Park Trampolin Euro Jump w Lesznie to cel świątecznego wyjazdu uczniów klasy V b. Pod opieką opiekunów dzieci spędziły półtorej godziny na wspaniałej zabawie. Mogły skorzystać z wielu atrakcji, m.in. Ninja Parku (toru przeszkód), Gladiatora (miejsca, gdzie można posiłować się z kolegą i przy pomocy piankowej sztangi sprawdzić, kto dłużej utrzyma się na belce), tramplin sportowo – wyczynowych oraz ścianki wspinaczkowej z basenem mięciutkich gąbek. Po takim wysiłku fizycznym należało coś przekąsić. Nie obyło się więc bez wizyty w McDonald’s i KFC. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domu.
Wyjazd uczniów klasy Vb
Gminny Konkurs Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej "Christmas songs"
Dnia 14 grudnia 2018r. w Zespole Szkół w Starych Oborzyskach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej. W Konkursie wzięło łącznie udział 17 uczestniczek, reprezentując ZS w Racocie i w Starych Oborzyskach. Uczestniczki Konkursu zaśpiewały świąteczne piosenki w języku angielskim oraz niemieckim. Ocenie podlegały: poprawność i płynność językowa, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce zajęła Lidia Brzezińska, uczennica klasy 3b ZS w Starych Oborzyskach, drugie i trzecie miejsce zajęły uczennice ZS w Racocie – Julia Wopińska oraz Aleksandra Michalska. Wyróżnienie otrzymała Nikola Matuszak, uczennica klasy 3c ZS w Starych Oborzyskach. Uczestniczki Konkursu zaprezentowały wysoki poziom wykonywanych piosenek wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Gminie Kościan dziękujemy za ufundowanie nagród i upominków dla wszystkich uczestniczek Konkursu.
KW
Poezja patriotyczna na Konkursie Recytatorskim dla kl. I – III
Dnia 15.12.2018 r. w bibliotece szkolnej, odbył się etap szkolny, gminnego konkursu recytatorskiego dla uczniów kl. I – III szkoły podstawowej. Tym razem z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie zaprezentowali wiersze patriotyczne. Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Żaneta Igłowicz – Nieć, p. Anna Dobraś – Singh nauczyciel muzyki, plastyki oraz organizatorki konkursu: p. Elżbieta Piecuch nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, plastyki i p. Alicja Kotecka nauczyciel bibliotekarz wyłoniła zwycięzców. Przy ocenie brano pod uwagę wybór wiersza, recytacje oraz charakteryzacje uczestników konkursu. Zwyciężyli:
- w klasach pierwszych:
I miejsce Antoni Szul kl. I a
II miejsce Zofia Wróblewska kl. I b
III miejsce Antonina Skrzypczak kl. I a
Wyróżnienie Blanka Przybylska kl. I a
- w klasie drugiej:
I miejsce Aleksander Łukowiak kl. II a
II miejsce Mateusz Zembroń kl. II a
III miejsce Julia Juskowiak kl. II a
Wyróżnienie Antonina Nowaczyk kl. II a
- w klasie trzeciej:
I miejsce Adam Grzelewski
II miejsce Wiktoria Dudziak
III miejsce Aleksandra Łukaszewska
Wyróżnienie Zuzanna Szymkowiak
Nagrody w konkursie zakupiła Rada Rodziców, Sklepik szkolny i Wydawnictwo MAC. Zwycięzcy I i II miejsca będą reprezentować szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim 26.02.2019 r. Gratulujemy!
AK
Warsztaty plastyczne
05. grudnia w klasie 2b zorganizowano warsztaty plastyczne o tematyce świątecznej. Wzięli w nich uczniowie wraz z rodzicami. Zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie dwóch wersji bałwanka, gwiazdki z patyczków po lodach oraz wieniec świąteczny na drzwi z papierowego talerzyka i pasków papieru. Po pracach plastycznych nadszedł czas na dekorowanie upieczonych przez mamy pierników. Wszyscy doskonale się bawili, nie zabrakło również degustacji udekorowanych słodkości.
MM
Przygotowanie prac na Powiatowy Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową
Pod koniec listopada uczniowie klas I-III wykonywali prace na Powiatowy Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Zadaniem dzieci było przygotowanie pracy w formacie A3, przy użyciu różnych materiałów, ale bez gotowych elementów. Najlepsze prace wysłano na konkurs.
Klasowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej
04. grudnia w kasie 2b przeprowadzono Klasowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Wiersze recytowali wszyscy uczniowie. Utwory wybierali samodzielnie. Pięć najlepszych osób zakwalifikowało się do szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Osoby nagrodzone to: Marcel Wojciechowski (I miejsce), Wojciech Motała ( II miejsce), Igor Józefowski (III miejsce), Sebastian Bernaczyk i Szymon Wertz (wyróżnienia).
MM
Nauczyciel na medal
Zakończył się wielki plebiscyt "Nauczyciel na Medal" organizowany przez Głos Wielkopolski. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody i tytuły." Szukaliśmy najbardziej cenionych i lubianych nauczycieli z Wielkopolski oraz szkół przyjaznych uczniom" - powiedziała w swym przemówieniu Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty. Jesteśmy zaszczyceni faktem, iż w naszym gronie mamy nauczyciela, który w powiecie kościańskim wygrał ten plebiscyt w kategorii nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jest to Pani Agnieszka Zapłata - wychowawca klasy I a Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach. Gratulujemy zwycięscy i życzymy dalszych sukcesów w pracy i życiu osobistym.
Dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkól Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach
Wycieczka klas VII - „Śladami Powstania Wielkopolskiego”
Dnia 13.12.2018r. z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego klasy VII pojechały do Poznania, aby poznać miejsca związane z tym wydarzeniem. Na początku wycieczki spotkaliśmy sie z przewodnikiem Emilianem Prałatem, który oprowadził nas po centrum Poznania. Zobaczyliśmy między innymi: Pomnik Adama Mickiewicza, Pomnik Ofiar Czerwca z 1956r., plac Wolności, pomnik Higiei przy Bibliotece Raczyńskich, Hotel Bazar, w którym przebywał 27 grudnia 1918r. ojciec założyciel II RP - pianista Ignacy Jan Paderewski, Pomnik Ułana z 15 Pułku Poznańskich Ułanów oraz Stary Rynek. Dowiedzieliśmy się o przebiegu wydarzeń w pierwszych dniach trwania Powstania, które doprowadziły do zwycięstwa i przyłączenia Wielkopolski do Polski. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Galerii Browar w Poznaniu i do kina na seans pod tytułem "Dziadek do Orzechów". Wszyscy ciekawie spędzili czas i zadowoleni wrócili do domów.
Martyna Kreuschner klasa VIIA
Konkurs języka niemieckiego „Mein Hobby und ich”.
Na początku grudnia w naszej szkole odbył się konkurs języka niemieckiego „Mein Hobby und ich”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum. Uczestnicy przedstawili siebie i swoje zainteresowania w krótkiej prezentacji, a następnie odpowiedzieli na pytanie dotyczące dnia codziennego. Ocenie podlegały płynność i poprawność językowa oraz kreatywność prezentacji. Uczniowie zaskakiwali pomysłowością i zaprezentowali wysoki poziom znajomości języka. I miejsce zajął Daniel Michalak, uczeń klasy IIIc gimnazjum, II miejsce zapewniła sobie Zosia Ruta, uczennica klasy IIIb gimnazjum, natomiast III miejsce zdobyła uczennica klasy 8b Zosia Rzepczyńska. Wszystkim serdecznie gratulujemy doskonałej znajomości języka niemieckiego.
IG, DW
Powiatowy Konkurs Gwary Wielkopolskiej
Z radością informujemy, że uczennica klasy IIIb gimnazjum, Kamila Grzegorczyk znalazła się w finale ,,Powiatowego Konkursu Gwary Wielkopolskiej”, który tradycyjnie odbywa się w Szkole Podstawowej nr 4 w Kościanie. W tym roku konkurs tematycznie łączył się z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczestników konkursu dodatkową atrakcją był udział grupy rekonstrukcyjnej, doskonale prezentującej się w mundurach powstańców wielkopolskich.
Należy dodać, że Zosia Ruta i Weronika Mania, również uczennice klasy IIIb, godnie reprezentowały naszą szkołę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a finaliści cenne nagrody.
AH
Mikołaj w szkole
W dniu 6 grudnia 2018 roku uczniów naszej szkoły odwiedził Święty Mikołaj. W szkole zapanowała bardzo wesoła atmosfera gdyż zjawił się wyjątkowy Gość z workami pełnymi prezentów. Jak to już w zwyczaju bywa Święty Mikołaj rozdawał drobne podarunki grzecznym uczniom. Niektórzy, niezbyt grzeczni uczniowie, aby otrzymać prezent musieli zaprezentować swoje umiejętności – recytowali wiersze lub śpiewali piosenki. Słodkie upominki sprawiły uczniom wiele radości. Nauczyciele i pracownicy szkoły też zostali obdarowani słodyczami.
Miejmy nadzieję, że zachowanie uczniów będzie wzorowe i w przyszłym roku Mikołaj także nie zapomni o naszej szkole.
Samorząd Uczniowski
Szlachetna Paczka
Jak co roku uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach wzięli udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Program ten jest przede wszystkim pomocą dla potrzebujących, by poczuli, że o nich pamiętamy w ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia.
Nauczyciele działający w Samorządzie Szkolnym umieścili informację o wybranej osobie i jej potrzebach. W akcję pomocy włączyło się wielu uczniów i ich rodziców. Zaangażowanie rodziców, uczniów i nauczycieli pozwoliło na spełnienie marzeń wybranej osoby. Udało się zebrać wszystkie potrzebne dary oraz zakupić upragnione przedmioty. Efekty akcji widoczne są na zdjęciach.
Samorząd Uczniowski wszystkim serdecznie dziękuje za poparcie tak wspaniałej inicjatywy. Tylko dzięki współpracy tak wielu osób mogliśmy spełnić czyjeś marzenia!
MC
Turniej Mikołajkowy
W czwartek 6.12.2018 odbył się III turniej mikołajkowy w piłce ręcznej dziewcząt(klasy IV-VI) w Starych Oborzyskach o puchar Dyrektora Szkoły. Zawody otworzyła Pani Dyrektor Żaneta Igłowicz - Nieć. Sędziował nauczyciel wychowania fizycznego Pan Arkadiusz Wesołek. Sędzia techniczny Elżbieta Szczepaniak i Karol Jankowski. Organizator Maciej Sołtysiak - nauczyciel wychowania fizycznego.
I miejsce SP 13 Leszno I,
II miejsce SP Stare Oborzyska I,
III miejsce SP 3 Kościan,
IV miejsce Borek Wlkp.,
V miejsce SP 13 Leszno II,
VI miejsce SP Stare Oborzyska II.
Turniej odbył się dzięki wsparciu następujących sponsorów:
Rada Rodziców przy SP,
Bank Spółdzielczy w Kościanie,
Firma Coccodrillo.
Wojciech Ziemniak - poseł na sejm.
Sebastian Stachowiak firma Juna Trans.
W turnieju wyróżniliśmy:
Najlepsza zawodniczka: Klaudia Józefiak SP 3 Kościan
Najlepsza bramkarka: Tatiana Kościańska SP 13 Leszno II
Najlepsza strzelczyni: Nikola Turczyńska SP 13 Leszno I
MS
Wycieczka kołka turystyczno-historycznego do Fortu VII w Poznaniu
Dnia 1 grudnia grupa uczniów z klas VI i VII wraz z opiekunami: Hanną Grzelczyk oraz Anną Podbylską wyjechała na wycieczkę do Poznania. W programie wyjazdu było zwiedzanie Fortu VII oraz pobyt na Termach Maltańskich.
W pierwszej części programu uczniowie poznali dzięki przewodnikowi chociaż małą część historii Fortu VII, który został wybudowany w latach 1876 – 1880 przez Prusy w czasach, gdy Polska była pod zaborami. W czasach II wojny światowej 1939-1945 w tym miejscu znajdowało się więzienie policyjne Gestapo oraz obóz przejściowy. Uwięzieni w nim Polacy byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie już w październiku 1939 roku Niemcy po raz pierwszy na terenach polskich, okupowanych po wojnie obronnej użyli gazu do mordowania ludności cywilnej. Pod ścianą śmierci nasza grupa oddała hołd pamięci pomordowanym i zapaliła znicz.
Następnie po zwiedzeniu Muzeum Martyrologii Wielkopolan udaliśmy się na Termy Maltańskie. Po 3-godzinnej zabawie na basenie, gdzie było bardzo wesoło, uczniowie wsiedli do autobusu i wrócili do Starych Oborzysk.
Ten dzień na pewno będzie niezapomnianym wspomnieniem dla wszystkich uczestników wyjazdu.
Nadia Kasińska kl.VIa
III Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Szkoły
W piątek 30 listopada br. odbył się kolejny już turniej piłki ręcznej dziewcząt starszych. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny ze szkół z Konojadu, Leszna (nr 13), Stęszewa oraz ze Starych Oborzysk. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym.”
Nasza drużyna najpierw zmierzyła się ze „szczypiornistkami” z Konojadu. Gospodynie od początku narzuciły swoje warunki gry, pewnie wygrywając pierwszą połowę spotkania, dlatego po przerwie można było wprowadzić do gry całą „ławkę rezerwowych”, która utrzymała zwycięski wynik do końca spotkania. W kolejnym starciu nasze dziewczęta rozegrały mecz z drużyną ze Stęszewa. Rywalki tylko w pierwszej połowie postawiły opór, który później malał z każdą minutą spotkania. Ostatecznie nasze zawodniczki pokonały rywalki 19:6. Przed ostatnim meczem sytuacja w tabeli wskazywała, że spotkanie z Lesznem będzie jednocześnie meczem finałowym, którego wynik rozstrzygnie o zwycięstwie którejś z tych drużyn. W bezpośrednim starciu szala zwycięstwa była raz po naszej stronie, raz po stronie rywalek. Ostatecznie nasze „szczypiornistki” wygrały całe spotkanie wynikiem 11:10.
Słowa uznania należą się naszym dziewczętom za ich za sportową postawę i zwycięstwo całego turnieju. Na uwagę zasługuje bardzo dobra gra w obronie oraz szybkie wyprowadzenie kontrataków. Zawody te to swego rodzaju sprawdzian umiejętności przed zawodami rejonowymi. Próbę tę dziewczęta zaliczyły na piątkę. Brawo!
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I m SP Stare Oborzyska
II m SP Leszno nr 13
III m SP Stęszew
IV m SP Konojad
Najlepsza strzelczyni turnieju: Natalia Zembroń (SP St. Oborzyska)
Najlepsza bramkarka: Wiktoria Sianos (SP Stęszew)
Najlepsza zawodniczka turnieju: Wiktoria Kołkowska (Leszno nr 13)
Zostały również wytypowane i nagrodzone najlepsze zdaniem trenerów zawodniczki poszczególnych zespołów, i tak:
- SP Stare Oborzyska - Marta Sobkowiak,
- SP Leszno – Julia Kajoch,
- SP Stęszew – Klaudia Kostrom,
- SP Konojad – Martyna Minge
Zwycięska drużyna otrzymała puchar, natomiast wyróżnione dziewczęta statuetki i plecaki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku i drożdżówek.
Nasze dziewczęta wystąpiły w składzie:
Marta Sobkowiak (br), Zosia Ruta, Zosia Skrzypek, Milena Krzysztofik, Julia Olejnik, Klaudia Wolarczak, Marysia Juskowiak, Marysia Skrzypek, Natalia Zembroń, Maja Turkowiak, Natalia Łukaszyk.
ESz
Wyjazd klas VIII - "Śladami Powstania Wielkopolskiego"
W dniu 29.11.2018r klasy VIII pojechały do Poznania, by poznać historię i miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim. Przy Pomniku Adama Mickiewicza spotkaliśmy się z dr Emilianem Prałatem i udaliśmy się do jednej z sal Collegium Maius, gdzie wysłuchaliśmy wykładu dr Emiliana Prałata. Następnie udaliśmy się na spacer po ulicach Poznania poznając miejsca związane z wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Podczas spaceru słuchaliśmy historii wydarzeń z pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego. Na koniec udaliśmy się do Biblioteki Raczyńskich zobaczyć bogactwo księgozbioru i wysłuchać historię tego miejsca. Ta niecodzienna lekcja historii z pewnością pomoże nam zrozumieć historię owych trudnych dla Polski czasów.
BW
Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie
Dnia 26.11.2018 r. uczniowie klasy 7b i 7c ze Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Racocie wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.
Pierwszego dnia po przyjeździe do Lądu, udaliśmy się do ośrodka. Po zakwaterowaniu w pałacu, obejrzeliśmy krótką prezentację multimedialną o Narodowych Parkach Krajobrazowych. Następnie odwiedził nas policjant, z którym rozmawialiśmy na temat zagrożeń w Internecie. Kolejną atrakcją było zwiedzanie wystawy przyrodniczej oraz zajęcia pt. „Zimorodek”. Na koniec uzupełniliśmy test sprawdzający naszą wiedzę na temat zimorodka. Podsumowaniem zajęć były warsztaty manualne, na których malowaliśmy gipsowe figurki zwierząt oraz roślin. Tego dnia również uczestniczyliśmy w zwiedzaniu pocysterskiego klasztoru i kościoła –głównego zabytku Lądu.
Następnego dnia pojechaliśmy na wycieczkę po Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym. Spacerowaliśmy po parku, który znajdował się wokół pałacu w Ciążeniu. Rozpoznawaliśmy rodzaje drzew, podziwialiśmy roślinność i drzewa pomnikowe. Odwiedziliśmy Muzeum Regionalne w Pyzdrach oraz weszliśmy na wydmy śródlądowe. Po powrocie odbyły się warsztaty wikliniarskie, w czasie których każdy z nas miał okazję zrobić własny koszyk.
Ostatniego dnia bawiliśmy się w grę terenową „Quest po Lądzie”. Na zakończenie pobytu w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej odbyły się zajęcia garncarskie. Lepiliśmy z gliny różne naczynia. Następnie z pomocą pana, wykonywaliśmy na kole profesjonalne wazony, dzbanki oraz skarbonki.
Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni, pełni wrażeń oraz bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności.
AT
Makiety średniowiecznego grodu - klasa 2b
W listopadzie uczniowie klasy 2b przygotowywali makiety średniowiecznego grodu. Poświęcili na to kilka lekcji, korzystając z materiałów przyniesionych wcześniej z domu. Pomagała im wychowawczyni, która niektóre elementy kleiła gorącym klejem. Efekty pracy uczniów można było oglądać na wystawie na szkolnym korytarzu, podziwiali je także rodzice, którzy przybyli na zebranie.
Andrzejki
Dnia 28.11.18r. klasy I-III brały udział w zabawie andrzejkowej. Były tańce, wspólne śpiewy nie zabrakło tez wróżb andrzejkowych. O oprawę muzyczną zadbał uczeń naszej szkoły Maciej Matyja. Dzieci świetnie bawiły się przy muzyce, a w czasie przerw w klasie czekał na nie słodki poczęstunek oraz wiele wróżb przygotowanych przez wychowawczynie.
Warsztaty z kaligrafii
Dnia 23.11.2018r. uczniowie z klas I-III brali udział w warsztatach z kaligrafii oraz czerpania papieru. Podczas zajęć nauczyli się jaki pisać piórem i atramentem, ćwiczyli swój charakter pisma, próbowali pisać różnym stylem i różną czcionką. W czasie drugich warsztatów poznali domowy sposób przygotowania papieru czerpanego. Zatapiali w nim suszone kwiaty oraz gałązki. Dzieci były bardzo zainteresowane prowadzonym warsztatami.
MM