- Informacje
- Regulamin biblioteki
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Nowe Książki
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Rok szkolny 2009/2010
- Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2015/2016
Spotkanie z Klubem Przyjaciół Trąbka Bombka
14 – go czerwca 2016 r. połączeni członkowie Kół bibliotecznych: z naszej szkoły i z sąsiadującym z nami gimnazjum pod opieką opiekuna A. Koteckiej, odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Kościanie. W Oddziale dla Dzieci oczekiwali najmłodsi czytelnicy, Klubowicze Przyjaciół Trąbka Bombka. To dla nich wystąpili nasi uczniowie w przedstawieniu pt. „Księżniczka nudzi się”. Była to opowieść o księżniczce, której znudziły się zabawki. Receptą na nudę okazały się książki i biblioteka. Występ dzieciom bardzo podobał się, czego dowodem były liczne pytania i gromkie brawa.
Oborzyska młodzież zwiedziła też bibliotekę. Dowiedziała się, jak można zapisać się do biblioteki publicznej i jak korzystać z karty czytelnika. Następnie udaliśmy się do Muzeum Regionalnego, gdzie obejrzeliśmy dioramę średniowiecznego miasta Kościana i legendę o sukienniku Mikołaju. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z występu i pełni wrażeń.
[Tekst: Alicja Kotecka]
Gimnazjalistki w naszej szkole
Członkinie Koła bibliotecznego z sąsiadującego z nami gimnazjum w kwietniu 2016 r. odwiedziły naszą szkołę i głośno czytały dzieciom książki:
w kl. II a – Zawsze wesoło z Biedronką Fionką,
w kl. II b – Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat,
w kl. III – Żabki i żabki, czyli słowne pułapki.
Gimnazjalistki przygotowały jeszcze dla młodszych koleżanek i kolegów zagadki literackie i obrazkowe, krzyżówki oraz kolorowanki. W bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa prac uczniów kl. II a o Biedronce Fionce. Dzieciom podobały się książeczki i zadania. Wszyscy byli zadowoleni z tych spotkań.
XI Gminny Konkurs Recytatorski
29. lutego 2016 r. w bibliotece szkolnej przeprowadzono Gminny Konkurs Recytatorski. Tym razem wiersze Ludwika Jerzego Kerna recytowali uczniowie z klas I - III ze szkół podstawowych z Bonikowa, Kiełczewa, Kokorzyna, Racotu, Starego Lubosza, Turwi i Starych Oborzysk. 36. uczniów rywalizowało w trzech kategoriach wiekowych: klas pierwszych, klas drugich i klas trzecich. Organizatorkami konkursu były Alicja Kotecka - nauczyciel bibliotekarz i Elżbieta Piecuch - nauczyciel nauczania zintegrowanego. Recytatorów oceniało jury w składzie: Janusz Dodot - dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury i Katarzyna Konik pracownica KOK – u. A oto laureaci:
- w klasach pierwszych:
I m-ce Magdalena Soboń (SP Bonikowo),
II m-ce Jan Romowski (SP Stare Oborzyska),
III m-ce Franciszek Pryfer (SP Kokorzyn),
Wyróżnienie: Maciej Bąk (SP Kiełczewo), Aleksandra Szczepaniak (SP Bonikowo)
- w klasach drugich:
I m-ce Marta Markiewicz (SP Stary Lubosz),
II m-ce Aleksandra Ruskowiak (SP Stary Lubosz),
III m-ce Katarzyna Bryszak (SP Turew),
Wyróżnienie: Mateusz Michalak (SP Bonikowo), Wiktoria Rogalska (SP Stare Oborzyska)
- w klasach trzecich:
I m-ce Zuzanna Nowak (SP Turew),
II m-ce Zofia Dolata (SP Bonikowo),
III m-ce Zuzanna Andrzejczak (SP Bonikowo),
Wyróżnienie: Anna Maria Wojtyniak (SP Stary Lubosz), Konrad Fogt (SP Racot)
Zwycięzcy i wyróżnieni oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, upominki oraz słodki poczęstunek.
Fundatorami nagród byli: Gmina Kościan, Rada Rodziców i Sklepik szkolny przy SP w Starych Oborzyskach, Wydawnictwo MAC oraz Sklep Spożywczo – Przemysłowy p. Michała Zaborskiego w Starych Oborzyskach.Gratulujemy!
[Tekst Alicja Kotecka]
Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej
24.02.2016 r. uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Program artystyczny pt.: „Królewna nudzi się” przygotowali członkowie Kół bibliotecznych: z naszej szkoły i z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza p. Alicji Koteckiej.
Główna postacią przedstawienia była Królewna, której znudziły się zabawki. Pokonać nudę pomogła Królewnie Baba Jaga. Sprawiła, że wszystkie zabawki Królewny zniknęły i nakazała jej sprzątać Chatkę Baby Jagi przez trzy dni. Wtedy odzyska zabawki. Królewna sprzątając Chatkę Baby Jagi usłyszała o zapomnianej bibliotece i rozpoczęła poszukiwania. Znalazła nie tylko bibliotekę, ale sposób na nudę - książki.
Następnie p. dyrektor Żaneta – Igłowicz Nieć pasowała pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kolorowe zakładki do książek.
( Tekst Alicja Kotecka)
Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Ludwik Jerzy Kern”
Etap szkolny Gminnego Konkursu Recytatorskiego odbył się 9 grudnia 2015 r. w bibliotece szkolnej. W tym roku uczniowie klas I – III recytowali wiersze Ludwika Jerzego Kerna. Przy ocenie uczestników konkursu brano pod uwagę: wybór wiersza, czyli stopień jego trudności, prawidłową recytację, czyli dykcję oraz charakteryzację, np.: zastosowanie ruchu, tańca, wykorzystanie rekwizytów czy przebranie. Zwyciężyli:
- na poziomie klas pierwszych:
I miejsce Inga Pawlak I b,
II miejsce Jan Romowski I b,
III miejsce Maja Drobnik I b,
Wyróżnienia:
Maja Kaźmierowska I a,
Daria Kędzierska I b.
- na poziomie klas drugich:
I miejsce Wiktoria Rogalska II b,
II miejsce Zofia Oleszak II a,
III miejsce Oliwia Stachowiak II a.
Wyróżnienia:
Maria Świergiel II a,
Anastazja Dulas II b.
- na poziomie klas trzecich:
I miejsce Norbert Maćkowiak,
II miejsce Natalia Kasperska,
III miejsce Anna Bielak.
Wyróżnienia:
Nadia Kasińska.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostałym wręczono dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców i Wydawnictwo Mac.
Laureatom I-wszych i II-gich miejsc życzymy powodzenia w Gminnym konkursie, który odbędzie się w naszej szkole 29. lutego 2016 r. Wszystkim biorącym udział w konkursie – Gratulujemy!
[Tekst A. Kotecka]
„Moja ulubiona książka”
W październiku 2015 r.w naszej szkole przeprowadzono kolejną edycję Gminnego Konkursu Plastycznego dla klas I-III pt. „Moja ulubiona książka”. Konkurs zorganizowały p. Alicja Kotecka - nauczyciel bibliotekarz, p. Mirosława Murcha i p. Karolina Deorffer - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie wzięło udział pięć szkół gminnych, a z każdej szkoły nadesłano po pięć prac. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę ich estetykę, wykorzystane materiały i techniki plastyczne, pomysłowość oraz zgodność z tematem konkursu. Wśród zgłoszonych prac komisja wyłoniła zwycięzców oraz osoby wyróżnione.
I miejsce – Zuzanna Czeszak (kl. IIIb SP Kokorzyn )
II miejsce- Maksymilian Mocek ( kl.IIb SP Racot)
II miejsce-Nadia Witkowska (kl. IIa SP Racot)
III miejsce- Emilia Wierzejewska (kl. IIb SP Stary Lubosz)
III miejsce –Kacper Szymkowiak ( kl. Ib SP Stare Oborzyska)
Wyróżnienia:
- Jędrzej Jędroszkowiak ( kl. Ib SP Stary Lubosz)
- Karol Motała ( kl. IIb SP Stare Oborzyska)
- Julia Szymkowiak ( kl. III SP Stare Oborzyska)
Na etapie szkolnym konkursu zwyciężyli:
I miejsce Kacper Szymkowiak kl. I b – Jak się w lesie pali
II miejsceKarol Motała kl. II b – Mój atlas zwierząt
Julia Szymkowiak kl. III – Szewc i krasnoludki
III miejsce Wojciech Majchrzak kl. I b - Dinozaury
Wiktoria Rogalska kl. II b - Bajki o pieskach
Wyróżnienia:
- Weronika Klupś kl. I a – Królewna Śnieżka
- Mateusz Maniakl. II a – Minecraft
- Norbert Maćkowiak kl. III – Kajtkowe przygody
Nagrody książkowe dla uczestników konkursu ufundowała Gmina Kościan i Rada Rodziców.
Prace plastyczne zgłoszone do konkursu można obejrzeć w bibliotece szkolnej, a w styczniu 2016 r. będą wystawione w Bibliotece Publicznej Gminy Kościan w Kiełczewie.
[Tekst: Alicja Kotecka]
Konkurs czytelniczy pt. : „Jaki to utwór?”06.11.2015 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs pt.: „Jaki to utwór?” zorganizowany przez bibliotekę szkolną z okazji przypadającego w październiku - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.Na podstawie wywieszonych na gazetce ilustracji, uczniowie mieli rozpoznać utwór i napisać pełną nazwę utworu oraz imię i nazwisko pisarza. Wszystkie odpowiedzi były trafne, ale tylko trzy napisane bezbłędnie. Dlatego komisja konkursowa w składzie: nauczyciel języka polskiego Anna Nowak i nauczyciel - bibliotekarz Alicja Kotecka przyznała trzy równorzędne I miejsca. A oto laureaci:I miejsce: Klaudia Wolarczak z kl. IV,Martyna Kreuschner z kl. IV,Milena Krzysztofik z kl. VI.Jury przyznało Wyróżnienie za udział w konkursie. W drodze losowania nagrodę otrzymała Joanna Kmieciak z kl. V. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zakładki do książki.Zwycięzcom i Wyróżnionej gratulujemy!Narodowe Czytanie „Lalki”
Popierając inicjatywę Prezydenta RP nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytana „Lalki”.
04.09.2015 r. w bibliotece szkolnej uczennice z kl. VI wraz z Panią Dyrektor czytały fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa. Słuchaczami byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Wysłuchali miedzy innymi fragmentu, w którym Helunia Stawska zachwyca się lalką baronowej Krzeszowskiej. Dziewczynki z klas młodszych przyniosły swoje lalki a chłopcy misie.
Za poparcie akcji Narodowego Czytania z Kancelarii Prezydenta RP szkoła otrzymała okolicznościową pieczęć do stemplowania książek pisarza. Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę odcisk tej pieczęci.
(AK)