Dyżury wakacyjne w przedszkolach Gminy Kościan
Etap wojewódzki konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
W dniu 28 kwietnia 2023r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbył się XXII finał wojewódzki ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” hasło tegorocznej edycji konkursu: „Ptaki parków krajobrazowych” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Do konkursu na etapie szkolnym przystąpiło ponad 725 uczniów z 33 szkół, 20 gmin i 12 parków krajobrazowych z województwa wielkopolskiego, z których do etapu wojewódzkiego przeszły 42 osoby.
Uczennice naszej szkoły w składzie: Kinga Bieganek, Wiktoria Janik i Józefina Kaźmierska reprezentowały Park Krajobrazowy im. Generała Dezyderego Chłapowskiego.
Podczas etapu wojewódzkiego uczniowie musieli wykazać się wiedzą z biologii, ekologii, ochrony środowiska, geografii oraz znajomością 14 parków krajobrazowych naszego województwa. Ponadto na tym etapie obowiązkową konkurencją było rozpoznawanie 20 z 60 gatunków ptaków chronionych w Polsce.
W czasie oczekiwania na wyniki konkursu braliśmy udział w warsztatach "obrazy naturą malowane”. Podczas prelekcji oraz zwiedzania Izby Edukacji Przyrodniczej poznaliśmy walory Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Mieliśmy możliwość obejrzenia dioramy najpiękniejszej z łąk - łąki trzęślicowej, którą można obserwować i doświadczać wszystkimi zmysłami, zarówno za dnia, jak i w nocy. Diorama przedstawia modele 47 gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego oraz kolekcję modeli 30 jaj nadwarciańskich gatunków ptaków.
W tegorocznej edycji uczniowie naszej szkoły zdobyli III miejsce!
Gratulujemy laureatom i serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w konkursie!
Cykl warsztatów "Wychowywać to Kochać i Wymagać cz. 3 NASTOLATEK".
26 kwietnia zakończył się w naszej szkole cykl warsztatów "Wychowywać to Kochać i Wymagać cz. 3 NASTOLATEK". Zajęcia prowadziła Barbara Zaborska, według programu Szkoły dla rodziców i wychowawców. Było to dziesięć spotkań po cztery godziny lekcyjne każde.
W warsztatach wzięło udział dziesięć wspaniałych pań, spośród których większość ukończyła wcześniej część 1 i 2 zajęć a pozostałe część 1 (każda część po 40 godzin lekcyjnych). Świadczy to o niesamowitym zaangażowaniu uczestniczek. W związku z tym prowadząca zakupiła medale SUPER MAMY, które dzieci pań uczestniczących w warsztatach wręczyły im podczas jednego ze spotkań. To były niezapomniane chwile i piękne emocje.
Kilka pań postanowiło zachęcić innych rodziców do udziału w kolejnych edycjach warsztatów - poniżej ich opinie. Już jesienią zostanie realizowany kolejny cykl, część 1.
Jestem mamą trójki wspaniałych dzieciaków - już nastolatków. Jesienią 2021 pierwszy raz wzięłam udział w warsztatach "Wychowywać to kochać i wymagać". Drugim krokiem były wiosenne warsztaty dotyczące rodzeństwa w 2022 roku. Trzecim i – niestety - ostatnim były warsztaty dotyczące nastolatka wiosną tego roku. Poruszaliśmy na nich m.in. takie zagadnienia jak: zasady, granice, współpraca, konsekwencje, wspólne rozwiązywanie problemów oraz trudne rozmowy dotyczące seksu, mediów i używek. Ćwiczenia, w jakich brałam udział podczas zajęć pokazały mi, w jaki sposób powinnam rozmawiać z moimi nastoletnimi już dziećmi, by do nich dotrzeć i nie popełniać błędów moich rodziców zwracających się do mnie słowami: "kiedy byłam/łem w twoim wieku to..," Ten tekst znają pewnie wszyscy i pewnie reagowali na niego w ten sam sposób - wzdrygając ramionami i wychodząc, bo jak tu rozmawiać, kiedy nikt Cię nie słucha? A ja chcę usłyszeć, co mają do powiedzenia moje dzieci. Udział w warsztatach to praca nad dziećmi, a przede wszystkim nad samym sobą. Głęboko w pamięci zapadła mi maksyma z ostatnich zajęć: "Zamiast prawić nastolatkowi kazania, ucz go myślenia!" - i tego się trzymam 🙂 Szczerze polecam udział w warsztatach każdemu
NAPRAWDĘ WARTOCykl warsztatów o nastolatkach przypomniał mi czas, kiedy to ja borykałam się z problemami wieku dorastania. Muszę przyznać, że było to dla mnie wyzwanie, gdyż niejednokrotnie nie mogłam sobie przypomnieć różnych sytuacji, moich odczuć. Jestem przekonana, że gdyby pytania, które słyszałam na warsztatach, ktoś zadał 30 lat temu, to “lista skarg i zażaleń” byłaby długa.
Napawa mnie to optymizmem, że moi rodzice wykonali kawał dobrej roboty i choć nie ustrzegli się błędów, których ja już mnóstwo popełniłam, to wiem, że właśnie po to są te warsztaty, aby tych błędów było jak najmniej i nie były katastrofalne w skutkach. Warsztaty nie mają nam uświadomić, co dzieje się z naszymi dziećmi, jakie zmiany pociąga za sobą dorastanie, bo to już wiemy. Warsztaty mają utrwalić nasze zdobyte kompetencje, umiejętności stawiania jasnych granic, czy egzekwowania konsekwencji. Warsztaty mają nas przygotować, aby jak najlepiej, jak najłagodniej, przejść ten burzliwy i trudny okres w życiu naszych dzieci. Wspólne ćwiczenia bardzo w tym pomagają. Moje “warsztatowe dzieci/nastolatki” nieraz wprawiły mnie w konsternację: przecież mój syn by tak nie powiedział, zrobił, a może jednak...
Ćwiczenia pomogły mi zrozumieć i się przygotować na zmianę mojego małego dziecka w nastolatka, którego pewnie zachowanie, słowa nieraz mnie zaskoczą, pewnie będzie mi trudno rozpoznać moje dziecko poprzez te słowa czy zachowanie, ale w pełni to zaakceptuję, bo to ja jestem dorosła, to ja muszę zachować spokój. Bardzo mnie zaskoczył efekt pracy samych dzieci na zajęciach, ale o tym musisz przekonać się sam, biorąc udział w warsztatach.
Zajęcia pomogą mi się przygotować, zapewne nieraz się potknę. Mnie też się wydawało, że mam jeszcze małe dzieci, że mam czas... Mój nastolatek zjawił się prędzej niż myślałam, ale jestem przekonana, że to był dobry czas, aby skorzystać z zajęć. Wierz mi, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby stać się “nieświadomie umiejętnym” rodzicem.
Polecam mama nastolatka i dwójki młodszych dzieciOd jakiegoś czasu szukałam ciekawych rozwiązań dotyczących wychowania dzieci – niestety, często poradniki – mimo starań, stają się tylko zbiorem zasad lub porad, które ciężko zastosować w codziennym życiu. Warsztaty u Pani Basi, w których uczestniczę po raz kolejny, tym razem dotyczące NASTOLATKÓW, są inne. Przekazują wiedzę nie tylko teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. W bardzo ciekawy sposób odgrywaliśmy przeróżne scenki oraz wracaliśmy myślami w głąb siebie i swoich uczuć z czasów, kiedy sami byliśmy nastolatkami. Dzięki temu jesteśmy w stanie bardziej zrozumieć nastolatka w danej sytuacji.
Jestem zaskoczona, jak moje dzieci pozytywnie reagują na “nową” mamę i jak nasze codzienne problemy przeobrażają się w dobrą zabawę. Atmosfera warsztatów była rewelacyjna, a aktywne uczestniczenie we wszystkim pozwoliło mi na dłużej zapamiętać przekazywaną wiedzę. Czuję satysfakcję i radość, kiedy widzę, że dzięki poświęconym na warsztaty godzinom moje dzieci zmieniają się na plus a nasze więzi się pogłębiają. Polecam warsztaty szczególnie tym rodzicom, którzy chcieliby efektywnie komunikować się ze swoim dzieckiem, poczuć się pewnie jako rodzic i zbudować fundament do wychowania pewnego siebie, szczęśliwego człowieka.
Aleksandra – mama dwóch synów 16 i 8 latWarto i jeszcze raz WARTO!
Uczestniczyłam w trzeciej części warsztatów i nie będę żałowała tego, że poświęciłam czas dla siebie, by móc lepiej zrozumieć nastolatka. „To nastolatek jest w kryzysie i to on potrzebuje mojego wsparcia”. Te warsztaty pokazują nam, jakie błędy popełniamy w komunikacji z dzieckiem. Pomagają nam zrozumieć czas (i emocje), w jakim znalazło się właśnie nasze dziecko.
Zmieniło to nie tylko moje podejście do dziecka, ale także podejście dziecka-nastolatka do mnie. Bardzo dziękuję!
Mama nastolatki
Kwiecień w świetlicy szkolnej
Kwietniowe zajęcia poświęcone były głównie przyrodzie. Wykonywaliśmy prace plastyczne z okazji dnia ziemi, dnia pingwina, dnia florysty oraz dnia kreatywności. Kontynuowaliśmy udział w projekcie ,,kreatywne prace plastyczne" ale również przystąpiliśmy do udziału w nowym projekcie pt. ,,Dzień fryzur z papieru ", gdzie dzieci wykonały fryzury, a następnie wzięły udział w ich pokazie. Uczniowie utrwalili wiedzę o tradycjach i symbolach świąt obchodzonych w Polsce po przez wykonanie prac z nimi związanych. Korzystając ze sprzyjających warunków atmosferycznych braliśmy chętnie udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, a w czasie niepogody chodziliśmy na salę zabaw i na salę gimnastyczną.
Film poniżej
Kwiecien_w_swietlicy_szkolnej.mp4
AG
Powiatowy Konkurs Przyrodniczy
Dnia 26 kwietnia 2023roku w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej odbył się V Powiatowy Konkurs Przyrodniczy pod hasłem „Parki Narodowe Polski”. W konkursie udział wzięło 16 uczniów z 8 szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Jan Romowski z klasy 8a i Józefina Kaźmierska z klasy 8b. Jan Romowski zajął II miejsce.
Gratulujemy!
Miejsko-gminny konkurs geograficzny „Znamy wszystkie stolice świata”
W środę, 26 kwietnia w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu odbył się miejsko-gminny konkurs geograficzny „Znamy wszystkie stolice świata”.
Zadaniem uczestników było odpowiedzieć pisemnie na 50 pytań dotyczących stolic państw w ciągu 30 minut. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą. Naszą szkołę reprezentowali: Lena Cwojdzińska, Jan Romowski oraz Oliwia Spolankiewicz.
Laureatem została nasza uczennica Lena Cwojdzińska z klasy 5a, która zajęła I miejsce - zdobyła maksymalną liczbę punktów - 50 na 50. Wśród osób wyróżnionych znalazł się Jan Romowski z klasy 8a – zdobywając 48 na 50 możliwych punktów. Ponadto szkołę reprezentowała również Oliwia Spolankiewicz z klasy 8a, która zdobyła 47 punktów.
Gratulujemy!
Sukces Julii Naskręt
Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej z udziałem naszej uczennicy Julii Naskręt można zaliczyć do bardzo udanych! 13 miejsce na 90 młodych szkolnych sportowców upatrujemy za ogromny sukces naszej młodej biegaczki.
Gratulujemy!
Święto Konstytucji 3 Maja
Dnia 26 kwietnia podczas lekcji wychowawczych odbył się w naszej szkole apel z okazji Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie klasy 7 przygotowali ciekawą inscenizację. Podczas apelu gościliśmy Wójta Gminy Kościan pana Andrzeja Przybyłę, który wręczył uczniom klas ósmych flagi biało-czerwone.
Tradycja wręczania przez wójta gminy flag ostatnim klasom kiedyś gimnazjalnym teraz ósmym trwa już od kilkunastu lat.
Miejsko-Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „SOS dla Ziemi”
W dniu 20 kwietnia 2023 roku, w Zespole Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach odbył się Miejsko-Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „SOS dla Ziemi”.
W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich szkół z Racotu, Turwi, SP nr 1 z Kościana oraz Starych Oborzysk. Organizatorami konkursu były: p. Ewa Markowiak - nauczyciel przyrody i biologii oraz p. Mirosława Murcha – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Uczestnicy konkursu, po oddaniu prac konkursowych, mieli możliwość obejrzenia prezentacji o tematyce ekologicznej. Po słodkim poczęstunku, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Komisja w składzie: p. Magdalena Marchelek-Pawlak z Nadleśnictwa Kościan, p. Ewa Markowiak, p. Mirosława Murcha - skrupulatnie sprawdzała testy, podliczała punkty i wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce: Adam Klemenski SP nr 1 Kościan
II miejsce: Małgorzata Flis SP Racot
III miejsce: Barbara Żywicka SP Stare Oborzyska
Konkursowicze wykazali się bardzo dużą wiedzą ekologiczno–przyrodniczą. Laureaci otrzymali dyplomy i książki o tematyce przyrodniczej. Dla wszystkich uczestników konkursu były pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.
Sponsorami bardzo atrakcyjnych nagród dla laureatów oraz wszystkich uczestników konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Kościanie, Gmina Kościan, Nadleśnictwo Kościan oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach.
Powiatowy Konkurs Matematyczny: "Co dwie głowy to nie jedna"
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły Gabriela Sokołowska (4a) oraz Dawid Stempniak (4c) zdobyli II miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym "Co dwie głowy to nie jedna", który odbył się 19 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 w Kościanie im. Mariana Koszewskiego w Kościanie. W konkursie brało udział 15 zespołów ze Szkół Podstawowych Powiatu Kościańskiego.
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich rodzicom.
KR
Turniej piłki nożnej w Grodzisku Wielkopolskim
Drużyna dziewczynek rywalizowała w dniu 14.04.2023r. w turnieju piłki nożnej Orlik 2023 w Grodzisku Wielkopolskim. Udział w zawodach wzięły zespoły z Kościana SP 4, SP 3, Grodziska Wlkp SP1, SP 2 oraz Stare Oborzyska.
Nasz zespół awansował do półfinału Wielkopolski w turnieju piłki nożnej-Orlik, który odbędzie się w Opalenicy. W rozgrywkach udział brały uczennice: Olga Kąkol, Matylda Wysocka, Antonina Nowaczyk, Gabrysia Haryk, Gabrysia Piotrowska, Natasza Jurga, Dominika Kukuczka, Lena Bernaczyk, Aleksandra Kozica.
Gratulacje!
MS
Wesołych Świąt
Marsz dla świętego Jana Pawła II
W 18. rocznicę śmierci Patrona naszej szkoły odbył się marsz w obronie dobrego imienia papieża Polaka. Trasa wiodła od kościoła w Starych Oborzyskach do naszej szkoły, następnie do kaplicy parafii pw. św. Jana Pawła II w Kościanie i dalej pod pomnik papieża na Placu Niezłomnych.
BZ
Życzenia Wielkanocne dla Mieszkańców Domu Opieki
Uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych mieszkańcom i pracownikom Domu Opieki dla Osób Starszych w Starych Oborzyskach, co wywołało radość i wzruszenie obdarowanych. Młodzież wręczyła kartki, które wykonali uczestnicy koła plastycznego pod opieką p. Agnieszki Zapłaty.
BZ
Wielkanoc w naszej szkole
Wielkanoc to piękne i urokliwe święto, wyjątkowy czas łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. To czas, gdy nasza przyroda się odradza, a my przy tym nabieramy nowych sił. Wielkanoc niesie ze sobą własne tradycje i obyczaje. A tymczasem my sami staramy się te tradycję kultywować. Dlatego dziś na lekcji wychowawczej Samorząd Uczniowski przygotował nam spotkanie poświęcone tradycjom i obrzędom Wielkanocnym.
Nie obyło się też wielkanocnego zajączka, który na boisku rozsypał czekoladowe jajeczka. Uczniowie zbierali je do koszyczków. Wszyscy świetnie bawili się.
SOS dla Ziemi - etap szkolny
W dniu 04.04.2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „SOS dla Ziemi”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas III. Zadaniem uczestników konkursu było udzielenie odpowiedzi na 15 pytań tekstowych.Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce – Oliwia Bernaczyk
II miejsce – Barbara Żywicka
III miejsce – Jan Olech
Uczniowie: Oliwia Bernaczyk i Barbara Żywicka będą reprezentować naszą szkołę w Miejsko – Gminnym Konkursie Ekologicznym, który odbędzie się 20.04.2023r.
Gratulujemy!
Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - etap gminny
24 lutego 2023 roku w Urzędzie Gminy Kościan odbył się etap gminny XXII edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, hasło tegorocznej edycji konkursu: „Ptaki parków krajobrazowych”.
W konkursie startowały dwie szkoły reprezentujące Park Krajobrazowy im. Generała Dezyderego Chłapowskiego - Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach i w Racocie.
Szkoły reprezentowane były przez 3-osobowe drużyny. Każdy uczeń indywidualnie rozwiązywał test składający się z 25 pytań. 10 pytań to tzw. pytania ogólne, które dotyczyły wiadomości z zakresu biologii, ekologii, ochrony środowiska, ochrony przyrody i geografii, natomiast pozostałe 15 pytań dotyczyło 14 parków krajobrazowych województwa wielkopolskiego.
Obie drużyny uzyskały taką samą ilość punktów i decyzją koordynatora wojewódzkiego zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
Naszą szkołę reprezentują uczennice klas 8: Józefina Kaźmierska, Kinga Bieganek i Wiktoria Janik.
Etap wojewódzki odbędzie się 28 kwietnia 2023 roku w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Powiatowe drużynowe biegi przełajowe w Racocie
Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w dzisiejszych Powiatowych drużynowych biegach przełajowych w Racocie.
Awans do finału wojewódzkiego uzyskała drużyna chłopców z klas czwartych:
Dawid Stępniak, Aleksander Podbylski, Michał Tomaszewski, Przemysław Łakomy, Wiktor Skrzypczak, Stanisław Bressa.
Indywidualnie najlepsza w swojej kategorii była Julia Naskręt, drugie miejsce zajęła Anna Bidzińska i one również reprezentowały naszą szkołę w finale wojewódzkim w Żerkowie, który odbędzie się 20.04.2023.
Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas I-VIII pt. „Patroni roku 2023”.
W marcu w naszej szkole przeprowadzono Szkolny Konkurs Plastyczny dla klas I-VIII pt. „Patroni roku 2023”. Konkurs zorganizowały p. Magdalena Cichocka - nauczyciel historii / bibliotekarz i p. Mirosława Murcha – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej / bibliotekarz.
W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas I-VIII. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę ich estetykę, wykorzystane materiały i techniki plastyczne, pomysłowość oraz zgodność z tematem konkursu. Jednym z warunków zgłoszenia pracy do konkursu, było przygotowanie jej w odcieniach szarości. Wśród zgłoszonych prac komisja wyłoniła 9 zwycięzców. Wszystkie te osoby zdobyły I miejsce.
Osoby wyróżnione:
• Zofia Wróblewska 5b
• Aleksander Skomacki 5c
• Julia Kozłowska 5b
• Katarzyna Kołodziejczyk 3b
• Maja Prajsner 3a
• Maria Nowaczyk 5a
• Wojciech Lipelt 4c
• Laura Chaława 4c
• Oliwia Bernaczyk 3a
Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców działająca przy naszej szkole.
MM
Kartki wielkanocne z życzeniami w języku angielskim
W marcu uczniowie klas 3, 4 i 5 tworzyli kartki wielkanocne z życzeniami w języku angielskim. Kartki te, przygotowywane na lekcjach języka angielskiego, zostały wysłane do rówieśników ze szkoły podstawowej w Siekierkach Wielkich. Nasi uczniowie wykonali piękne pracę. Kartki wielkanocne wykonane były różnymi technikami, kolorowe i radosne. Do naszej szkoły przyszły również życzenia zwrotne. Kartki świąteczne od znajomej szkoły będzie można obejrzeć na gazetce koło sklepiku. Uczniom dziękujemy za wykonane prace i wszystkim życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnym. Happy Easter
ES