Jesienią przy przedszkolu powstał klimatyczny kącik, w którym można było sobie zrobić sesję zdjęciową. Również uczniowie klas 1-3 skorzystali z tej możliwości.
Jesienny Bieg na orientację - 13.10.2024r.
Młodzieżowa Rada Gminy Kościan zaprasza wszystkich chętnych na III edycję Jesiennego Biegu na orientację
LINK DO ZAPISÓW PO ZESKANOWANIU KODU QR. Lider każdej drużyny otrzyma dalsze informacje.
Meta zaplanowana jest na uroczysku w Starych Oborzyskach, a na niej dla uczestników będzie ognisko z kiełbaskami, muzyka i upominki!
Dla najlepszej drużyny przewidziane są nagrody.
W razie pytań proszę pisać:
mrg.kosciansport@gmail.com
Zapraszamy serdecznie
Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Gminy Kościan" Gmina Kościan UKS Dąb Leszno
AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY DO KWADRATU
Dodatkowe zajęcia sportowe w szkole!
Od października 2024 roku rozpoczynamy w naszej szkole projekt AKTYWNY DO KWADRATU. Dzięki niemu w szkole pojawi się zdecydowanie więcej sportowych wyzwań i atrakcji!
Wyższy poziom aktywności to jeszcze więcej sprawności! Umożliwiamy dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF. Stawiamy na różnorodne dyscypliny oferowane w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej.
Zajęcia będą się odbywać od 1-3 razy w tygodniu dla klas IV i starszych oraz od 1-2 razy w tygodniu dla klas I-III.
Bieg dla Zosi.
Dzisiaj tj. 27.09.2024r. o czwartej rano z domu w swoim rodzinnym Widziszewie w powiecie kościańskim wybiegł ultramaratończyk Dominik Wolff. W ciągu 36 godzin chce przebiec blisko 250 km.
W trakcie biegu zbiera pieniądze na leczenie 6-letniej Zosi z Kobylnik. Dziewczynka choruje na zespół zaburzeń neurorozwojowych z diplegią spastyczną. Dzisiaj ultramaratończyk przebiegł już blisko 100 km, na trasie dołączają do niego kolejni biegacze.
Fotorelacja z Biegu dla Zosi w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach w albumie fotograficznym
Festiwal Sztafet
W poniedziałek, 23 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Sztafet - zawodach lekkoatletycznych na poziomie powiatowym, które odbyły się w Kościanie. W rywalizacji wzięło udział 12 szkół. Liczna grupa naszych zawodników wystąpiła we wszystkich możliwych kategoriach.
Dwa II miejsca na podium wywalczyły sztafety 4x 100 chłopców młodszych i starszych
Młodsi sprinterzy w składzie: Podbylski A., Łakomy P., Skrzypczak W., Tomaszewski M.
Chłopcy starsi: Bentkowski W., Motała W., Wojciechowski M. Gramza O.
Kolejne grupy wypadły następująco:
- 4x 100 dziewczynki mł. - IV m.
- szwedzka dziewczynki mł. - V m.
- szwedzka chłopcy mł. - VI m.
- mieszana mł. - IV m.
- 4x 100 dziewczyny st.- VI m.
- olimpijska dziewczyny st. - IV m.
- olimpijska chłopcy st.- VII m.
- mieszana st. IV m.
Dziękujemy wszystkim startującym zawodniczkom i zawodnikom za sportową postawę oraz zaangażowanie!
E.Sz.
29 Bieg Olimpijski im. Ireny Szewińskiej w Racocie.
W sobotę 21.09.2024 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 29 Biegu Olimpijskim im. Ireny Szewińskiej w Racocie. Pogoda nam dopisała i humory także. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy numer starowy oraz na mecie jabłuszko i wodę. Wśród uczestników nie zabrakło znanych sportowców oraz olimpijczyków. To był naprawdę miło i aktywnie spędzony czas.
Ż.N.
Informacja o szczepieniach przeciw HPV
Dyrektor szkoły informuje, że rodzice uczniów naszej szkoły otrzymali na dzienniku Librus informacje o programie szczepień przeciv HPV.
W związku z powszechną akcją szczepienia dzieci p/ HPV przekazuję Państwu pismo, w którym zamieszczony link jest kompendium wiedzy. Stosowne materiały zamieściliśmy również w dzienniku Librus w plikach szkoły. Podjętą decyzję o zaszczepieniu dziecka należy przekazać do sekretariatu do 25 wrześniaMateriały zamieszczone zostały na stronie programu: https://www.gov.pl/web/zdrowie/dla-szkol.
Strona ta będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne informacje, w tym list Ministra Zdrowia do POZ i wytyczne organizacyjne dla punktów szczepień.
DEKLARACJA_dot_szczepienia_przeciw_HPV.pdf
Program_szczepien_zalecanych.docxOswiadczenie_przedstawiciela_ustawowego_dziecka_dotyczace_szczepienia_przeciw_HPV.doc
Narodowe Czytanie "Kordian"
W dniu 6 września 2024r. w naszej Szkole odbyła się trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tegorocznej odsłonie czytaliśmy fragmenty dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego "Kordian". Utwór powstał po powstaniu listopadowym, w 1834r. w Szwajcarii. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat "Kordian" doczekał się wielu wydań. Oficjalne uroczystości Akcji Narodowego Czytania odbędą się w Warszawie 7 września.
H.G.
Inauguracja roku szkolnego w Starych Oborzyskach
W poniedziałek 2 września w naszej szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po mszy świętej o 8.30 wszyscy przeszli na salę gimnastyczną. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała pani dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć, która przywitała całą społeczność szkolną, przedstawiła nowych uczniów i życzyła dobrego roku. Kolejny punktem było pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Otrzymali oni dyplomy oraz rogi obfitości. Następnie przypadło im w zaszczycie uderzenie w dzwon oznajmiający naukę w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach. Po wręczeniu nauczycielom nagród jubileuszowych i odśpiewaniu hymnu szkolnego uczniowie rozeszli się do swoich klas.
A.W.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024 2025
Dowozy w poniedziałek będą przebiegały w następującym porządku:
Autobus I
- Kokorzyn - 7.45
- Szczodrowo - 7.48
- Kiełczewo DINO - 7.55
- Kawczyn - 8.05
- Kościół - 8.15
Autobus II
- Krzan - 7.45
- Kobylniki - 7.48
- Ponin - 7.53
- Kiełczewo Sklep Sportowy - 8.05
- Kościół - 8.15
Odwozy ze szkoły do poszczególnych miejscowości po uroczystej inauguracji i spotkaniu z wychowawcą w klasach planowane są około 11.30
150. rocznica urodzin Alfreda Chłapowskiego
24 sierpnia 2024r. poczet sztandarowy naszej Szkoły wziął udział w uroczystości 150. rocznicy urodzin ambasadora II RP we Francji oraz ministra rolnictwa w rządzie Wincentego Witosa Alfreda Chłapowskiego. Po Mszy świętej poświęcono pięknie odnowiony nagrobek polskiego dyplomaty i jego rodziny, który znajduje się przy kościele parafialnym w Bonikowie. Alfred Chłapowski został aresztowany wraz z żoną przez Niemców w Kościanie i w wyniku ciężkich przesłuchań zamordowany w lutym 1940r. Następnie uroczystości odbyły się w SP w Bonikowie.
H.G.
Jadłospis wrzesień 2024
Kolonie letnie
Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach był organizatorem kolonii letnich do Białego Dunajca dla dzieci i młodzieży ze szkoły i gminy. Wyjazd odbył się w pierwszym tygodniu lipca. Podczas sześciu dni zwiedziliśmy z przewodnikiem Kraków i Wadowice oraz odbyliśmy wiele wędrówek górskich dostosowanych do wieku i kondycji uczestników. Każdego dnia towarzyszył nam przewodnik górski. Była również integracja przy ognisku, zabawy, tańce, śpiewy oraz konkursy z nagrodami. Młodzież wspaniale się bawiła, związało się dużo przyjaźni, co jest niezwykle istotne w świecie opanowanym przez smartfony. Dla wielu był to pierwszy wyjazd bez rodziców i bardzo się cieszymy, że mogliśmy zaoferować taką formę wypoczynku.
I.G.
Półkolonie szkolne
W dniach 24-28 czerwca br. uczniowie naszej szkoły brali udział w półkoloniach. Opiekę nad ponad 80 dzieci pełniły p. A. Zapłata, p. A. Sikora, p. Z. Ratajczak, p. I. Gabryelczyk, p. A. Wower, p. Ż. Michałowska i p. M. Murcha. Pierwszego dnia uczniowie pojechali na wycieczkę do Leszna. Skorzystali tam z atrakcji oferowanych przez salę zabaw WMB. Grali w różne gry, korzystali z torów przeszkód, ślizgawek, jeździków, karuzeli itp. W przerwie zabawy wszyscy zostali poczęstowani pizzą. Dla każdego uczestnika półkolonii przygotowano kupon podarunkowy na wejście do sali zabaw. Wszyscy znakomicie się bawili.
Drugiego dnia półkolonii odwiedzili Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Impuls w Puszczykowie. Tam dzieci, podzielone na 7 mniejszych grup, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów, przeszły survivalowy tor przeszkód. Musieli zaliczać zadania, starsze grupy na czas, zapamiętując przy tym kod, dla każdej grupy inny. Nie zabrakło czołgania w podziemnych tunelach, zjazdu na tyrolce, biegu z przeszkodami i innych atrakcji. Każdy też mógł skorzystać z ogniska i usmażyć dla siebie kiełbaskę. Trochę brudni, ale zadowoleni uczestnicy, na mecie podawali zapamiętane kody. Zadanie było podchwytliwe, w młodszych grupach wygrała drużyna „Lwów”, a w starszej grupie zwyciężyły „Sokoły”.
Trzeciego dnia uczestnicy półkolonii odwiedzili dwa miejsca. Najpierw pojechali do Rogalina, gdzie zwiedzali park - podziwiając stare okazy dębów, galerię pałacową i powozownię. Następnie pojechali do Śremu. Tam spędzili czas na Jump Space, korzystając z różnorodnych trampolin, zjeżdżalni i torów przeszkód. Ten dzień był spędzony intensywnie i bardzo aktywnie.
W czwartek uczestnicy półkolonii wzięli udział w wyjeździe do Pirackiego Parku Rozrywki w Kościanie. Tam pod opieką piratek, popłynęli w rejs tratwami. Odwiedzili też krainę miniatur, świat bajek, dom do góry nogami, wioskę indiańską. Miło spędzili czas na placach zabaw i trampolinach. Ochłodzić się mogli na placu z fontannami. Na koniec pobytu wszyscy przeszli pasowanie na pirata i otrzymali medal.
Ostatniego dnia uczestnicy półkolonii wybrali się do KOK w Kościanie. Najpierw w parku zjedli śniadanie, a potem wzięli udział w warsztatach profilaktycznych. Tematem warsztatów było odkrywanie swoich talentów. Po warsztatach wszyscy obejrzeli film pt. ,,Liliana pędziwiatr”. Po seansie wybraliśmy się na lody i plac zabaw. Po powrocie do szkoły wszystkie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy.
M.M.
Wyprawka do klasy pierwszej – rok szkolny 2024/2025
Wakacje 2024
Rekolekcje szkolne
W ostatnim tygodniu roku szkolnego, od 18 do 20 czerwca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w rekolekcjach szkolnych.
We wtorek spotkania w szkole dotyczące naszego patrona - świętego Jana Pawła II - oraz rowerowego Klubu Wujka Karola prowadziła pani Elżbieta Bączyk. Natomiast przy remontowanym kościele we wtorek i środę zajęcia rekolekcyjne prowadziły Siostry Elżbietanki: m.in. nt. św. Jana Pawła II, błogosławionego Carla Acutisa - patrona internetu oraz nt. fałszywych obrazów Boga. Siostry odgrywały także wraz z uczniami scenki, które skłaniały do refleksji.
W środę w szkole dzieciom i młodzieży o misjach mówili misjonarze Oblaci. Pokazali m.in. bardzo ciekawe pamiątki z Madagaskaru i liczne zdjęcia.
W ostatnim dniu rekolekcji społeczność naszej szkoły wzięła udział we Mszy świętej, którą odprawił ksiądz Proboszcz Jacek Markowski.
B.Z.
Wolontariat z aniołkami
W sobotę 15 czerwca wolontariusze pod opieką p. Barbary Zaborskiej odwiedzili mieszkańców Domu Opieki dla Osób Starszych w naszej miejscowości. Z kilkoma osobami udaliśmy się na spacer. Następnie wręczyliśmy pensjonariuszom ponad trzydzieści pięknych aniołków, które zostały wykonane tydzień wcześniej podczas festynu rodzinnego w ramach projektu Korpusu Wolontariatu.
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej
18 czerwca grupa uczniow z naszej Szkoły wzięła udział w Wielkopolskim Kongresie Pamięci Narodowej organizowanym przez IPN Poznań, pod patronatem Prezydenta RP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uczestnicy mogli poznać historię Polski XXw. w strefie edukacyjnej poprzez gry, multimedia, puzzle, teatrzyk o Misiu Wojtku - kapralu 2. Korpusu Polskiego itp. Wydarzenie było bogate w wiele inicjatyw o charakterze historycznym, np. rekonstrukcje, pokazy samochodów z okresu międzywojennego.
H.G.