XXIV Powiatowy Konkurs o Laur Mistrza Ortografii
W dniu 24 marca w Zespole Szkól nr 4 w Kościanie troje uczniów: Natalia Zembroń (klasa VI), Nadia Kasińska (klasa V), Karol Motała(klasa IVb) startowało w XXIV Konkursie o Laur Mistrza Ortografii. Nasi reprezentanci nie popełnili wielu błędów, choć w tekście było sporo pułapek ortograficznych. Karol z naszej Szkoły zrobił ich najmniej. Popełnił 5 błędów i zajął w rywalizacji, w której brało udział 40 uczniów, drugie miejsce w powiecie Kościan. Bardzo gratulujemy!!!
H.G.
Szkolne Koło Caritas - zbiórka makaronu
Społeczność naszej szkoły bardzo aktywnie włączyła się w wielkopostną zbiórkę makaronu przeprowadzoną przez Szkolne Koło Caritas. Zebraliśmy łącznie kilkaset opakowań tego produktu spożywczego. W piątek 26 marca makaron przewieźliśmy do siedziby CARITAS w Poznaniu. Wszystkim zaangażowanym bardzo serdecznie dziękujemy.
BZ
Dzień Bezpiecznego Internetu
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W ramach akcji przeprowadzono w szkole pogadanki z rodzicami i pokazano filmy w czasie zebrań z rodzicami, przygotowano tablice informacyjne na korytarzach z odpowiednimi materiałami, na lekcjach wychowawczych i informatyce uczniowie mogli obejrzeć filmy edukacyjne. W szkole przeprowadzono konkurs plastyczny na plakat o tematyce: „Bezpieczeństwo w sieci”. Uczniowie na lekcjach informatyki zrealizowali projekt którego efektem było opracowanie Kodeksu : ”Tworzymy Kulturę i szacunek w sieci”
RD
Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii
17 marca przypada Dzień Świętego Patryka - irlandzkie święto narodowe i religijne. Z tej okazji mieszkańcy Zielonej Wyspy oraz Irlandczycy mieszkający poza granicami Irlandii organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje zielony, będący narodowym kolorem Irlandii.
W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Świętego Patryka. Z tej okazji uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjum wzięli udział w czterech konkursach: konkurs na strój irlandzki, konkurs na „irlandzką” dekorację drzwi sal lekcyjnych, quiz wiedzy na temat Irlandii i Świętego Patryka oraz konkurs na rymowankę o Irlandii i Świętym Patryku. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i wykazały się dużą kreatywnością oraz zaangażowaniem. Przedstawiciele klas zaprezentowali własnoręcznie wykonane kostiumy, a pozostali uczniowie przyszli tego dnia do szkoły ubrani na zielono. O święcie przypominały też wszystkim wykonane wcześniej, dzięki pomocy pani Izabeli Gabryelczyk oraz pani Darii Wieszczeczyńskiej, trójlistne koniczynki – jeden z symboli Irlandii. Poza tym, wszystkie drzwi sal lekcyjnych zostały udekorowane wieloma irlandzkimi symbolami i zrobiło się naprawdę zielono. Uczniowie wykazali się też sporą wiedzą podczas rozwiązywania quizu na temat Irlandii i Świętego Patryka. Natomiast, napisane przez uczniów w języku angielskim rymowanki, były nie tylko poprawne gramatycznie, ale zawierały też bogate słownictwo. Dopełnieniem obchodów Dnia Świętego Patryka były utwory wykonywane przez takie irlandzkie zespoły jak U2 czy the Cranberries, które umilały nam czas podczas przerw lekcyjnych.Po podliczeniu wyników wszystkich konkursów wyłonieni zostali zwycięzcy:
I miejsce – klasa VII c
II miejsce – klasa II c
III miejsce – klasa VII b
Dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników konkursów przygotowane zostały dyplomy oraz słodkie upominki.
Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!
KW
Konkursy i prelekcja dotycząca walki z hałasem
W dniu 16 marca o godz. 9.00 odbyła się prelekcja dotycząca walki z hałasem, którą przeprowadziła dla klas I-IV pani doktor, laryngolog Sławomira Kozłowska. Prowadząca opowiedziała uczniom o budowie ucha, o zagrożeniach dla zdrowia związanych z hałasem. Była podczas spotkania runda pytań do Pani Doktor dotycząca dbania o narząd słuchu.
Po prelekcji podsumowaliśmy konkursy dotyczące ciszy, które zorganizowaliśmy w lutym w ramach innowacji "Cisza naszym sprzymierzeńcem w walce z hałasem w bezpiecznej szkole".
Klasy I-IV miały wykonać rebusy. Przygotowano 29 indywidualnych prac. Oto wyniki:
Klasa. I:
I miejsce - Wojciech Motała
II miejsce -Adam Kimel i Szymon Wertz
III miejsce - Mikołaj Michałkiewicz i Amelia Wawrzyniak
Wyróżnienia: Igor Józefowski, Marcel Wojciechowski, Sebastian Bernaczyk.
Klasa II:
I miejsce - Krzysztof Bressa
II miejsce - Filip Krupka i Adam Grzelewski
III miejsce - Zuzanna Szymkowiak
Klasa. III:
I miejsce - Kinga Bieganek
II miejsce - Natalia Michałkiewicz
Klasa IV:
I miejsce - Hubert Jędrzejewski
II miejsce - Karol Motała
III miejsce - Jakub Konieczny, Wiktoria Rogalska
Klasa V- nie przyznano wyróżnień
Klasy VI, VII i oddziały gimnazjalne miały ułożyć wiersz dotyczący ciszy. Napisano 5 wierszy.
Oto wyniki:
I miejsce - Marta Głowacka IIa gimn.
II miejsce - Jakub Piotrowski IIa gimn.
III miejsce - Magdalena Zandecka z VIIc
Nikola Wolsztyńska z kl.VI i Aleksandra Chumska z kl.VI.
Poniżej prezentujemy wiersz Marty Głowackiej a w galerii znajdują się zdjęcia rebusów i wierszy:
Wsłuchaj się w…
Mam małą prośbę, bardzo mi zależy
Abyś się wsłuchał w ciszę jak należy.
Zamknij, więc oczy i nie myśl przez chwilę.
Może usłyszysz jak tańczą motyle.
Może usłyszysz jak myśl po głowie biega.
Może usłyszysz ptaka, co w ciszy śpiewa.
Może usłyszysz wszystkie tęczy kolory.
A może… Może nawet ich ciche spory.
Lecz czy na co dzień ciszę usłyszysz?
Dźwięki pojazdów mknących po drogach.
Dźwięki dochodzące z telewizora.
A nawet kłótnie, nie z twojej winy.
To nie jest cisza! Więc, o czym mówimy?
Odpowiedź jest prosta i znasz ją od razu
To przecież jest hałas. (Więc nie dokazuj)
Lecz jedno pytanie mi się nasuwa.
Gdzie jest ta cisza jak hałas się wysuwa?
Gdzie? To przecież proste. Jest w lesie, na łące.
Jest w zgodzie, pogodzie, w malutkiej biedronce.
Jest tam gdzie zapragniesz,
Lecz tylko, jeżeli dbać o nią zaczniesz.
Marta Głowacka
Wszystkim uczestnikom obu konkursów gratulujemy i dziękujemy za twórczą pracę.
Hanna Grzelczyk i Barbara Winiszewska
Zwycięski puchar naszych szczypiornistek
W dniu 6 marca br. roku odbył się w naszej szkole II Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn : SP Konojad, SP Pecna, SP Nr 13 z Leszna (2 drużyny) oraz SP Stare Oborzyska. Mecze były rozgrywane systemem ,,każdy z każdym”.
Nasze dziewczęta sprawiły nam miłą niespodziankę, wygrywając wszystkie spotkania. Swoją dobrą postawą nie pozostawiły rywalkom złudzeń, choć bywały momenty, w których droga po zwycięstwo nie zawsze była łatwa i oczywista. Tym samym nie zabrakło wielu sportowych emocji i taka gra mogła się podobać. Na uwagę zasługuje świetna dyspozycja Sandry Kąkolewskiej, która zaskakiwała przeciwniczki rzutami z dystansu i rzutami z linii siedmiu metrów. Słowa uznania należą się również Marysi Skrzypek, która wykazała się bardzo dobrą skutecznością na kontrataku. Obie te zawodniczki rzuciły najwięcej bramek dla naszego zespołu.
Wyniki turnieju:
I miejsce - SP Stare Oborzyska,
II miejsce - SP Leszno (I),
III miejsce - SP Leszno (II),
IV miejsce - SP Konojad,
V miejsce - SP Pecna.
Najlepsza bramkarka turnieju: Marta Sobkowiak - Stare Oborzyska.
Najlepsza zawodniczka turnieju: Maria Rychlińska - Leszno.
Najlepsza strzelczyni turnieju: Patrycja Gruszka - Leszno.
Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Wiktoria Matyja (kpt.), Marta Sobkowiak (br.), Estera Naskręt, Julia Olejnik, Paulina Skoracka, Milena Krzysztofik, Zosia Skrzypek, Marysia Skrzypek, Magda Mańczak, Daria Zapłata, Weronika Nowicka, Sandra Kąkolewska.
ESz
XIII Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Joanna Kulmowa”
Dnia 01.03.2018 r. w naszej szkole odbyła się trzynasta edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego, w którym dzieci z klas I – III szkół Gminy Kościan recytowały wiersze, tym razem poetki Joanny Kulmowej. Organizatorkami konkursu były: Elżbieta Piecuch – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i Alicja Kotecka – nauczyciel bibliotekarz.
Jury w składzie: Janusz Dodot – aktor, reżyser, dyrektor Kościańskiego Ośrodka Kultury w Kościanie i Maciej Łupicki – instruktor KOK-u wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.
W klasach pierwszych przyznano:
I miejsce – Maja Kazubowska (SP Bonikowo),
II miejsce – Lidia Jankowiak (SP Kokorzyn),
III miejsce – Blanka Frąckowiak (SP Bonikowo),
Wyróżnienie – Tomasz Cejza (SP Stary Lubosz), Amelia Guzek (SP Turew), Antonina Nowaczyk (SP Stare Oborzyska).
W klasach drugich przyznano:
I miejsce – Wiktoria Dudziak (SP Stare Oborzyska),
II miejsce – Tomasz Maciejewski (SP Stary Lubosz),
III miejsce – Adam Grzelewski (SP Stare Oborzyska),
Wyróżnienie – Szymon Gościniak (SP Bonikowo).
W klasach trzecich przyznano:
I miejsce – Aleksandra Szczepaniak (SP Bonikowo),
II miejsce – Daria Wojciechowska (SP Bonikowo),
III miejsce –Franciszek Pryfer (SP Kokorzyn),
Wyróżnienie – Maja Drobnik i Inga Pawlak (SP Stare Oborzyska).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i upominki. Nagrody ufundowała Gmina Kościan oraz Księgarnia IQ Macieja Cichoszewskiego w Kościanie, Wydawnictwo Mac i sklepik szkolny.
Gratulujemy!
AK
XXII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce
5 marca 2018r. w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie odbył się etap powiatowy XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą Szkołę reprezentowało troje uczniów, którzy uzyskali następujące wyniki:
Nadia Kasińska kl.V - 26 p./31 p.
Maria Cwojdzińska kl.V - 14 p./31 p.
Alan Kunz kl. VI - 16 p./31 p.
Aby przejść do etapu rejonowego, trzeba było zdobyć co najmniej 85% punktów. Żaden z uczniów nie otrzymał wymaganej liczby punktów. Nie mniej jednak wszystkim uczestnikom gratulujemy tego, że zmierzyli się z trudnym konkursem wiedzy.
HG
Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych w IPN
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klasy VI i VIIa pojechały do Poznania, do Instytutu Pamięci Narodowej, aby z pomocą edukatorów bliżej poznać historię powstania antykomunistycznego. Uczniowie podzieleni n grupy najpierw obejrzeli archiwum, które liczy ok. 5 km. teczek, pracownię skanowania dokumentów, czytelnię. Następnie obejrzeliśmy wzruszający film, dokument- relację pana Wachmana, który jako 17- latek był harcerzem i za swoją działalność wraz z kolegami otrzymał wyrok. Został usadzony jako więzień polityczny w Zakładzie Karnym w Rawiczu.
Ostatnia część pobytu w IPN to lekcja połączona z prezentacją i ćwiczeniami dot. Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie poznali m. in. sytuację młodych ludzi w Polsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. - tzw. "latach stalinowskich" i ich sposoby walki w powstaniu antykomunistycznym. Pobyt w IPN dostarczył klasom ogromnej porcji wiedzy dotyczącej historii Polski z okresu pierwszych lat po II wojnie światowej.
HG
Powstańcza gra miejska
W okresie ferii w dniu 17 lutego trzydzieści siedem drużyn wzięło udział w siódmej edycji kościańskiej gry miejskiej „Kryptonim Wolność” nawiązującej do wydarzeń z powstania wielkopolskiego dziejącego się również w Kościanie na początku roku 1919 r. Wśród uczestników wydarzenia byli też uczniowie z klas gimnazjalnych oraz z klas VI i VII. Gracze zmagali się z dwudziestoma misjami na lądzie, w powietrzu i na wodzie. Między innymi rzucali do celu z kosza balonu na ogrzane powietrze, pływali łodzią omijając miny, ustalali koordynaty dla artylerii, uciekali z aresztu, ćwiczyli musztrę, poszukiwali księdza Surzyńskiego, brali udział w lekcji w pruskiej szkole, wynosili amunicję ze zbrojowni stacjonującego w Kościanie garnizonu. Do notatki dołączyliśmy fotorelację jednej z drużyn naszej Szkoły.
Nauczyciele historii
Powiatowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt
W środę 28.02.2018 w Kościanie SP 2 odbył się Powiatowy Turniej w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. W zawodach brały udział szkoły: SP 3 Kościan, SP Jerka, SP Śmigiel, SP Stare Oborzyska. Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce. Szkołę reprezentowały: Natalia Zembroń, Maja Turkowiak, Julia Sikora, Martyna Kreuschner, Weronika Patelka, Karolina Kramer, Eliza Kostrzewa, Natalia Łukaszyk, Klaudia Wolarczak.
MS
Motyle dla Hospicjum
W czwartek 15 lutego 2018 r. podczas ferii odbyły się zajęcia wolontariatu. Grupa dzieci z koła Caritas wraz z opiekunkami spotkała się w szkole, aby wykonać motyle dla Hospicjum Palium w Poznaniu. Pierwsze prace sprawiły nam trochę trudności, ale z kolejnymi poszło już łatwo. Przez półtorej godziny udało nam się wykonać ze wstążek 40 motyli. Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy komuś bezinteresownie pomóc.
AN
Zbiórka dla Afryki „Dzieci Dzieciom”
W wyniku zbiórki artykułów plastycznych dla dzieci z Afryki zebrano: 48 bloków formatu A 4 z białymi kartkami, 37 z kolorowymi kartkami, 27 bloków technicznych z kolorowymi kartkami, 42 paczki plasteliny, 29 paczek pisaków, 78 długopisów, 77 ołówków, 10 gumek do mazania, 22 kleje, 21 farb, 55 paczek kredek, 4 linijki, 120 zeszytów, 4 temperówki, 7 ryz papieru biurowego, 3 paczki kolorowego papieru dekoracyjnego, 14 paczek pędzli, a także kilka okładek na zeszyty, kilka teczek formatu A4, paczka kolorowej kredy oraz układanka puzzle. Wszystkie przedmioty zostały spakowane i wysłane do Zgromadzenia Sióstr od Aniołów w Konstancinie Jeziornej, a stamtąd będą dostarczone na kontynent afrykański.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie włączyli się w tę akcję. To piękny przykład dzielenia się sercem z potrzebującymi, a także dowód żywej wiary w Chrystusa, który powiedział, że kubek wody podany bliźniemu w Jego imię, nie pozostanie bez nagrody.
AN
Edukacja i rekreacja podczas ferii
W dniu 20 lutego 2018r. grupa 28 uczniów z naszej Szkoły, z klas IV-VI uczestniczyła w wycieczce, która miała charakter edukacyjny i rekreacyjny. Najpierw pojechaliśmy do Lusowa, miejscowości, w której żył do 1937r. dowódca powstania wielkopolskiego gen. Józef Dowbór-Muśnicki. Oddaliśmy hołd Bohaterowi, zapalając znicz na jego rodzinnym grobie, który znajduje się na pobliskim cmentarzu. Potem poszliśmy do Muzeum Generała. Przewodnik przybliżył uczniom tę historyczną postać, opisał tło I wojny światowej w kontekście powstania wielkopolskiego, pokazał broń, mundury powstańców. Uczniowie obejrzeli gabloty ze zdjęciami , dokumentami z lat, np 1918/1919. Na zakończenie wszyscy, pracując w grupach, zaangażowali się z wykonanie zadań związanych z tematyką muzeum. Najlepiej wypadli Mikołaj Cichocki i Michał Bidziński oraz Natalia Kasperska i Amelia Maćkowiak. Po tak obfitej dawce wiedzy uczniom należała się rekreacja. Wycieczka udała się do Pobliskiego Tarnowa Podgórnego- do Tarnowskich Term, gdzie przez trzy godziny nasza grupa korzystała z zabaw w wodzie. Zadowoleni wróciliśmy do Starych Oborzysk.
HG, AN
Bezpieczne ferie
Ostatniego dnia przed feriami uczniowie klas I-IV wzięli udział w apelu pt. ,,Bezpieczne ferie". Apel przygotowali uczniowie klasy II oraz IIIb pod opieką p. Elżbiety Piecuch i p. Agnieszki Zapłaty. Uczniowie śpiewali piosenki o zimie, recytowali wierszyki, przestrzegali przed niebezpieczeństwami podczas zimowych zabaw. Na koniec występu taniec zaprezentowały dziewczynki z klasy IIIb. Apel podsumowała p. Dyrektor Żaneta Igłowicz -Nieć, życząc wszystkim spokojnych i bezpiecznych ferii.
MM
II Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt
W piątek 9.02.2018 9:00-14:00, odbył się II turniej piłki ręcznej dziewcząt o puchar Dyrektora - Żanety Igłowicz -Nieć, szkoły w Starych Oborzyskach. W zawodach wzięły udział zespoły: SP 13 Leszno I, SP 13 Leszno II, SP 3 Kościan, SP Borek Wlkp., SP Pecna, SP Stare Oborzyska.
System rozgrywek każdy z każdym. Czas trwania meczu 10 min.
I miejsce SP Stare Oborzyska,
II miejsce SP 13 Leszno II,
III miejsce SP 13 Leszno I,
IV miejsce SP 3 Kościan,
V miejsce SP Pecna,
VI miejsce SP Borek Wlkp.
Najlepsza zawodniczka: Nicola Turczyńska - Leszno II
Najlepsza bramkarka: Katarzyna Pałasz - Leszno I,
Najlepsza strzelczyni: Natalia Zembroń - Stare Oborzyska
Organizator: nauczyciel wychowania fizycznego - Maciej Sołtysiak, sędziował - Arkadiusz Wesołek.
MS
Występy kółka teatralnego „Rok i dwanaście miesięcy”
W dniu 25.01.2017 roku kółko teatralne działające pod opieką Pani Hani Grzelczyk wystąpiło w przedszkolu z przedstawieniem pt. „Rok i dwanaście miesięcy”. Dzieci uważnie oglądały występ i chętnie odpowiadały na zadane do nich pytania.
Następnie w dniu 30.01 występ ten sam występ został zorganizowany dla klas I-III. Wszyscy byli pod wrażeniem i czekają nad kolejne przedstawienie kółka. Dzieci chętnie próbowały śpiewać testy piosenek, „Zima, zima, zima”.
W dniu 1.02 koło wybrało się do Domu Opieki „ Pod dębami” znajdującego się w Starych Oborzyskach. Seniorzy byli bardzo skupieni, a aktorzy musieli bardzo głośno mówić i śpiewać, aby dobrze byli zrozumiani. Mieszkańcy domu opieki również chcą więcej takich występów. Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie grupowe.
Julia Sikora, kl. VI