• Warsztaty "Wychowywać to Kochać i Wymagać"
        • Warsztaty "Wychowywać to Kochać i Wymagać"

        •  

          Zakończył się kolejny cykl warsztatów "Wychowywać to Kochać i Wymagać" według programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców.

          Wielkie brawa dla Rodziców, którzy chcąc poprawić swoje relacje z dziećmi, zgodnie z zasadą: "nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej", postanowili poświęcić swój czas i zaangażowali się podczas 40-godzinnych zajęć.

          Warsztaty prowadziła Barbara Zaborska.

          Poniżej opinie kilku uczestników.

          JA - mama prawie 13-letniej córki i 17-letniego syna... myślałam, że o wychowaniu dzieci raczej wiem dużo. Może i tak, ale dopiero na warsztatach uświadomiłam sobie, że to wciąż za mało, aby w pełni zrozumieć zachowania i postępowania moich dzieci...

          Warsztaty dały mi dużo wskazówek jak rozmawiać z dzieckiem i jak go przede wszystkim słuchać... Zrozumiałam, jakie powtarzam błędy i jak ich się wystrzegać i że dużo zależy od mojego postępowania względem moich dzieci...

          Polecam każdemu rodzicowi, który chce zrozumieć swoje dziecko ...

          JA – mama

          ***

          Mama jedenastolatki.

          Poszłam na warsztaty do Pani Basi z polecenia osoby wcześniej biorącej udział w zajęciach - chciałam dowiedzieć się więcej o wychowaniu. Dzięki każdemu kolejnemu spotkaniu na warsztatach dowiadywałam się i rozumiałam bardziej zachowania swoje i córki. Warsztaty pokazały mi przede wszystkim na czym muszę sama popracować, żeby wychowanie stało się łatwiejsze. Pokazały mi, że musze być konsekwentna, żeby uzyskać jak najlepsze efekty. Chciałam podziękować Pani Basi za cenne rady i wskazówki. A ekipie, z którą uczestniczyłam w warsztatach za wsparcie – dobrze wiedzieć, że wszyscy „pchamy ten sam wózek”.

          ***

          Jestem mamą trójki dzieci. Chodziłam na warsztaty Wychowywać to Kochać i Wymagać. I powiem, że bardzo dużo się nauczyłam, jeśli chodzi o moje dzieci. Wiele dobrych rad i ciekawych pomysłów. Zapraszam chętnych rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w takich zajęciach.

          ***

          Mam na imię Tomek. Jestem tatą dwójki wspaniałych dzieci w wieku 5 i 8 lat. Szedłem na warsztaty, które prowadziła Pani Barbara z myślą o poprawieniu relacji z dziećmi, nauczeniu się jak podchodzić w trudnych sytuacjach, rozmowach, zachowaniach. Po każdym spotkaniu wyszedłem "naładowany" pozytywną energią i ogromem wiedzy.

          Bardzo polecam każdemu z rodziców wzięcie udziału w warsztatach, ponieważ wydaje nam się, że prawie wszystko wiemy wychowując nasze pociechy, a po spotkaniach doświadczyłem ogromu wiedzy, oraz że czeka mnie wiele jeszcze pracy, aby osiągnąć właściwy cel.

          Gorąco polecam, przemiła atmosfera obecnych osób oraz przemiła prowadząca Pani Barbara Zaborska. Gorąco polecam każdemu z rodziców uczestnictwo w warsztatach, aby nasze relacje z dziećmi były jeszcze lepsze.

           

      • Wizyta klasy VIII w Urzędzie Gminy w Kościanie
        • Wizyta klasy VIII w Urzędzie Gminy w Kościanie

        •  

          W dniu 11 grudnia uczniowie klasy ósmej odbyli lekcję wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Gminy w Kościanie. Zagadnienia związane z samorządem lokalnym przybliżył zastępca wójta pan Mirosław Duda. Ósmoklasisci dowiedzieli się m. in. o zadaniach gminy, budżecie samorządu, jakie sprawy obywateli można załatwić w urzędzie itp. Lekcja była dla uczniów ciekawym doświadczeniem.

          H.G.

      • Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - chrząszcze wielkopolskich parków krajobrazowych
        • Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - chrząszcze wielkopolskich parków krajobrazowych

        •  

          8 grudnia 2023 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu przyrodniczo – artystycznego „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – chrząszcze wielkopolskich parków krajobrazowych”.

          Dyplomy oraz nagrody otrzymali:

          - Julia Kozłowska uczennica klasy 6b, I miejsce w kategorii prace plastyczne – biegacz zielonozłoty

          - Paulina Bischoff uczennica klasy 6c, I miejsce w kategorii prace plastyczne – naliściak srebnik

          - Zuzanna Szymkowiak uczennica klasy 8a, I miejsce w kategorii prace plastyczne – rzemlik plamisty

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          E.M.

           

      • Wycieczka do Torunia
        • Wycieczka do Torunia

        •  

          W mroźny, sobotni poranek 25 listopada - uczestnicy koła plastycznego oraz chętni uczniowie klasy 8a pod opieką nauczycieli wyruszyli w jednodniową podróż do Torunia. Podczas spaceru zwiedziliśmy z przewodnikiem najbardziej znane zakątki miasta oraz poznaliśmy związane z nimi legendy i historie. Naszym celem był Rynek Staromiejski, Krzywa Wieża, Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą oraz dom Mikołaja Kopernika. Po ponad godzinie dotarliśmy zmarznięci do Planetarium. Centrum Popularyzacji Kosmosu, gdzie uczestniczyliśmy w  seansie filmowym „kolorowy kosmos”. Kilka kwadransów później „toruńscy partacze” uczyli nas wypiekać historyczne pierniki w Muzeum Piernika. Podczas pracy wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści. Po krótkiej przerwie na posiłek zaliczyliśmy ostatni punkt programu, czyli toruński jarmark bożonarodzeniowy, zakupiliśmy pierniczki i pamiątki. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Starych Oborzysk.

          I.G.

      • Dzień Języków Obcych
        • Dzień Języków Obcych

        •  

          Dnia 24.11.2023 w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbyły się po raz kolejny obchody Dnia Języków Obcych. Uczniowie wzięli udział w pięciu kategoriach konkursowych, które sprawdzały nie tylko ich wiedzę na temat krajów europejskich oraz umiejętności językowe, ale też zdolności kulinarne.

          Na wstępie komisja konkursu oraz cała społeczność szkolna skosztowała przygotowanych dań, które były charakterystyczne dla wylosowanych przez klasy państw.

          Po krótkiej przerwie miała miejsce uczta dla ducha. Uczniowie wykonali wybrane przez siebie piosenki w języku europejskim. Wszystkie klasy włożyły w przygotowania mnóstwo wysiłku i zaangażowania. Podczas koncertu oprócz śpiewu mogliśmy podziwiać wspaniałą choreografię klas oraz niezwykłe przebrania.

          Następnie każda z klas zaprezentowała w języku obcym scenkę obrazującą wylosowaną kilka tygodni wcześniej sytuację dnia codziennego. Uczniowie wykazali się tutaj niezwykłą kreatywnością i dużymi umiejętnościami językowymi i aktorskimi. W tej kategorii uczniowie popisali się także zdolnościami technicznymi – przygotowane przez nich choreografie były niezwykłe i wymagały mnóstwa pracy.

          Uwieńczeniem DJO w naszej szkole była prezentacja strojów, charakterystycznych dla wylosowanych państw. Była tancerka flamenco, byli mieszkańcy starożytnej Grecji oraz wiele innych ciekawych postaci. Mnóstwo emocji wzbudziło pojawienie się sobowtóra Królowej Elżbiety II. Ocenie komisji podlegały także broszurki informacyjne dotyczące wybranych państw europejskich, które kilka dni wcześniej pojawiły się na szkolnych korytarzach. Klasy przygotowały informacje o krajach, które z pewnością wzbogacą ich wiedzę.

          Nagrody główne, wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia ufundowała Rada Rodziców.

          I miejsce zajęła klasa 5a, II miejsce klasa 8a, natomiast na miejscu III uplasowała się klasa 7b. Wyróżnienia wywalczyły klasy 5c i 6c. Należy tutaj podkreślić, że w tym dniu nie było przegranych. Wszystkie klasy zaprezentowały bardzo wysoki poziom i wygrały w kategorii zaangażowania, kreatywności, odwagi, a niekiedy improwizacji. Klasy zaprezentowały wspaniałe umiejętności językowe i organizacyjne, a różnice punktowe były bardzo niewielkie. Choć nauka języków obcych nie wszystkim przychodzi z łatwością, to na pewno większość uczniów dzięki tego typu zabawie zauważa konieczność ciągłego doskonalenia w zakresie kompetencji językowych. A za rok na pewno po raz kolejny spotkamy się na sali gimnastycznej podczas Dnia Języków Obcych, ponieważ dzień ten już na stałe wpisał się w kalendarz naszych imprez szkolnych, a poziom kreatywności i zaangażowania jest z roku na rok coraz wyższy.

                      Dziękujemy uczniom za 100 procent oddania, a wychowawcom i nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia.

          Do zobaczenia za rok.

                                                                                 Nauczyciele języków obcych

      • Spotkanie uczniów naszej szkoły z wicemistrzem świata w piłce ręcznej Bartoszem Jureckim
        • Spotkanie uczniów naszej szkoły z wicemistrzem świata w piłce ręcznej Bartoszem Jureckim

        •  

          20 listopada w sali gimnastycznej SP w Starych Oborzyskach odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII z Bartoszem Jureckim – utytułowanym zawodnikiem piłki ręcznej.

          Wśród gości był były trener Aleksander Sowa i rozgrywający Robert Walenciak.

          Były pytania od dzieci, był krótki pokaz zachowania się na boisku jako obrotowego oraz ciekawe historie w czasie gry w Tęczy Kościan.

          Na koniec oczywiście wspólne zdjęcia oraz autografy.

      • Ciekawostki z klasy 1b
        • Ciekawostki z klasy 1b

        •  

          Zabawa ,,Poszukiwacze liter" - szukanie przez uczniów klasy 1b siedemnastu ukrytych wyrazów w określonym czasie i zapisywanie ich na kartkach - utrwalenie poznanych liter, doskonalenie spostrzegawczości, pamięci, ćwiczenia w przepisywaniu wyrazów w liniaturze oraz - Co pływa, a co tonie? Eksperymenty z wodą w klasie 1b

      • Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami
        • Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami

        •  

          15 i 16 listopada klasy 1-3 wzięły udział w spotkaniu z egzotycznymi zwierzętami. Dzieci miały okazję poznać i zobaczyć z bliska takie zwierzęta jak wąż zbożowy, jaszczurka agama, gekon, żaba rogata, pająk ptasznik, chomik, żółw, karaluchy.  Poznały sposoby opieki nad zwierzętami, zadawały prowadzącemu spotkanie wiele szczegółowych pytań odnośnie życia prezentowanych zwierząt.  Odważni uczniowie nie bali się wziąć na ręce jaszczurek czy węży.

          M.M.

      • Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie plastycznym
        • Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie plastycznym

        •  

          Uczeń klasy czwartej, Franciszek Lipelt, otrzymał wyróżnienie w XVIII edycji międzynarodowego konkursu plastycznego "Święty Jan Paweł II w oczach dziecka". 

          W związku z tym, że podsumowanie konkursu odbyło się w Bielsku Podlaskim, nie było możliwości odbioru osobistego nagród i dyplomu. Organizatorzy przesłali je pocztą. Laureatowi wręczyła je Pani Dyrektor. Organizatorzy konkursu przesłali także dyplom z podziękowaniem dla dyrektora szkoły oraz dla opiekuna merytorycznego ucznia. Ponownie serdecznie gratulujemy Frankowi sukcesu. 

          B.Z.

      • Warsztaty z dietetykiem
        • Warsztaty z dietetykiem

        •  

          W dniu 17. listopada gościliśmy na lekcji wychowawczej w klasie 8a Panią dietetyk. Uczniowie przeanalizowali swój sposób odżywiania. Wypełnili też ankietę, na podstawie której mogli stwierdzić, co należy poprawić, aby w pełni zadbać o swoją kondycję nie tylko fizyczną, ale też psychiczną. Dieta ma ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na stan umysłu. Dowiedzieliśmy się jak przygotować zdrowy napój energetyczny oraz ciasteczka owsiane na bazie nasion i miodu. Było nie tylko edukacyjne ale i pysznie. Zadanie realizowane w ramach projektu przez Stowarzyszenie CRG Kościan. Projekt współfinansowany przez Powiat kościański.

          I.G.

      • Integracja międzypokoleniowa
        • Integracja międzypokoleniowa

        •  

          Nasza szkoła włączyła się w projekt "Wielkopolska łączy pokolenia w Wielkopolsce 2023" realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Grupa wspaniałych wolontariuszek z klasy 8a oraz 6b pod opieką Pani Izabeli Gabryelczyk odwiedziła dziś Dzienny i Całodobowy Dom Opieki Seniora "Bunia", aby wspólnie wykonać kartki okolicznościowe. Międzypokoleniowe warsztaty dały obu stronom szansę na integrację oraz poznanie własnych możliwości. Warto być aktywnym i łączyć pokolenia.

          I.G.

      • Lekcja przyrody w terenie
        • Lekcja przyrody w terenie

        •  

          W  poniedziałek 13 listopada czwartoklasiści uczestniczyli w  akcji "Sto tysięcy drzew na sto lat Polskiego Związku Łowiectwa”. Wyjechali do lasu w Tamborowie, gdzie najpierw uczestniczyli w lekcji terenowej, którą poprowadziła pani leśnik. Podczas spaceru po lesie opowiedziała dzieciom o gatunkach roślin i życiu zwierząt zasiedlających okoliczne lasy.

          Następnie uczniowie pod kierownictwem myśliwych z kościańskiego Koła Łowieckiego nr 11 „Knieja” posadzili w lesie około 40 sadzonek drzew liściastych i dowiedzieli się, czym naprawdę zajmują się myśliwi. Mogli również podziwiać grę na prawdziwym rogu myśliwskim.

          Na czwartoklasistów czekały również nagrody ufundowane przez Koło Łowieckie oraz poczęstunek – kiełbaski z ogniska i pyszne ciasto.

          Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Kołu Łowieckiemu nr 11 „Knieja” i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz podejmiemy wspólne działanie promujące ekologię oraz ochronę środowiska w naszej pięknej okolicy.

          A.P.

      • Święto Niepodległości
        • Święto Niepodległości

        •  

          Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas siódmych wraz z wychowawcami: p. M. Cichocką i p. B. Zaborską oraz szkolny chór pod dyrekcją p. A. Dobraś zaprezentowali nietypową lekcję historii i muzyki.

          Tajemnicza postać siedząca przy ognisku, wędrowiec i współcześni dziewczyna oraz chłopak słuchali "kart z historii" Polski, oglądali portrety bardzo ważnych dla naszej Ojczyzny postaci oraz symboli nieodłącznie związanych z krajem nad Wisłą. 

          Oprócz hymnu państwowego zaśpiewaliśmy w pozycji na baczność także Rotę a na zakończenie hymn szkoły. Wysłuchaliśmy fragmentów kompozycji Chopina, Bogurodzicy oraz zaśpiewanych przez chór utworów: Legiony, Warszawskie dzieci i Co to jest NIEPODLEGŁOŚĆ. Oliwia Drozda zaśpiewała przepięknie liryczny Deszcz jesienny.Bardzo duże wrażenie na odbiorcach zrobiły przypomniane z oryginalnego nagrania niezapomniane słowa świętego Jana Pawła II: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi... Tej ziemi...

          Na zakończenie inscenizacji "tajemnicza postać" zrzuciła otulającą ją pelerynę i oczom widzów ukazała się uczennica w biało-czerwonej kreacji, która odgrywała rolę Polski. Została ukoronowana i jeden z recytatorów wypowiedział do niej wyznanie zaczynające się od słów: Kocham Cię, Polsko...

          Wszyscy występujący wyszli wówczas przed widzów i wypowiedzieli słowa: Ojczyzna to my. Oto jest dzisiejsza miara patriotyzmu.

          B.Z.

      • Projekt „Wolontariat łączy pokolenia w Wielkopolsce"
        • Projekt „Wolontariat łączy pokolenia w Wielkopolsce"

        •  

          Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „WOLONTARIAT ŁĄCZY POKOLENIA W WIELKOPOLSCE”

          Głównym założeniem projektu jest zwiększenie aktywności osób starszych za sprawą zaangażowania ich we wspólne międzypokoleniowe działania społeczne z uczniami i uczennicami z lokalnych szkół, tym samym pokazując, że wolontariat może łączyć pokolenia i jest doskonałą formą lokalnej integracji.

          Podczas pierwszych warsztatów uczniom został przybliżony proces starzenia się ludzi i wynikające z tego względu zmiany. Poruszone zostaną również kwestie demografii oraz ageizmu. Druga część zajęć miała charakter praktyczny - uczniowie założyli specjalny kombinezon pozwalający na  wczucie się w rolę seniora. Przedstawione zostały również kwestie związane z wolontariatem, w tym akcjami międzypokoleniowymi.

          Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie CREO.

          „Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od  Samorządu Województwa Wielkopolskiego”

      • Mistrzostwa gminy w piłce siatkowej dziewczyn i chłopaków.
        • Mistrzostwa gminy w piłce siatkowej dziewczyn i chłopaków.

        •  

          13 listopada w SP Starym Luboszu odbyły się Mistrzostwa gminy w piłce siatkowej dziewczyn i chłopaków. W rozgrywkach udział brały: Szkoła Podstawowa Stare Oborzyska i Szkoła Podstawowa Stary Lubosz.

          I miejsce - chłopcy

          II miejsce - dziewczyny.

          Gratulujemy!

          M.S.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska
        64 - 000 Kościan

        64-000 Kościan Stare Oborzyska
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych