pięknych wystąpień!
AK
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
26 lutego w naszej Szkole z okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony od 2011r. 1 marca gościliśmy edukatora Instytutu Pamięci Narodowej, pana Tomasza Cieślaka. Podczas prelekcji uczniom klas VII i VIII przybliżona była tematyka polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego, które toczyło walkę z władzami komunistycznymi do 1963r. W tym roku został zabity w obławie ostatni niezłomny - Józef Franczak, pseudonim Lalek. Prelegent zwrócił uwagę w swojej wypowiedzi opartej na bogatym zbiorze zdjęć, dokumentów z tamtego okresu na organizacje niepodległościowe działające na terenie Wielkopolski.
Lekcja historii zainteresowała uczniów, którzy na zakończenie otrzymali pamiątkowe nieśmiertelniki- wojskowe znaki tożsamości.
Zajęcia są częścią projektu MEN „Szkoła pamięta” oraz innowacji pedagogicznej „Żyjmy zgodnie z wartościami naszego Patrona".
HG
Turniej piłki siatkowej
25.02.2020 r. odbył się turniej gminny w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców z rocznika 2005-2006 w Starym Luboszu.
W zawodach udział brały szkoły z Starego Lubosza, Racotu oraz Starych Oborzysk.
I miejsce wywalczyła reprezentacja dziewcząt z SP w Starych Oborzyskach.
Dziewczęta grały w składzie: Natalia Łukaszyk, Natalia Zembroń, Martyna Kreuschner, Maja Turkowiak, Weronika Patelka, Julia Sikora, Klaudia Wolarczak, Julia Szymkowiak, Patrycja Gościaniak, Weronika Dudziak. Serdecznie gratulujemy!
Opiekun: nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej Szkole – z tej okazji specjalne zadanie na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VI - zabawa z QR kodami. Uczniowie uzupełniali luki w wyrazach z trudnościami ortograficznymi, poprawiali związki frazeologiczne oraz dopasowywali tytuły lektur do ich autorów. Ćwiczenie z wykorzystaniem aplikacji telefonów komórkowych zaangażowało i zaciekawiło wszystkich.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego nasi poloniści przygotowali również konkurs dla klas IV - VII na plakat promujący język polski. Dziś został on oficjalnie rozstrzygnięty. I miejsce zajął Makary Konieczny, II miejsce zajęła Kinga Bieganek, a III Adam Grzelewski.
Gratulujemy!
Koncert Łódzkiej Grupy Koncertowej Wirtuoz
19. lutego uczniowie naszej społeczności szkolnej wzięli udział w koncercie Łódzkiej Grupy Koncertowej Wirtuoz. Muzycy prezentowali instrumenty wykorzystywane przy tworzeniu efektów dźwiękowych oraz muzykę elektroniczną. Swoich sił mogli spróbować uczniowie oraz nauczyciele.
„Książki, kto czyta książki” – wizyta w przedszkolu
W dniu 18 lutego 2020 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach (z kl. Ia, VIa,b) odwiedzili miejscowe przedszkole. Małym widzom zaprezentowali przedstawienie pt. „Książki, kto czyta książki”, przygotowane pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza p. Alicji Koteckiej. Była to opowieść o Królewnie, która znudzona dotychczasowymi zabawkami odkryła nową zabawę – czytanie książek. Od tej chwili czytanie było jej rozrywką i nie dokuczała już jej nuda. Uczniowie, którzy w spektaklu odgrywali rolę książek, poprosiły dzieci o właściwe obchodzenie się z książkami i o ich dbanie.
Na zakończenie przedstawienia uczniów naszej szkoły obdarowano dużymi brawami! Wizyta w przedszkolu okazała się wspaniałą zabawą zarówno dla występujących jak i dla widzów.
AK
Pasowanie na czytelnika
18 lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbyło się tradycyjne Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Uroczystość uświetniona została: występem uczniów z kl. VI a oraz tańcem w wykonaniu sióstr z klas I i VI b, przygotowane pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Alicji Koteckiej. Pierwszoklasiści obejrzeli historię królewny, która znudzona dotychczasowymi zabawami odkryła nową zabawę, jaką jest czytanie książek Nowi użytkownicy biblioteki po złożeniu przysięgi, że będą szanować książki zostali pasowani na czytelnika biblioteki przez panią dyrektor Żanetę Igłowicz – Nieć. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych otrzymali dyplomy i zakładki do książek.
Życzymy nowym czytelnikom odkrywania wielu ciekawych miejsc, poznawania nowych przyjaciół i przeżywania wielu przygód.
AK
Wyjazd klas III do Jarogniewic
W czwartek 20 lutego uczniowie klas trzecich zaprezentowali przepiękny występ wokalno-taneczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Repertuar był bardzo urozmaicony. Dzieci zaśpiewały piosenki dla babć i dziadków oraz utwór patriotyczny i religijny. Zatańczyły taniec współczesny oraz poloneza.
Na zakończenie sympatycznego spotkania ofiarowaliśmy mieszkańcom aniołki przygotowane podczas ferii. Natomiast uczniowie otrzymali w podziękowaniu słodkie upominki i wykonane podczas warsztatów terapeutycznych sowy.Organizatorkami wyjazdu były: Barbara Zaborska, Karolina Motała i Mirosława Murcha.
Tłusty czwartek
Wielkim sukcesem okazał się pomysł pani Hanny Grzelczyk dotyczący sprzedaży pączków w "Tłusty czwartek" przez uczennice ze Szkolnego Koła CARITAS. Sprzedaliśmy łącznie kilkaset pączków i faworków (chruścików). Uzyskany dochód w kwocie 469 zł plus 100 zł dodatkowo od Szkolnego Koła CARITAS zostanie przekazany Rodzinie, której spłonął dom.
Serdecznie dziękujemy pani Hannie Grzelczyk, pani Mirosławie Murcha oraz wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcję.
Koordynator wolontariatu Barbara Zaborska
"Historie drzewami pisane"
Dnia 14 lutego 2020 roku odbyła się konferencja pt.: „Znaczenie drzew i krzewów w dobie zmian klimatu i silnych zagrożeń dla środowiska” rozpoczynająca projekt "Historie drzewami pisane" realizowany przez Stowarzyszenie CRG Kościan.
W konferencji tej wzięli udział nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły.
Projekt ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie roli zadrzewień oraz w kształtowaniu różnorodności biologicznej na terenie LGD Gościnna Wielkopolska.
Partnerami naukowi projektu są Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu - Stacja badawcza w Turwi oraz Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W ramach projektu zorganizowane zostaną następujące działania: Wycieczki edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, konkurs plastyczny „Historie drzewami pisane”, warsztaty fotograficzne, warsztaty scrapbookingu, informatyczne, stolarskie z wykonania oraz ozdabiania między innymi domków dla zapylaczy.
W ramach projektu wydana zostanie broszura pt.: „Znaczenie drzew i krzewów w dobie zmian klimatu i silnych zagrożeń dla środowiska”, która będzie wykorzystana podczas wycieczek edukacyjnych.
JN
Rekolekcje
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcje w dniach 12-14 lutego. Odbyły się one w czasie parafialnych Misji świętych. Nauki rekolekcyjne w kościele głosił Ojciec Joel Kokott, Franciszkanin z Wejherowa, natomiast w szkole pan Adrian Pakuła.
W piątek społeczność szkolna wzięła udział we Mszy świętej, podczas której podsumowano konkursy dla uczniów klas I-IV i V-VIII oraz serdecznie podziękowano rekolekcjonistom.
Na zakończenie Ojciec Joel pobłogosławił zgromadzonych relikwiami drzewa krzyża świętego. Chętni mogli je adorować poprzez ucałowanie.BZ
Wolontariat
Dwukrotnie podczas ferii zimowych uczniowie oborzyskiej szkoły spotkali się podczas zajęć w ramach wolontariatu i terapii artystycznej, aby przygotować trójwymiarowe aniołki oraz motyle. Aniołami (udało się ich przygotować około 30) chcemy obdarować mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Natomiast motyle w liczbie ok. 150 sztuk przekażemy do Hospicjum Palium w Poznaniu. Będą rozdawane darczyńcom, którzy wspierają zbiórki na cele hospicjum.
Koordynatorami zajęć były: Barbara Zaborska, Hanna Grzelczyk i Barbara Winiszewska.
Kochani uczniowie!
Rozpoczął się wspaniały czas - ferie zimowe!
Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, poznawajcie nowe miejsca i ludzi.
Jednocześnie prosimy - zachowajcie rozsądek i zadbajcie o swoje bezpieczeństwo!
Wszystkim uczniom życzymy radosnych i bezpiecznych ferii zimowych!!!
W związku z rozpoczynającymi się feriami zachęcamy do zapoznania się z informacjami Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz zamieszczonymi na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Piłka Koszykowa Dziewcząt - rozgrywki powiatowe
24 stycznia 2020 roku reprezentacja Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach wywalczyła I miejsce dziewcząt w piłce koszykowej rocznika 2005-2006 - rozgrywki powiatowe.
Zawody odbyły się w Kościanie w SP 1.
Reprezentacja SP Stare Oborzyska:
- Natalia Zembroń
- Natalia Łukaszyk
- Nadia Kasińska
- Patrycja Gościniak
- Jagoda Kędzierska
- Julia Szymkowiak
- Martyna Kreuschner
- Maja Turkowiak
- Weronika Patelka
- Julia Sikora
- Klaudia Wolarczak
- Anna Chraplak
Nasza drużyna awansowała do finału rejonowego, który odbędzie się w Rawiczu.
Opiekun nauczyciel wychowania - fizycznego Maciej Sołtysiak