• Rok szkolny 2017/2018

        • Od Akademii Lubrańskiego do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
          w Poznaniu

                Tematem kolejnego spotkania z doktorem Emilianem Prałatem były poznańskie uczelnie wyższe, od początków ich powstania do współczesności.

          Pierwszą uczelnią o charakterze wyższym w Poznaniu była Akademia Lubrańskiego, powołana w 1518 r. przez biskupa Jana Lubrańskiego. Za pierwszy uniwersytet w mieście uznaje się Kolegium Jezuickie, powołane na mocy przywileju królewskiego Zygmunta III Wazy z 1610 r. Wtedy też zaczęto nadawać stopnie, tytuły magistra i doktoraty. W 1919 r. już w niepodległej Polsce zaczęła funkcjonować Wszechnica Piastowska, która w 1955 r. przyjęła nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Następnie p. dr E. Prałat wspomniał o strukturze organizacyjnej UAM i jej działalności.

               Spotkanie w ramach cyklu „Z historią przy kawie” odbyło się 11.05.2018 r w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie. Uczestniczyli w nim członkowie Koła bibliotecznego i Koła historycznego pod opieką Alicji Koteckiej i Magdaleny Cichockiej oraz absolwentka naszego gimnazjum.

           

          AK

                                                                                                                   

          XV Miejsko-Gminny Gminny Konkurs pt. „Papież z dalekiej Polski”

               8 maja 2018 roku po raz piętnasty odbył się w naszej Szkole Miejsko – Gminny Konkurs pt. „Papież z dalekiej Polski”.  Wzięli w nim udział  uczestnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie, w Racocie, w Kiełczewie i w Starych Oborzyskach. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym wszyscy uczestnicy napisali test. Do drugiego etapu, ustnego, zakwalifikowało się sześciu uczniów z najwyższą ilością punktów. W części ustnej dzieci odpowiadały na pytania dotyczące życia, działalności i czwartej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski z 1991r. oraz rozpoznawały rekwizyty i fotografie związane z papieżem. Po tych konkurencjach uczestnicy zajęli miejsca:

          • Julia Hordecka I miejsce (Szkoła Podstawowa  nr 4w Kościanie ),
          • Szymon Jasiak – II miejsce (Szkoła Podstawowa  w Kiełczewie ),
          • Maria Skoracka – III miejsce (Szkoła Podstawowa  nr 4 w Kościanie),
          • Zofia Oleszak– IV miejsce (Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach),
          • Jagoda Kędzierska (Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach), Kaja Kaczmarek (Szkoła Podstawowa w Racocie),– V miejsce ex aequo.

          Konkurs przygotowały Alicja Kotecka, Anna Nowa i Hanna Grzelczyk. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy!

          HG

           

          „Bajkowe zamieszanie” – występ koła bibliotecznego w przedszkolu

           

           

               W dniu 6.04.2018 r. koło biblioteczne pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza p. Alicji Koteckiej wystąpiło w naszym przedszkolu z przedstawieniem pt. „Bajkowe zamieszanie”. Była to historia o tym, jak postaci z bajek zaczęły zajmować się zupełnie czymś innym. Baba Jaga, jako Jadwiga zaczęła prowadzić pensjonat. Krasnoludki opuściły las, zamieszkały w bloku i tylko siedziały przed komputerem lub z telefonem komórkowym. A wszystko wydarzyło się dlatego, że dzieci przestały  czytać i zaglądać do książek. Na szczęście Wróżka Fantazja oraz Woźny uratowali całą sytuację i przywrócili bajki dzieciom.

               Przedszkolaki uważnie obejrzały występ, a następnie wspaniale odpowiadały na zadawane im pytania. Najmłodsi podziękowali za występ gorącymi brawami.

           AK

           

           

          Pasowanie na czytelnika

           

           

            Dnia 05 kwietnia br. odbyło się w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Pasowanie przygotowała nauczycielka - bibliotekarz p. Alicja Kotecka, wraz z dziećmi uczęszczającymi na koło biblioteczne. Przedstawienie nawiązywało do znanych bajek i baśni, było bardzo zabawne i momentami zaskakujące. Aktorzy wcielili się w bajkowe postacie, śpiewali i tańczyli. Po występie nastąpiło uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Uczniów pasowała p. Dyrektor - Żaneta Igłowicz-Nieć. Po pasowaniu nastąpiło wręczenie dyplomów oraz zakładek do książek.

          MM

           

          Spotkanie z dr Emilianem Prałatem

           

           

          Tematem marcowego spotkania z doktorem Emilianem Prałatem był wykład na temat okoliczności budowy poznańskiego zamku cesarskiego, postaciach z nim związanych, a przede wszystkim fascynującej symbolice, niezwykle ważniej w kontekście trudnego dziedzictwa, któremu poświęcono uwagę.

                Spotkanie z cyklu „Z historią przy kawie” miało miejsce 16 marca 2018r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Kościanie. Uczestniczyli w nim członkowie koła historycznego i koła bibliotecznego, pod opieką nauczycieli Magdaleny Cichockiej i Alicji Koteckiej.

               Na zakończenie tradycyjnie rozlosowano książkę o sekretach Legnicy, którą wygrała uczennica naszej szkoły- gratulacje.

          MC

           

           

           

          XIII Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Joanna Kulmowa”

           

           

               Dnia 01.03.2018 r. w naszej szkole odbyła się trzynasta edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego, w którym dzieci z klas I – III szkół Gminy Kościan recytowały wiersze, tym razem poetki Joanny Kulmowej. Organizatorkami konkursu były: Elżbieta Piecuch – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i Alicja Kotecka – nauczyciel bibliotekarz.

               Jury w składzie: Janusz Dodot – aktor, reżyser, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury w Kościanie i Maciej Łupicki – instruktor KOK-u wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.

           

          W klasach pierwszych przyznano:

          I miejsce – Maja Kazubowska (SP Bonikowo),

          II miejsce  – Lidia Jankowiak (SP Kokorzyn),

          III miejsce – Blanka Frąckowiak (SP Bonikowo),

                 Wyróżnienie – Tomasz Cejza (SP Stary Lubosz), Amelia Guzek (SP Turew), Antonina  Nowaczyk (SP Stare Oborzyska).

           

          W klasach drugich przyznano:

          I miejsce – Wiktoria Dudziak (SP Stare Oborzyska),

          II miejsce – Tomasz Maciejewski (SP Stary Lubosz),

          III miejsce – Adam Grzelewski (SP Stare Oborzyska),

          Wyróżnienie – Szymon Gościniak (SP Bonikowo).  

           

           W klasach trzecich przyznano:

                    I miejsce – Aleksandra Szczepaniak (SP Bonikowo),

          II miejsce – Daria Wojciechowska (SP Bonikowo),

          III miejsce –Franciszek Pryfer (SP Kokorzyn),

          Wyróżnienie – Maja Drobnik i Inga Pawlak (SP Stare Oborzyska).

           

             Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki. Nagrody ufundowała Gmina Kościan oraz Księgarnia IQ Macieja Cichoszewskiego w Kościanie, Wydawnictwo Mac i sklepik szkolny.

          Gratulujemy!    

          AK

           

           

          Wkład Wielkopolan w odzyskanie niepodległości

           

           

                 Kolejny wykład doktora Emiliana Prałata odbył się 12.01.2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie. W spotkaniu z cyklu „Z historią przy kawie” uczestniczyli członkowie Koła historycznego, Koła turystycznego i Koła bibliotecznego pod opieką nauczycieli Magdaleny Cichockiej,  Hanny Grzelczyk i Alicji  Koteckiej.

               Wykład doktora Emiliana Prałata poświęcony był Wielkopolanom, ich dążeniu do wyzwolenia się spod pruskiej niewoli i powrotu do umiłowanej Rzeczpospolitej.
          W okresie niewoli, po nieudanych zrywach powstańczych Wielkopolanie przez kilka pokoleń nieśli ideę pracy organicznej. Poprzez swoją działalność społeczną, kulturalną, gospodarczą oraz naukową wychowali pokolenie ludzi wykształconych, świadomych swej polskości, gotowej do walk zbrojnych, przez co  przyczynili się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego  1918/1919 i udziału żołnierzy  Armii Wielkopolskiej w zwycięskiej wojnie polsko- bolszewickiej  (czyli „cudu nad Wisłą” w 1920 r.).

               Na koniec uczestnicy spotkania usłyszeli „Wielkopolską Marsyliankę i włączyli się do wspólnego śpiewania.

          AK

           

           

          Koło biblioteczne z wizytą w naszym Przedszkolu  i w kl. II

           

               W piątek 12.01.2018 r. członkinie Koła bibliotecznego, pod opieką A. Koteckiej odwiedziły przedszkolaków z naszej szkoły.

               Joanna Kmieciak i Dominika Michalak z kl. VII c przeczytały dzieciom wiersze pt.:  Był sobie niedźwiedź Ludwika Jerzego Kerna i Kapcie babci Wandy Chotomskiej. Dziewczyny czytane teksty  wzbogaciły o grę aktorską, scenki i rekwizyty. Taka prezentacja wierszy bardzo podobała się dzieciom, za co Joasia i Dominika otrzymały gromkie brawa.

              W poniedziałek 15.01.2018 r uczennice zaprezentowały powyższe utwory w kl. II i zachęciły dzieci do zabawy z poezją dziecięcą  oraz do wypożyczania książeczek z biblioteki szkolnej.

            AK

           

          Spotkanie z dr Emilianem Prałatem

          Tematem grudniowego spotkania z doktorem Emilianem Prałatem była PRACA ORGANICZNA – WIELKOPOLSCY TYTANI I TYTANIDY.

          Spotkanie z cyklu  „Z historią przy kawie” miało miejsce 15.12.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Kościanie. Uczestniczyli w nim członkowie Koła historycznego i Koła bibliotecznego, pod opieką nauczycieli Magdaleny Cichockiej i Alicji Koteckiej.

          Podczas wykładu przywołano zapomniane nazwiska wybitnych Wielkopolan, przedstawicieli idei pracy organicznej. Przedstawiono także Jana Koźmiana, związanego m. in. z Ziemią Kościańską, a dokładnie z Kopaszewem, który był pomysłodawcą pracy organicznej.

          Na zakończenie dwóch uczniów naszej szkoły wylosowało słodkie upominki.

          MC i AK

          Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Joanna Kulmowa”

           

                14.12. 2017 r. uczniowie klas I – III naszej szkoły przedstawili wiersze Joanny Kulmowej. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów, których oceniono za wybór wiersza, recytację i charakteryzację. Organizatorkami konkursu była A. Kotecka – nauczyciel bibliotekarz oraz Elżbieta Piecuch – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych: 

          - na poziomie klas pierwszych:

                  I miejsce Antonina Nowaczyk, kl. I a,

                  II miejsce Julia Juskowiak, kl. I a,

                 III miejsce Wiktoria Wojciechowska, kl. I a,

           

          Wyróżnienia:  Wiktor Bentkowski, Aleksander Łukowiak, Mateusz Zembroń, Jakub Dulas (wszyscy z kl. I a),

           

          - na poziomie klas drugich:

                  I miejsce Adam Grzelewski,

                  II miejsce Wiktoria Dudziak,

                  III miejsce Aleksandra Łukaszewska,

           

          - na poziomie klas trzecich:

                 I miejsce Inga Pawlak, kl. III a,

                 II miejsce Maja Drobnik, kl. IIIa,

                 III miejsce Daria Kędzierska, kl. III a.

           

          Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostałym wręczono dyplomy i drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców, sklepik szkolny, Wydawnictwo Mac i Księgarnię IQ Macieja Cichoszewskiego z Kościana. Laureatom  I-wszych i II-gich miejsc życzymy powodzenia w Gminnym konkursie, który odbędzie się w naszej szkole w marcu 2018 r. Wszystkim biorącym udział w konkursie - Gratulujemy!

                                                                                          AK

           

           

          Spotkanie autorskie z Barbarą Zaborską i Weroniką Rataj

          w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie

                    Barbara Zaborska jest pedagogiem i nauczycielem religii w naszej szkole. Napisała kolejną książkę, pt.: Wypłyń na głębię (po Łódkach Pana Boga). Weronika Rataj, absolwentka naszego gimnazjum, obecnie uczennica I LO w Kościanie, zadebiutowała w roli pisarki książką pt.: Wszystko będzie dobrze. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie zaprosiła obie panie na spotkanie z czytelnikami 08.12.2017 r. by opowiedziały o sobie i o swoich książkach. Niestety Weronice Rataj nagła choroba uniemożliwiła przybycie. Uczniowie naszej szkoły: Zofia Rzepczyńska (kl.VI), Dominika Michalak (kl.VII a) i Eryk Chmielewski (kl.VII c), pod opieką Alicji Koteckiej a także p. L. Kostańska uczestniczyli w tym wydarzeniu. Fizyczny kontakt z twórcą, bezpośrednia rozmowa, wymiana myśli przemawia do młodzieży lepiej, niż kontakt z samym utworem.

               Od autorek, szkoła otrzymała książki z pamiątkowymi wpisami. Książki te można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

          AK

           

           

          Występy kukiełkowe w przedszkolu

           

                 Dnia 13.11.2017 r. uczennice działające w Kołach bibliotecznych (w szkole podstawowej i w oddziałach gimnazjalnych) odwiedziły przedszkolaków. Dla nich wystąpiły w przedstawieniach kukiełkowych pt.: „Jaś i Małgosia” oraz „Dary czterech wróżek”, pod kierunkiem p. Alicji Koteckiej.

                 Dzieciom bardzo podobały się przedstawione bajki w formie teatrzyków kukiełkowych, za co młodzi aktorzy – animatorzy lalek otrzymali gorące brawa!

           

          AK

           

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
           wyniki konkursów czytelniczych

           

               W październiku 2017 r. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego właśnie w tym miesiącu biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów naszej szkoły konkursy czytelnicze. Głównym celem tych konkurów było zwrócenie uwagi na bibliotekę szkolną.

          W konkursach zwyciężyli:

          •  w konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona książka” (dla kl. I – III – etap szkolny):

           I miejsce – Oliwier Gramza (I a),

          II miejsce – Zuzanna Kaczmarek (III a),       

          III miejsce – Bartosz Żurek (I b),

          Wyróżnienie – Weronika Klupś (II),

                Wyróżnienie – Kinga Bieganek (III b),

           

          • w konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona książka” (dla kl. I – III – etap gminny):

          I miejsce – Maria Hojan ( kl.I - SP Bonikowo)

          II miejsce – Anastazja Szczawik (kl.III b - SP Stary Lubosz),      

          III miejsce – Oliwier Gramza (kl.I a – Stare Oborzyska),

          Wyróżnienie – Blanka Frąckowiak (kl.II – SP Bonikowo),

          Wyróżnienie – Julia Bryszak (kl.I – SP Turew),

           

          • w konkursie czytelniczym,  pt. „Bez zmrużenia oka” (dla kl. IV - VI):

          I miejsce - Jakub Konieczny (IV b),

          II miejsce – Julia Szymkowiak (V),       

          III miejsce – Klaudia Wolarczak (V)

           

          • w konkursie czytelniczym,  pt. „Orientuj się i kojarz”  (dla kl. VII  oraz II-III Gimnazjum):

           I miejsce  - Antoni Grzesiński (VII a), Piotr Skoracki (IIc G) i Nicole Naskręt (IIIb G). Gratulujemy!

           

          AK

           

           

          Ceremoniał i dwór papieski – zapomniany blask

           

              13.10.2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie dr Emilian Prałat rozpoczął kolejny sezon wykładów z serii „Z historią przy kawie”.

              Ceremoniał i dwór papieski był tematem spotkania. Wzięły w nim udział uczennice naszej szkoły Dominika Michalak z kl. VII a i Amelia Kaczmarek z kl. II c gimnazjum pod opieką nauczyciela p. Alicji Koteckiej oraz absolwentka naszego gimnazjum Katarzyna Piotrowicz.

          AK

           

          Narodowe czytanie

                 4 września 2017 roku w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Czytaną lekturą był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. W to wydarzenie wprowadził uczniów utwór muzyczny Czesława Niemena pt. „Miałeś chamie złoty róg”. Akcję rozpoczęła Pani Dyrektor, która wyjaśniła uczniom na czym polega Narodowe Czytanie oraz zwróciła uwagę na konieczność propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także na potrzebę dbałości o polszczyznę. Przypomniała również, że ta uroczystość odbywa w naszej placówce się już czwarty raz.

                      Następnie zabrał głos zastępca wójta Pan Mirosław Duda, który odczytał list Prezydenta  RP, inaugurującego  tę akcję, w którym napisano: „Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach..”

          W dalszej części uroczystości krótką pogadankę na temat „Wesela”  wygłosiła Pani  Alicja Kotecka. Nauczyciel bibliotekarz. przedstawiła uczniom  tematykę dramatu, opisując m. in. bohaterów, np. Czepca., Dziennikarza, Poetę i Pannę Młodą, Chochoła.

                 Fragmenty „Wesela” to znaczy wprowadzenie, scenę I i XII w akcie I czytali uczeń klasy szóstej – Alan Kunz, uczeń klasy VII b - Alan Dudziak oraz dwoje uczniów klasy II gimnazjum - Kacper Czuba i Weronika Mania, a także Pani dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć i jej zastępczyni - Pani Jolanta Nowicka.

          Na zakończenie akcji Pan Mirosław Duda ostemplował specjalną pieczątką egzemplarz „Wesela” a  uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki przypominające o Narodowym Czytaniu „Wesela”.

          HG

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska 64 - 000 Kościan 64-000 Kościan Stare Oborzyska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych