- Informacje
- Regulamin biblioteki
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Nowe Książki
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Rok szkolny 2014/2015
- Rok szkolny 2013/2014
- Rok szkolny 2012/2013
- Rok szkolny 2011/2012
- Rok szkolny 2010/2011
- Rok szkolny 2009/2010
- Rok szkolny 2008/2009
XVI Gminny Konkurs Recytatorski – Poezja Małgorzaty Strzałkowskiej
29.03.2021 r. w Zespole Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego.
Organizatorzy konkursu: Alicja Kotecka – nauczyciel, bibliotekarz i Agnieszka Zapłata – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zaproponowali poezję Małgorzaty Strzałkowskiej. Wiersze pani Strzałkowskiej nie należą do łatwych i trzeba nieźle nagimnastykować się, aby poprawnie wymówić słowa i jeszcze zaprezentować się na wizji.
Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, konkurs został przeprowadzony on – line.
Komisja konkursowa w składzie: Arkadiusz Wesołek – nauczyciel, aktor Teatru 112, Kościańskiego Teatru Kameralnego przy Kościańskim Ośrodku Kultury w Kościanie oraz organizatorzy, po wysłuchaniu dwudziestu siedmiu recytatorów zgłoszonych w formie nagrań wideo, postanowiła przyznać miejsca:
W kategorii klas pierwszych:
I miejsce - Ludwik Pryfer (SP Kokorzyn)
II miejsce – Lena Kazubowska (SP Bonikowo)
III miejsce – Zofia Skrzypczak (SP Bonikowo)
W kategorii klas drugich:
I miejsce – Nadia Ratajczak (SP Bonikowo)
II miejsce – Magdalena Michalak (SP Racot)
III miejsce – Aleksandra Talarowska (SP Stary Lubosz)
W kategorii klas trzecich:
I miejsce – Aleksander Kaczmarek (SP Stare Oborzyska)
II miejsce – Kinga Wieczorek (SP Kiełczewo)
III miejsce – Szymon Wojtaszek (SP Bonikowo).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami, które ufundowała Gmina Kościan.
Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy!
AK
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku, przez nauczyciela bibliotekarza panią Alicję Kotecką, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Odbywa się zawsze po pierwszym półroczu. Tegoroczna impreza miała miejsce 4 marca 2021 r. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i wypożyczania książek.
Na początku uczniowie z kl. Ia i z kl. Ib obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się o korzyściach czytania książek, jak prawidłowo dbać o książki i czego nie wolno robić przy czytaniu książek.
W dalszej części uczniowie zwiedzili bibliotekę szkolną, zapoznali się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania księgozbioru. Następnie złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej przez panią Dyrektor Żanetę Igłowicz–Nieć.
Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książeczek. Nowi czytelnicy obiecali sięgać po książki z radością bo czytanie daje wiedzę i jest też wielką przyjemnością.
AK
Szkolny Konkurs Recytatorski
W piątek 19 lutego 2021 roku w szkolnej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas I-III. Dzieci recytowały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej. Nie potykać się w trakcie mówienia to prawdziwie ambitne wyzwanie. Małgorzata Strzałkowska stawia przed uczniami zadanie trudne, pełne rymów i gier językowych, ale z wielką przyjemnością słuchało się wierszy recytowanych przez uczniów naszej szkoły.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I
I miejsce: Katarzyna Kołodziejczyk kl.Ib,
II miejsce: Alicja Drótkowska kl.Ib,
III miejsce: Izabella Jakubowska kl.Ia,
Wyróżnienie: Barbara Żywicka kl.Ib
Klasy II
I miejsce: Maja Dulat kl.IIa,
II miejsce: Cezary Chojnacki kl.IIa,
III miejsce: Oliwia Drozda kl. IIb,
Wyróżnienie: Laura Fryder kl.IIb,
Klasy III
I miejsce: Helena Oleszak kl. IIIa,
II miejsce: Aleksander Kaczmarek kl.IIIb,
III miejsce: Antoni Szul kl.IIIa,
Wyróżnienie: Jan Cieśla kl.IIIa, Roksana Gościniak kl.IIIb.
Zwycięzcom etapu szkolnego gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie gminnym!
Zalety czytania książek
Czytanie obok liczenia i pisania, to jedna z najważniejszych umiejętności jaką zdobywa dziecko. Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu.
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach realizuje wymogi programowe Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła nasza szkoła. Program ten, ma na celu przeciwdziałanie zjawisku spadania poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Zbiory biblioteki szkolnej powiększyły się o nowości zakupione z dotacji, kontynuowane są też działania propagujące czytelnictwo.
Czytajmy! Z czytania książek wynikają same korzyści!
Z książką Ci do twarzy
W październiku w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach w Zespole Szkół Gminy Kościan odbył się szkolny konkurs plastyczny, pt.: „Z książką Ci do twarzy”. Okazją do organizacji konkursu były obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz popularyzacja czytelnictwa i biblioteki szkolnej wśród dzieci i młodzieży. Organizatorem konkursu była p. Alicja Kotecka – nauczyciel bibliotekarz i p. Anna Dobraś – nauczyciel plastyki.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie mieli za zadanie:
- przedstawić siebie z książką w kl. IV – VI na tle piękna przyrody
- przedstawić siebie z książką w kl. VII i VII w architekturze budowlanej.
Spośród ponad 60 prac komisja konkursowa wybrała zwycięzców.
W kl. IV – VI:
I miejsce Oliwia Nowak kl. VI c,,
II miejsce Kinga Bieganek kl. VI b,
III miejsce Wiktoria Dudziak z kl. V a,
Wyróżnienie Antonina Nowaczyk z kl. IV a.
W kl. VII – VIII:
I miejsce Magdalena Olejnik z kl. VIII c,
II miejsce Wiktoria Kajdaniak z kl. VII b i Hubert Jędrzejewski z kl. VII b
III miejsce Gabriela Chudzińska z kl. VII c i Klaudia Pluskota z kl. VII c.
Nagrody dla zwycięzców i drobny upominek dla każdego uczestnika ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona książka”.
Po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA. Organizatorkami była p. Alicja Kotecka oraz p. Mirosława Murcha. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-3. Przygotowali 105 prac dotyczących ulubionych książek, wykorzystując różne techniki malarskie. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - Gabriela Sokołowska IIa oraz Emilia Skrzypek IIIb.
II miejsce - Kornel Wojciechowski Ib oraz Nikodem Rusiniak IIIa.
III miejsce - Marcel Walkowski IIa.
Wyróżnienie zdobyli:
- A. Kaczmarek IIIb,
- N. Sieradzka Ia,
- W. Kaczmarek IIa,
- J. Cieśla IIIa,
- M. Nowaczyk IIIa,
- J. Kozłowska IIIb.
Nagrody zakupiła Rada Rodziców.
Pięć nagrodzonych prac przeszło do gminnego etapu konkursu. W kolejnym etapie oceniano 20 najlepszych prac ze szkół Gminy Kościan. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce zajęła Gabriela Sokołowska IIa oraz Emilia Skrzypek IIIb SP Stare Oborzyska i Paulina Bischoff IIIa SP Kokorzyn.
II miejsce - Kornel Wojciechowski Ib oraz Nikodem Rusiniak IIIa SP Stare Oborzyska i Natalia Apolinarska IIIa SP Kokorzyn.
III miejsce - Marcel Walkowski IIa SP Stare Oborzyska i Ksawery Denisewicz kl.I SP Bonikowo.
Wyróżnienie zdobyli:
- Tomasz Brzeziński IIIa SP Kiełczewo
- Pola Skałecka kl.II SP Turew.
Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Gminę Kościan.
MM, AK
„Mała książka – wielki człowiek” i pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej
Uczniowie klas pierwszych 4 listopada 2020 r. odwiedzili bibliotekę szkolną. Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego w ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” pierwszoklasiści odebrali z rąk p. Dyrektor Jolanty Nowickiej i nauczyciela bibliotekarza p. Alicji Koteckiej wyjątkowy prezent: książkę pt. „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać” oraz kreatywny alfabet.
Jednym z największych wyzwań, jakie stoi przed dziećmi u progu szkolnej edukacji jest nauka czytania. Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat. Dzięki Wyprawce Czytelniczej nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością, niekończącą się pasją do czytania, zdobywania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Narodowe czytanie
4 września nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowe Czytanie, która objęta jest patronatem Prezydenta RP. W tym roku cała Polska czytała "Balladynę" - dramat Juliusza Słowackiego. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią tegoroczne Narodowe Czytanie miało inną formę niż zwykle. Rozpoczęło się oficjalnie odczytaniem listu Prezydenta Polski przez Panią Dyrektor za pośrednictwem szkolnego radiowęzła, następnie uczniowie w klasach odczytali z podziałem na role fragmenty dramatu. Pamiętajmy, że warto czytać i przenosić się w świat wyobraźni codziennie, nie tylko w podczas zorganizowanych akcji.
ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
NA CZAS EPIDEMII COVID-19
-
Z zasobów biblioteki mogą korzystać osoby zdrowe, nieobjęte kwarantanną.
-
Biblioteka funkcjonuje w godzinach i dniach zgodnie z informacją zamieszczoną na drzwiach biblioteki.
-
Bibliotekarz i użytkownik biblioteki korzystają ze środków ochrony osobistej – dezynfekcja rąk, rękawiczki jednorazowe, maseczka lub przyłbica.
-
Zapewnia się każdorazową dezynfekcję blatu, na którym leżały książki przyniesione przez czytelnika.
-
Zapewnia się systematyczne wietrzenie pomieszczenia, co godzinę.
-
Uczniowie wypożyczający i oddający książki nie wchodzą do pomieszczenia bibliotecznego lecz obsługiwani są przez otwarte drzwi do biblioteki.
-
Osoby czekające przed wejściem do biblioteki powinny zachować odstęp 1,5 – 2 metry od innych osób.
-
Książki podaje bibliotekarz. Nie ma możliwości samodzielnego poruszania się po bibliotece między regałami.
-
Zawiesza się funkcjonowanie czytelni.
Postępowanie w przypadku zwrotu książek:
-
Połóż książkę na stół.
-
Podaj bibliotekarzowi swoje imię i nazwisko, klasę.
-
Po odpisaniu zwrotu odłóż książkę na wskazane miejsce.
-
Zwrócone książki są wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny (2 dni).
Klasa
Harmonogram korzystania z biblioteki szkolnej dla uczniów poszczególnych klas
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
2a 2b
3a 3b
Po ustaleniu z wychowawcą
Po ustaleniu z wychowawcą
Po ustaleniu z wychowawcą
Po ustaleniu
z wychowawcą
Po ustaleniu z wychowawcą
4a 4b
5a
8.45-13.45
6a 6b
6c
8.45-13.45
7a 7b
7c
8.45-13.45
8a 8b
8c
8.45-13.45
Dla
chętnych
8.45-13.45