• Rok szkolny 2014/2015

        • Rok szkolny 2014/2015

           

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

              Nowy rok szkolny 2014/2015 rozpoczęliśmy Mszą świętą i błogosławieństwem ks. Wojciecha Słomińskiego już w niedzielę 31 sierpnia 2014r. podczas niedzielnej Sumy Odpustowej.W poniedziałek 1 września 2014r. o godz. 8:00 rozpoczął się uroczysty apel. Pani Dyrektor Żaneta Igłowicz-Nieć powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim pierwszoklasistów, rozpoczynających karierę szkolną. W dalszej części artystycznej odbyło się pasowanie uczniów klas I przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Po wykonaniu rozmaitych zadań pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani przez panią Dyrektor. Każdy uczeń otrzymał dyplom, legitymację szkolną i drobny upominek zakupiony przez Radę Rodziców. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie z wychowawcami w klasach.

           

          Bieg Olimpijski w Racocie

                  Dnia 13.09.2014 uczniowie naszej szkoły klasy od I-V brały udział w Biegu Olimpijskim w Racocie wraz z nauczycielami. Celem biegów było propagowanie zdrowego stylu życia, zapobieganie otyłości oraz rozwój biegania i marszu. Każda osoba na starcie maiła do pokonania 5 km. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom na którym miał opisane miejsce. Numer ten był ważny w późniejszym losowaniu nagród min. rowery! Pani Basia Winiszewska zabrała jedną grupę do marszu z kijami natomiast druga grupa biegła z panem Maciejem Sołtysiakiem.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Sprzątanie świata

                W piątek 19 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję „Sprzątania świata”. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki ruszyły do akcji. Uczniowie klas młodszych posprzątali teren wokół szkoły – boisko oraz drogi dojścia do szkoły. Starsi uczniowie sprzątali wioskę, m.in. ulicę Torową oraz Długą (w kierunku drogi nr 5 oraz w stronę dworca PKP). Zebrano kilka worków śmieci. Akcja ta prowadzona corocznie ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do dbania o środowisko.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

           

          Wycieczka do Wieży Ciśnień

                Dnia 20.09.2014 r. członkowie koła turystycznego pojechali rowerami do Wieży Ciśnień. Trasa wycieczki przebiegała od Starych Oborzysk przez Nowe Oborzyska, Betkowo, Nowy Lubosz i Kościan. Na miejscu miło spędziliśmy czas wspinając się na ściankę. Gdy wracaliśmy do domu jechaliśmy nową ścieżką rowerową od Pianowa do Starych Oborzysk. Cała ekipa wycieczki świetnie się bawiła i wróciliśmy do swoich domów zadowoleni.    

          [Tekst: Gerard Cichocki kl.VI]

           

           

          Biegi przełajowe w Racocie

                 W dniu 26.09.2014 nasza reprezentacja szkoły złożona z uczniów klasy V i VI (dziewcząt i chłopców) wzięła udział w sztafetowych biegach przełajowych w Racocie na stadionie hippicznym. W zawodach uczestniczyły szkoły z gminy Kościan. Na zawodach szkoła nasza zajęła II miejsce na 5 szkół. Skład reprezentacji SP Stare Oborzyska: Kąkolewska Sandra, Kacper Czuba, Matyja Wiktoria, Kaczor Nataniel, Sobkowiak Marta, Kaczmarek Adam, Stachowiak Wiktoria, Damrych Miłosz, Zapłata Daria, Turkowiak Marcelino. Rezerwowi: Wojciechowski Filip, Mania Weronika. Opiekun n-l wych.-fiz.Maciej Sołtysiak.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Dzień Chłopca

                 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopca. Jak co roku z tej okazji odbyła się w szkole dyskoteka, podczas której wybrany został Mister Szkoły 2014. O tytuł ten ubiegało się czterech dżentelmenów: Mikołaj Cichocki z klasy III, Franek Siejak z klasy IV, Kacper Czuba z klasy V oraz Nikodem Olejnik z klasy VI. Chłopcy musieli wykazać się kilkoma umiejętnościami, m. in. znajomością marek samochodowych, europejskich klubów piłkarskich, przyszywaniem guzików, wiązaniem krawatów. Najtrudniejszą konkurencją było kręcenie hula – hoop. Po dogrywkach zwycięzcą został  Kacper Czuba. Chłopakom i Misterowi gratulujemy oraz życzymy wszystkiego najlepszego!

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          XXIX Biegi Chłapowskiego w Turwi

                 Dnia 4.10.2014 r. nasza szkoła brała udział w XXIX Biegach Chłapowskiego w Turwi. W zawodach brali udział uczniowie klas I – VI. Wszyscy, którzy ukończyli swój bieg zostali zwycięzcami. Najlepiej pobiegli uczniowie: Sandra Kąkolewska – IV miejsce, Wiktoria Matyja VI miejsce z klasy VI oraz Norbert Maćkowiak z klasy II zajął IV miejsce. W biegu głównym na 10 km brali udział m.in. rodzice, nauczyciele. Wszyscy po ukończeniu biegu otrzymali medal. Opiekun wyjazdu – Maciej Sołtysiak.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak] 

           

          Wyjazd do Szreniawy na święto „Poznańska Pyra”

                   Dnia 5 października 2014r. o godz. 12.30 uczniowie naszej Szkoły z koła turystycznego wraz z nauczycielami i rodzicami udali się do Szreniawy, do Muzum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego  na święto „Poznańska Pyra”. Pod okiem p. Anny Nowak, p. Hanny Grzelczyk  oraz  p. Karoliny Rudawskiej-Nowak dotarliśmy na miejsce.

                  Nasz pobyt w Szreniawie zaczęliśmy od obejrzenia zbioru ziemniaków z pola. Następnie poszliśmy na teren muzeum. Podzieliliśmy się na grupy  i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Można było obejrzeć m.in. wiele prac ręcznie wykonanych, wypiek chleba, wystawy ciast wykonanych z ziemniaków tzw bambrzoki. Wielu z nas skosztowało ziemniaków zasmażanych z cebulką, pyr z parownika itp. Każdy mógł obejrzeć stałe wystawy, np. stare maszyny rolnicze wykorzystywane do wykopów roślin okopowych i żniw, powozy konne.

                  Około godz. 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Nasz pobyt udokumentowany jest w galerii fotograficznej.

          [Autor: Weronika Mania klasa V]

           

          Dzień Edukacji Narodowej

                  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu. Występ przygotowała klasa trzecia pod opieką p. Elżbiety Piecuch. Dodatkowo piosenkę zaśpiewały też dzieci z klasy  1a, 1b i 2. Podczas występu zatańczyły też dzieci uczęszczające na kółko taneczne, a  ,,Sto lat" zagrały dzieci z klas starszych uczęszczające na koło wokalno-instrumentalne. Po występie wręczono wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły laurki oraz kwiaty, a życzenia złożyła także przewodnicząca Rady Rodziców. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Karoliny Rudawskiej-Nowak ogłosił wyniki plebiscytu na ,,Najsympatyczniejszego nauczyciela". Uczniowie wręczyli też ordery np. ,, Złotej papugi", ,,Oazy uśmiechu", ,,Wygibajtusa", ,,Przybitego gwoździa" itp. Po apelu nastąpiły otrzęsiny klasy czwartej. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski. Czwartoklasiści musieli wykazać się między innymi wiedzą dotyczącą szkoły oraz popisać sprawnością i zwinnością. Na koniec nastąpiło uroczyste odcięcie ,,ogonków", uczniowie złożyli przyrzeczenie i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Wieczornica

                 W dniu 16 października, w 36 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odbyła się w Kościele Parafialnym w Starych Oborzyskach wieczornica poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Występowi towarzyszył poczet sztandarowy naszej Szkoły. Program artystyczny przygotowało koło teatralne, koło wokalne, rodzice i nauczyciele. W przedstawieniu zaśpiewano kilka religijnych piosenek, m.in. : "Barka", "Wadowice", "Strumieniu", "Kim jest ten człowiek?". Cały czas była wyświetlana prezentacja, dotycząca życia Patrona naszej szkoły. Wieczornica była po to, aby pokazać, kim był św. Jan Paweł II. Myślę, że przedstawienie sie udało, ponieważ większość widzów wzruszyła się.

          [Tekst: Wiktoria Stachowiak klasa VI]

           

          "Zapal znicz pamięci"

                  Akcja „Zapal znicz pamięci” ma na celu upamiętnienie zamordowanych przez Niemców 40 tys. polskich obywateli z terenów siłą włączonych do III Rzeszy na początku II wojny światowej. W niedzielę, 26 października, w miejscach kaźni zapłoną znicze – przy tablicach informujących o rozstrzeleniach, grobach i zbiorowych mogiłach.

                   W dniu 25.10.2014 roku w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbył się rajd rowerowy w ramach akcji „Zapal znicz pamięci”. Organizatorem rajdu była pani Hanna Grzelczyk nauczyciel historii. W rajdzie wzięło udział 6 uczniów i jeden rodzic (być może resztę przeraził chłód i wiatr). Akcja jest wspierana przez Radio Merkury i Poznański Oddział IPN. Pierwszy znicz zapaliliśmy w lesie Kurzej Górze. Tu Niemcy zamordowali 21 Polaków, mieszkańców Ziemi Kościańskiej. Następny przystanek był w Kościanie na rynku. Trzy czarne marmurowe tablice pamiątkowe umieszczono na bocznej ścianie Ratusza. Na dwóch zewnętrznych tablicach umieszczone są nazwiska rozstrzelanych.

          Na środkowej tablicy znajduje się napis:

          „Tu zginęli najlepsi synowie Ziemi Kościańskiej

          w obronie honoru Polaka, straceni przez siepaczy hitlerowskich.

          Cichej Ich męce, krwi ofiarnej chwała po wszystkie czasy.”

          Inne miejsca pamięci w Kościanie to tablica ku pamięci harcerzy, ofiar II WŚ, którzy oddali życie za Ojczyznę. Na koniec pojechaliśmy na cmentarz kościański. Na wprost od wejścia na cmentarz katolicki przy ul. Bączkowskiego, na końcu alei żywotników wznosi się mauzoleum ofiar II wojny światowej zbudowane z granitowych kostek w latach 1945-1947. W podziemnych kryptach spoczywają szczątki 630 mieszkańców Ziemi Kościańskiej – ofiar terroru hitlerowskiego. Nazwiska ofiar oraz miejsca kaźni wymienione są na tablicach umieszczonych na mauzoleum.

          Rajd był wspaniałą „żywą” lekcją historii, którą będziemy długo pamiętać [*] Zdjęcia z rajdu znajdują się na szkolnej stronie internetowej.

          [Tekst: Gerard Cichocki z klasy VI]

           

           

          Święto Biegania z Coccodrillo

          W sobotę dnia 8.11.2014 odbyło się "Święto Biegania z Coccodrillo". Na udział w popularyzacji biegania zebrałem 55 uczniów z opiekunami. Każdy uczeń biegł w swoim roczniku, osobno dziewczęta i chłopcy. Druga, pierwsza klasa i młodsi mieli do pokonania dystans 300 metrów. Uczniowie starsi 600 metrów. Każdy uczestnik biegów w Kościanie był zwycięzcą, na mecie otrzymał drobny upominek. Za zajęcie od I-III miejsca uczniowie otrzymali medale, a od I-VI dyplomy. Sandra Kąkolewska zajęła I miejsce w swoim biegu oraz III miejsce na tym samym dystansie była Daria Zapłata. Kacper Czuba był tuż za podium IV. Patrycja Kaczmarek była VII.

                                                                       [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Konkurs plastyczny „Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona”

                  Ponad dwadzieścia prac plastycznych z naszej szkoły ( z klas IV – VI) zostało wysłanych na konkurs plastyczny pt. „Najświętszemu Sercu – Polska Odrodzona”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu jednej pracy formatu A 3 lub A 4 w dowolnej  technice plastycznej  przedstawiającej Pomnik Wdzięczności, czyli Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pomnik ten został całkowicie zburzony podczas II wojny światowej. Obecnie zrodziła się idea odbudowy pomnika z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patronami konkursu są: Arcybiskup Metropolita Poznański, Akcja Katolicka, Radio Emaus oraz „Przewodnik Katolicki”. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Ewangelia Markowa

                 Szesnastu uczniów z klasy V i VI wzięło udział w  szkolnym konkursie „Ewangelia według świętego Marka”. Konkurs miał na celu wyłonienie trzech uczniów, którzy będą reprezentować szkołę podczas etapu gminnego w Racocie. Uczestnicy odpowiedzieli pisemnie na czterdzieści pytań dotyczących życia i działalności Pana Jezusa oraz Jego uczniów opisanych przez świętego Marka. Najwięcej punktów zdobyły: W. Stachowiak, K. Ciesielska i S. Kąkolewska. Tuż za nimi ze stratą pół punktu uplasowała się E. Walachowska (IV m.), a za nią M. Wadowiec (V m.). Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wygranej w Racocie.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Pomoc dla przytuliska w Śmiglu

                   W dniach od 13 – 17 października zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę pożywienia, kocy, poduszek, misek, smyczy itp. dla psów i kotów przebywających w przytulisku w Śmiglu. Akcja została przedłużona o kolejne 2 tygodnie, ponieważ ofiarność uczniów  była imponująca. Zapakowane dary do przytuliska zawiozła pani Ewa Markowiak.

          [ Tekst: Karolina Rudawska-Nowak]

           

          Przedstawienie pt. "Sherlock Holmes. Śladami zaginionej rodziny"

                  Dnia 28.10.2014 r. o godzinie 8:30, trzy klasy IV,V,VI wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach wyjechały do Domu Kultury w Kościanie na przedstawienie zatytułowane "Sherlock Holmes. Śladami zaginionej rodziny". To przedstawienie zaprezentował Teatr Wrocławski In Art. Tematem spektaklu była ucieczka słynnego podróżnika Lorda Caringtona, który - jak sądził Sherlock Holmes - nie mieszkał wcale w domu w Londynie ze swym synem. Za Lorda przebierał się jego syn - Olivier Carington. Lord zniknął wraz ze swym odnalezionym wielkim klejnotem - "Oko Siwy". W tym interesującym przedstawieniu grało kilka osób, lecz najważniejszymi aktorami byli  detektyw Sherlock Holmes, jego pomocnik Doktor Watson, syn Lorda – Olivier Carington i służąca Caringtonów. Większości podobało się to przedstawienie.

          [Tekst: Dominika Zaborska kl. VI]

           

          Konkurs

          Przed Świętem Niepodległości ogłosiliśmy konkurs na najdłuższy klasowy łańcuch biało-czerwony. Został on rozstrzygnięty w dwóch grupach wiekowych. W klasach I-III najdłuższy łańcuch wykonała:

                Klasa II – 330 m 66 cm

                Klasa I b – 150 m 80 cm

                Klasa I a – 148 m 70 cm

          Klasa III – 54 m 10 cm – wyróżnienie za doskonałość w wykonaniu

          W klasach IV – VI najdłuższy łańcuch wykonała:

                Klasa IV – 168 m

                Klasa V – 107 m – wyróżnienie za doskonałość w wykonaniu

                Klasa VI – 536 m – wyróżnienie za innowacyjność

          Łącznie uczniowie wykonali łańcuch o długości 1 km 12 m i 36 cm. Wszystkim gratulujemy!!!

                     [Tekst: Karolina Rudawska-Nowak]

           

          Konkurs czytelniczy pt. : „Jakie to przysłowie?”

          06.11.2014 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs pt.: „Jakie to przysłowie?”  zorganizowany przez bibliotekę szkolną z okazji przypadającego w październiku - Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

          [całość czytaj w zakładce Biblioteka]

           

          "Moja ulubiona książka" - konkurs szkolny

                   W szkolnym etapie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Moja ulubiona książka”, w roku szkolnym 2014/2015, wzięli udział uczniowie klas I-III. Zadaniem uczniów było przygotowanie ilustracji do ulubionej książki. Prace  miały zostać wykonane na lekcjach plastyki. Technika wykonania prac była dowolna. Prace plastyczne  dzieci oddawały w szkolnej bibliotece u p. Alicji Koteckiej. Oddano 57  prac, wykonanych różnymi technikami, w  formacie A4 lub A3. Wśród  oddanych prac wybrano  najciekawsze, które zakwalifikowały się do następnego etapu konkursu. Były to prace następujących dzieci:

          I miejsce - Patrycja Gościnak kl.II

          II miejsce - Natalia Zembroń, kl.III oraz Norbert Maćkowiak, kl.II

          III miejsce - Hubert Jędrzejewski, kl.Ib oraz Julia Szymkowiak, kl.II

          Wyróżnienia otrzymali:

          Maria Świergiel, kl.Ia

          Julia Sikora, kl.III

          Jagoda Kędzierska, kl.II

          Michał Kabat, kl.II

          Anna Skrzypek, kl.II

          Natalia Kasperska kl.II

          Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego

                Dnia 6.11.2014 w Śmiglu odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w kategorii drużynowej. Naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Matyja oraz Małgorzata Łaszczyńska z klasy VI (wcześniej zwyciężyły w turnieju gminnym 30.10.2014 w Racocie). Dziewczęta rywalizowały ze szkołą ze Śmigla oraz z Krzywinia. Ostatecznie zajęły III miejsce. 

           [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Gminny Konkurs Plastyczny "Moja ulubiona książka"

                 Dnia 07.11.2014, w Zespole Szkół Gminy Kościan,  Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach, rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny pt. „Moja ulubiona książka”. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Kościan. Celem konkursu było zachęcanie do czytania książek, rozwijanie wyobraźni i doskonalenie umiejętności plastycznych.

                  Prace plastyczne miały przedstawiać ilustrację do wybranej książki. Najciekawsze prace plastyczne nadesłane przez szkoły oceniała komisja konkursowa, w skład której wchodziły następujące osoby:  Alicja Kotecka, Mirosława Murcha i Marietta Kuhnert. Oceniano 33 najciekawsze prace, a pod uwagę brano zgodność z podanym formatem, oryginalność, pomysł, zastosowanie technik i materiałów oraz estetykę wykonania. Zwracano również uwagę na to, czy wykonana ilustracja jest zgodna z podaną pozycją książkową.  Jury wyłoniła następujących zwycięzców:

          • I miejsce -Patrycja Gościniak kl.II (SP Stare Oborzyska) oraz Zuzanna Czeszak kl. II (SP Kokorzyn)
          • II miejsce - Marcin Grys kl.III ( SP Stary Lubosz) oraz Natalia Zembroń kl. III (SP Stare Oborzyska)
          • III miejsce -Wiktoria Itkowiak kl. I (SP Stary Lubosz), Marta Szal kl.III (SP Stary Lubosz) oraz Norbert Ogonowski kl.II  (SP Kiełczewo)

          Wyróżnienie:

          Aleksandra Adamczak kl. I (SP Turew)

          Dominika Grzesiak kl.II (SP Kokorzyn)

          Alicja Nowakowska kl. II (SP Racot)

          Nadia Witkowska kl.I (SP Racot)

          Nagrody w konkursie ufundowała  Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach oraz Gmina Kościan.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          Spotkanie z piłkarzem

                 Dnia 17.11.2014 naszą szkołę odwiedził były piłkarz Lecha Poznań Piotr Reiss.Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej. Chętni uczniowie mogli zrobić z gościem wspólne zdjęcie, otrzymać autograf i podpisy na koszulkach. Piotr Reiss omówił zasady gry z zawodnikami w czasie treningu. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali piłkarza i byli zafascynowani jego ideą prowadzenia szkółki Akademii Reissa. Spotkanie zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak.

           

          Turniej piłki nożnej

                  W środę 12.11.2014 odbył się  halowy turniej piłki nożnej szkół gminy Kościan na sali sportowej w Starych Oborzyskach. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach.W rozgrywkach uczestniczyły wszystkie szkoły z naszej gminy czyli: Racot, Kiełczewo, Stary Lubosz, Kokorzyn, Bonikowo oraz gospodarz imprezy Stare Oborzyska.

          Szkoły rywalizowały w dwóch grupach, następnie dwie drużyny z grupy grały półfinały. Finał odbył się między SP Stare Oborzyska a SP Racot. Wygrał zespół z Racotu dopiero w karnych. Drużynę z Oborzysk reprezentowali następujący uczniowie: Wiktoria Matyja, Sandra Kąkolewska, Zofia Ruta, Weronika Mania, Kacper Czuba, Nataniel Kaczor, Dominik Adamski, Grzegorz Wojtkowiak, Alan Dudziak, Filip Wojciechowski, Nikodem Olejnik oraz Marcelino Turkowiak.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          „Koncert polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich”

                    Dnia 12 listopada o godz. 9:00 rozpoczął się w naszej Szkole koncert polskich pieśni patriotycznych i żołnierskich. Uroczystość przygotowała klasa VI.  Apel miał tytuł ,,Naród, który nie śpiewa, przestaje żyć’’. W koncercie, poprzez swój śpiew, udział brali uczniowie klasy III, IV, V, VI. Każdy miał specjalnie przygotowany na tę okoliczność śpiewnik. Podkłady muzyczne wykonała pani Anna Dobraś-Singh.

               Pamiętamy, że Polacy pod przywództwem Józefa Piłsudzkiego odzyskali po 123 latach zaborów niepodległość. Polska była pod zaborami: Rosji, Austrii i Prus.

                Zaśpiewaliśmy  9 pieśni patriotycznych. Pierwszą pieśnią była „Rota”.  Została napisana przez Marię Konopnicką. „Rota”, była razem z „Mazurkiem Dąbrowskiego” kandydatką do hymnu Polski. Drugą zaśpiewaną pieśnią była „Rozkwitały pąki białych róż”, napisana przez Mieczysława Kozar-Słobódzkiego ze słowami Kazimierza Wroczyńskiego. Następnie zaśpiewaliśmy „O mój rozmarynie”- pieśń napisał Adam Zagórski. Dwie zwrotki dopisał Wacław Denhoff-Czarnocki. Następną była wesoła pieśń „Przybyli ułani pod okienko” - napisana przez Feliksa Gwiżdża. Śpiewaliśmy również  pieśń „Marsz I Brygady”, która jest dzisiaj hymnem Wojska Polskiego i „Czerwone - maki na Monte Cassino” napisana przez Feliksa Konarskiego. Nawiązywała ona do bitwy II wojny światowej pod Monte Cassino. Nie zapomnieliśmy o pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące” napisanej przez Romana Ślęzaka. Byłą ona jedną z najbardziej popularnych pieśni partyzanckich z lat II wojny światowej. Kolejną pieśnią była piosenka „Serce w plecaku” napisana przez oficera Michała Zielińskiego. Ta piosenka powstała w 1933 roku. Napisał ją z okazji "Dnia Żołnierza" oficer Michał Zieliński, nauczyciel muzyki i śpiewu w rodzinnym Jarosławiu. Ostatnią pieśnią była piosenka patriotyczna „Jak długo w sercach naszych”.  Autorem słów jest Konstanty Krumłowski, a muzyki ks. Władysław Piątkiewicz. Ten koncert przypominał nam jak bardzo jest ważny dzień 11 listopada.

          [Tekst: Gerard Cichocki, Łukasz Kurzawa z klasy VI]

           

          Wycieczka do Wir i Poznania

                    W sobotę 22 listopada 2014 r. grupa dwudziestu czterech uczniów wraz z opiekunami (p. H. Grzelczyk i p. A. Nowak) wyjechała na wycieczkę. Wśród uczestników przeważały dzieci z kołka teatralnego i religijnego. Pierwszym punktem wyjazdu był pobyt w Ogrodzie Biblijnym w Wirach. Tam p. Gładysiak zapoznała wszystkich z symboliką roślin biblijnych.  Dowiedzieliśmy się, że Biblia wspomina ok. 200 gatunków roślin z czego w Ogrodzie rośnie ok. 60. Przy kominku, w ciepłej domowej atmosferze poznaliśmy symbole niektórych roślin biblijnych, np. winorośli (winogrona), która jest  symbolem  Narodu Wybranego, bukszpanu długowieczności, figowiec grzechu. Mogliśmy skosztować daktyli i fig.

                    W drugiej części spotkania prowadząca opowiedziała nam o znaczeniu chleba w Piśmie Świętym oraz o wypiekaniu chleba. Zostaliśmy poczęstowani macą, czyli chlebem, który jadał Pan Jezus. Jedliśmy także ciastka wypiekane z manny. Rodzicom mieliśmy zawieźć ciasteczka obsypane  różnymi nasionami, ale większość z nas zjadła  je zanim wróciliśmy do domu. Dostaliśmy też sianko wigilijne. Na zakończenie pobytu w Ogrodzie Biblijnym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z franciszkaninem i otrzymaliśmy bulwy topinamburu, które można zasadzić w przydomowych ogródkach. Roślina osiąga wysokość pięciu metrów, a z jej bulw można usmażyć pyszne placki ziemniaczane. Z Wir pojechaliśmy na Termy do Poznania. Przez dwie godziny korzystaliśmy z różnych atrakcji, m.in. z basenu z falami, basenu ze statkiem pirackim, basenów na wolnym powietrzu, zjeżdżalni  oraz  wirów wodnych. Pobyt na Termach Maltańskich sprawił nam wiele radości. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Pierwsza Dziecięca Róża Różańcowa

               W niedzielę 23 listopada 2014 roku na Mszy Świętej o godz. 9.00 uczniowie naszej szkoły uroczyście złożyli Akt ofiarowania siebie Matce Bożej. Był to jeden z punktów wprowadzenia do Wspólnoty Żywego Różańca nowych członków. W ten sposób powstała pierwsza w oborzyskiej parafii  Dziecięca Róża Różańcowa. Jej członkowie otrzymali Legitymacje Żywego Różańca oraz Tajemnice Różańca. Ich podstawowym obowiązkiem stała się modlitwa różańcowa – codzienne odmawianie jednej dziesiątki w intencji Kościoła, ojczyzny, parafii i w innych ważnych intencjach.

                    Do Dziecięcej Róży Różańcowej należą: Patrycja Gorajska, Patrycja Kaczmarek, Joanna Kmieciak,  Eliza Kostrzewa, Tomasz Łaszczyński, Dominika Michalak, Estera Naskręt, Julia Olejnik,  Kamila Dudziak, Zuzanna Konopczyńska, Dominika Patelka, Ewelina Walachowska, Gerard Cichocki, Katarzyna Ciesielska, Sandra Kąkolewska, Magdalena Mańczak, Zuzanna Michalak, Wiktoria Stachowiak, Dominika Zaborska oraz Daria Zapłata.

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Wyniki konkursów

          W piątek 21 listopada 2014r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W matematycznych zmaganiach wzięło udział 7 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Katarzyna Ciesielska.

          W czwartek 27 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Z naszej szkoły udział wzięło w nim 14 uczniów. Najlepsza okazała się Wiktoria Stachowiak, która zakwalifikowała się do etapu rejonowego.

          Sześcioro uczniów próbowało swoich sił w Wojewódzkim Konkursie Humanistycznym, którego etap szkolny odbył  się w piątek 28 listopada. Tutaj również największą liczbę punktów zdobyła Wiktoria Stachowiak. Gratulujemy! Życzymy powodzenia!

          Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

          KOD UCZNIA

          PUNKTY (na 40 p.)

          GRAM

          24p.

          LATO

          21p.

          MASA

          23p.

          POLE

          9p.

          TONA

          7p.

          ZIMA

          33p.

          ZNAK

          25p.

           

          Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego

          KOD UCZNIA

          PUNKTY (na 40 p.)

          ADAM

          19p.

          LATO

          26p.

          MASA

          18p.

          POLE

          23p.

          SUMA

          20p.

          ZIMA

          31p.

           

          Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

          KOD UCZNIA

          PUNKTY (na 40 p.)

          AZOT

          25p.

          DĘBY

          22p.

          GAZY

          24p.

          GLON

          24p

          GÓRA

          21p.

          MASA

          22p.

          MEWA

          20p.

          MYSZ

          17p.

          PLAN

          26p.

          RASA

          24p.

          TAMA

          30p.

          TLEN

          24p.

          WAGA

          23p.

          WODA

          12p.

           

           

          Halowe mistrzostwa w piłce nożnej

          Dnia 29.11.2014 w Starych Oborzyskach odbyły się halowe mistrzostwa klas IV-VI drużyn mieszanych,6-osobowych w piłce nożnej halowej. W turnieju wystartowało 5 drużyn. Wystąpiły takie drużyny jak: Barcelona - chłopcy klasa VI, The Best Six -  dziewczęta klasa VI, Krokodylki - dziewczynki klasa V, V klasa chłopców oraz Białe Szatany z klasy IV drużyna mieszana.

          Kolejność drużyn:

                           V miejsce klasa V dziewcząt,

                           IV miejsce klasa VI dziewcząt,

                           III miejsce klasa IV mieszana,

                           II miejsce klasa VI chłopców,

                           I miejsce klasa V chłopców.

          Mistrzowie hali wystąpili w składzie: Kacper Czuba, Filip Wojciechowski, Jakub Kędzierski, Dawid Sieradzki, Wiktor Majchrzak, Mateusz Zaborski. Organizator turnieju i opiekun imprezy nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak.

           

          Mistrzostwa Gminy w MPR

                Mistrzostwa gminy w mini piłce ręcznej odbyły się w Racocie dnia 3.12.2014r. W turnieju wzięły udział szkoły: Stary Lubosz, Stare Oborzyska oraz gospodarz Racot. Rozgrywki odbyły się systemem każdy z każdym. Rywalizacja toczyła się osobno wśród dziewcząt i chłopców. Najlepszą drużyną wśród chłopców był Racot. Drugie miejsce zajął Stary Lubosz, trzecie Stare Oborzyska. Pierwsze miejsce w gminie Kościan wśród dziewcząt zajęła szkoła ze Starych Oborzysk, drugie Racot a trzecie miejsce Stary Lubosz. Za zjecie pierwszego miejsce uczennice otrzymały pamiątkową statuetkę oraz piłkę ręczną.

                    Reprezentacja dziewcząt walczyła w składzie:Sandra Kąkolewska, Zuzanna Michalak, Weronika Nowicka, Zuzia Ruta, Marta Sobkowiak, Milena Krzysztofik, Magdalena Mańczak, Daria Zapłata, Weronika Mania, Wiktoria Matyja. Nasza drużyna będzie reprezentować naszą szkołę w zawodach powiatowych 7.01.2015r. w Kościanie.

                     Reprezentacja szkoły chłopców: Nataniel Kaczor, Kacper Czuba, Gerard Cichocki, Grzegorz Wojtkowiak, Stefan Naskręt, Adam Kaczmarek, Filip Wojciechowski, Łukasz Kurzawa. Opiekun-nauczyciel wychowania fizycznego: Maciej Sołtysiak.

           

          Andrzejki

          W czwartek 27 listopada o godzinie 16.30 w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie przygotowali różne wróżby. Były to m.in. andrzejkowe serce, andrzejkowa wróżba z jabłkiem, andrzejkowe kubeczki. Były dwie przerwy, na których można było sprawdzić swoją przyszłość. Opiekunami imprezy byli: pani Hanna Grzelczyk, pani Barbara Winiszewska, pani Anna Kuśnierek. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

          [Tekst: Zosia Ruta i Weronika Mania z klasy V]

           

          "Książki naszych marzeń"

          Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu zgłoszonego do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod tytułem "Książki naszych marzeń". Poniżej umieszczamy link do filmu http://youtu.be/PfsqCQFnjag

           

          Zbiórka zabawek

                 W ostatnich dniach listopada zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę maskotek i zabawek. Nasi uczniowie wykazali się dużą ofiarnością i zebraliśmy ich bardzo dużo. Przed świętami dary trafiły do dzieci z kościańskiego szpitala. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem umilimy dzieciom pobyt na oddziale szpitalnym w okresie świąt i nie tylko.

          [Tekst: Karolina Rudawska - Nowak]

           

          Turniej Mikołajkowy

          Dnia 11.12.2014 odbył się na sali sportowej w Starych Oborzyskach Gwiazdkowy, Mikołajkowy, Powiatowy Turniej piłki nożnej szkół podstawowych. Imprezę otworzyła dyrektor szkoły podstawowej pani Żaneta Igłowicz-Nieć. Rozgrywki toczyły się równolegle w Starych Oborzyskach oraz Racocie. Drużyny walczyły ze sobą systemem każdy z każdym po 12 minut. Każda drużyna składała się z 8 zawodników plus opiekun. W rozgrywkach wzięły udział szkoły: SP 1, SP 2, SP 3, SP 4 Kościan, Stary Lubosz, Stare Oborzyska, Czempiń, Racot, Stare Bojanowo oraz Krzywiń. Wyniki są następujące:

                     I miejsce SP 1 Kościan

          ​           II miejsce SP 3 Kościan

                    III miejsce SP 4 Kościan

           

          Szkolny konkurs recytatorski pod hasłem: „Natalia Usenko”

          10. grudnia 2014 r. uczniowie klas I – III naszej szkoły zaprezentowali wiersze Natalii Usenko. Kto zwyciężył?                                                  

          (O tym przeczytasz w zakładce Biblioteka)

           

          Zbiórka żywności

                 Przed świętami ogłosiliśmy zbiórkę żywności dla rodzin najbardziej potrzebujących. Ofiarność szkolnej społeczności przeszła nasze oczekiwania. Zebraliśmy bardzo dużo produktów, zrobiliśmy z nich paczki świąteczne, które otrzymało 8 rodzin uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

          [Tekst: Karolina Rudawska - Nowak]

           

          Certyfikat "LEPSZA SZKOŁA"

               Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "LEPSZA SZKOŁA" Edycja 2013/2014. Projekt  prowadzony jest przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. 

           

          "Motyli wolontariat" - Podziękowanie

                  Nasza szkoła znalazła się w grupie 28 przedszkoli i szkół, które odpowiedziały na apel "Motylego wolontariatu". Nauczyciele i uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie "Dnia Motyla". Za zaangażowanie otrzymaliśmy podziękowanie od Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

           

          Wigilia w szkole

               Jak co roku uczniowie naszej szkoły świętowali Boże Narodzenie na sali gimnastycznej. Boże Narodzenie w szkole rozpoczęło się od przedstawienia przez koło teatralne i religijne znanej na całym świecie powieści Karola Dickensa  pt.„Opowieść wigilijna”. Występ zakończyły świąteczne i życzenia uczniów i Dyrektora Szkoły dla uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców.  Ksiądz proboszcz W. Słomiński  przeczytał fragment Biblii o narodzeniu Jezusa  i rozpoczął dzielenie się opłatkiem.

          Wiele emocji wzbudziła u uczniów wizyta gwiazdora, który obdarował  słodyczami uczniów i nauczycieli ufundowanymi przez Radę Rodziców. Gość nie zapomniał o szkolnych urwisach, którym nakazał poprawę w kolejnym, nadchodzącym roku 2015.

          Wspólne ucztowanie uczniów przy wigilijnych stołach umilał śpiew kolęd. Podczas tej uroczystości podsumowano również konkursy artystyczne organizowane przez Samorząd Uczniowski: konkurs kolędowy, konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową i konkurs na najładniejszą ozdobę na wigilijny stół.

          Pamiętaliśmy również podczas szkolnej Wigilii o powstańcach wielkopolskich, którzy 96 lat temu 27 grudnia 1918r. wyzwalali nasz region z niewoli zaborcy. Uczciliśmy to wydarzenie minutą ciszy.

          Wigilie w szkole zakończyło spotkanie wychowawców ze swoimi klasami w salach lekcyjnych. Wiele radości sprawiło uczniom obdarowywanie się prezentami  no i rozpoczęcie się świątecznej przerwy w zajęciach dydaktycznych.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Wesołych Świąt

          Serdeczne życzenia

          radosnych Świąt Bożego Narodzenia

          w cieple rodziny,

          pięknie pachnącej choinki,

          zdrowia i energii na co dzień

          oraz uśmiechu i życzliwości

          na każdy dzień Nowego 2015 Roku

           

          Mini piłka ręczna

               Dnia 13.01.2015 roku w Kościanie w SP 4 odbyły się finały powiatowe w  mini piłce ręcznej dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. SP Stare Oborzyska reprezentowały następujące uczennice:Weronika Nowicka, Zuzanna Michalak, Sandra Kakolewska, Wiktoria Matyja, Małgorzata Łaszczyńska, Zuzia Ruta, Weronika Mania, Magdalena Mańczak, Daria Zapłata, Marta Sobkowiak, Zofia Skrzypek, Milena Krzysztofik. Turniej dziewcząt rozgrywany był systemem każdy z każdym, dwie połowy po 10 minut. W rozgrywkach brały udział drużyna z Kościana SP 4, SP Jerka oraz SP Stare Oborzyska.

                 Pierwszy mecz wygraliśmy z Jerką 8:2, natomiast mecz z Kościanem przegraliśmy po bardzo dobrej i agresywnej grze 4:3. Do finału rejonowego awansowały dziewczęta z SP 4 Kościan. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom dla całej drużyny.

           

          Spotkanie z Unią Leszno

                Dnia 13.01.2015 odbyło się spotkanie z zawodnikami Unii Leszno na sali sportowej w Starych Oborzyskach. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć z bliska gwiazdy polskiego żużla.Gwiazdami tego spotkania byli: Roman Jankowski, Skórnicki, Baliński. Żużlowcy zachęcali do uprawiania tego sportu oraz udziału w meczach ligowych w formie kibicowania.

           

          Występ w domu opieki "Pałacyk pod dębami"

               W dniu 16 stycznia grupa uczniów z koła teatralnego i religijnego odwiedziła seniorów mieszkających w  "Pałacyku pod dębami". Mieszkańcy obejrzeli występ zrealizowany na podstawie powieści Karola Dickensa "Opowieść wigilijna". Na zakończenie pobytu zaśpiewaliśmy kilka kolęd i złożyliśmy babciom i dziadkom życzenia noworoczne. Przedstawienie bardzo się podobało i zostało nagrodzone oklaskami.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Znam miasto królewskie Kościan (1332 – 1793)

               To tytuł powiatowego konkursu plastycznego, jaki ogłosiła Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Filia w Kościanie. Należało wykonać pracę plastyczną w formie pocztówki, przedstawiającą miasto Kościan z tamtych lat lub to, co pozostało z tamtego okresu.

                 Dominika Michalak z kl. IV -  zachęcona przez nauczyciela - bibliotekarza p. Alicję Kotecką - jako jedyna z naszej szkoły, zobrazowała kościańską Farę (czyli Kościół p. w. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej). Dominika w swojej pracy użyła ciekawych materiałów dekoracyjnych. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 16.02.2015 r. Gratulujemy i życzymy sukcesu!

                                                                                       [Tekst: A. Kotecka]

           

          M.P.Ś-dziewcząt

              Dnia 26.01.2015 w Starym Luboszu zostały zorganizowane mistrzostwa gminy Kościan w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W turnieju brały udział szkoły z Racotu, Starych Oborzysk oraz gospodarz imprezy Stary Lubosz. Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym, do dwóch zwycięskich setów (set 25 punktów), w przypadku remisu trzeci set był rozgrywany do 15. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy V i VI: Wiktoria Matyja, Sandra Kąkolewska, Małgorzata Łaszczyńska, Magdalena Mańczak, Zuzanna Michalak, Weronika Mania, Zofia Ruta, Zofia Skrzypek, Milena Krzysztofik oraz Julia Sobczak.

          W kategorii chłopców I miejsce zajęła drużyna z Racotu, a w kategorii dziewcząt team ze Starych Oborzysk. Rozgrywki powiatowe zostaną rozegrane 11.02.2015 roku w Kościanie w SP nr 2.

                                                                                                  [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Dzień Babci i Dziadka

                 „Kochamy Was”- pod tym hasłem 23.01.2015r. o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą uczniowie zaprosili swoich ukochanych dziadków. Były wierszyki, piosenki i inscenizacje. Nie zabrakło też tańców ludowych, współczesnych.

           Dzieci z klasy I a zaśpiewały „Nie miały aniołki” oraz zatańczyły taniec ludowy z Francji „Le Bastringlo”. Klasa I b zaprezentowała piosenkę „ Piosenka o słoneczku”.   Uczniowie klasy II wyrecytowały  wiersze pt. „Kwiaty dla dziadka” i „ Mój dziadek”, zaśpiewały piosenkę „A ja rosnę” oraz „Babcia tańczy rock and rola”. Klasa III zaprezentowała taniec „ Macarenna”. Dzieci z klasy IV przedstawiły inscenizację wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”- na wesoło. Uczniowie klasy V wystąpili w tańcach disco MIX. Klasa VI zaprezentowała piosenkę pt/ „Szła babeczka do laseczka” oraz scenkę kabaretową „Babcia i telewizja”. Występy były nagrodzone brawami zaproszonych dziadków. Koncert zakończyło tradycyjne STO LAT i słodki poczęstunek.

          [Tekst: Wiktoria Matyja klasa VI]

           

          Występy w Klubie Seniora

               Dnia 29.01.2015r. dzieci z kółka teatralnego i religijnego, występowały w domu Parafialnym w Starych Oborzyskach. Uczniowie zaprezentowali „Opowieść wigilijną” dla grupy seniorów. Tego dnia Seniorzy mieli spotkanie opłatkowe. Występ trwał około 45 min. Dzieci na koniec dostały drobny poczęstunek i oklaski jako podziękowanie.  Występ wszystkim się podobał.

                                                                                    [ Tekst: Wiktoria Matyja, klasa VI]

           

          „Veseli Halychany” z Ukrainy w Starych Oborzyskach

               Dnia 5 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach występowali „Veseli Halychany” („Weseli Galicjanie”) z Ukrainy. Zespół składał się z 6 zawodowych muzyków, wokalistki i dwojga tancerzy z filharmonii w Tarnopolu na Ukrainie. Koncert był zorganizowany, aby przybliżyć kulturę kraju, który jest naszym sąsiadem ogarniętym wojną oraz wspomóc finansowo wspaniałych artystów.  Zagrano  utwory, np. J.S. Bacha, J. Straussa, kilka polskich i ukraińskich, popularnych piosenek biesiadnych. Tancerze zaprezentowali  tango, walc wiedeński, tańce ukraińskie. Dzieciom bardzo podobał się występ zespołu. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

          [Tekst Wiktoria  Matyja klasa VI]

           

          XIX Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

                          5 lutego 2015r. w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Kościanie odbył się etap Powiatowy XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Nasza Szkołę reprezentowało pięcioro uczniów:

          Weronika Mania kl. V- 25 p./33p.

          Julia Skrzypek  kl.V- 27p./33p.

          Ewelina Walachowska kl.V- 21 p./33p.

          Sandra Kąkolewska kl. VI- 24p. /33p.

          Mikołaj Wadowiec kl.VI- 28p./33p.

          Uczniowie Ci, aby przejść do etapu rejonowego, musieli zdobyć co najmniej 85% punktów. Ten warunek spełnił Mikołaj Wadowiec. Wszystkim uczniom gratulujemy, uzyskali bardzo dużą ilość punktów, a Mikołajowi życzymy sukcesu na kolejnym szczeblu.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Zawody M.P.Ś. - etap powiatowy

                 Dnia 12.02.2015 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w mistrzostwach powiatu w mini piłce siatkowej dziewcząt. Turniej odbył się w Kościanie w szkole nr 2. W zawodach brały udział szkoły z Lubinia, Śmigla, Czempinia,Starych Oborzysk oraz Kościana. Szkoły grały systemem każdy z każdym do dwóch zwycięskich setów. Drużyna ze Starych Oborzysk grała w składzie: Sandra Kąkolewska, Magdalena Mańczak, Małgorzata Łaszczyńska, Zofia Ruta, Zofia Skrzypek, Milena Krzysztofik, Zuzanna Michalak, Weronika Mania, Marta Sobkowiak, Julia Sobczak. Ostatecznie nasza szkoła zajęła 4 miejsce, natomiast 1 miejsce zajęła szkoła ze Śmigla. Gratulujemy!

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Apel – FERIE ZIMOWE

          W środę 11 lutego odbył się apel na którym uczniowie klasy Ib przedstawili najważniejsze zasady bezpieczeństwa jakich powinny przestrzegać wszystkie dzieci w czasie wolnym od zajęć w szkole. Nasi najmłodsi aktorzy zaprezentowali w kilku wierszach zasady zachowania i poruszania po drogach oraz podczas zabaw zimowych. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zastosują je w praktyce i wszyscy zdrowi oraz  wypoczęci powrócimy do szkoły.

           

          Wycieczka do Poznania w czasie ferii

                Dnia 18 lutego 2015r. dzieci z klas IV-VI z koła turystycznego i religijnego pod opieką H. Grzelczyk, A. Nowak i K. Rudawskiej – Nowak brały udział we warsztatach w Bramie Poznańskiej. Dzieci oglądały makietę średniowiecznego grodu Poznań. Następnie same tworzyły własny z różnych materiałów recyklingowych. Uczniowie zwiedzali Bramę Poznania w dwóch 20-osobowych grupach. Mieli też okazję obejrzeć Śluzę Katedralną, Katedrę Poznańską- groby Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, Złotą Kaplicę, wykopaliska archeologiczne.

          Pod koniec tej wycieczki dzieci pojechały do Starego Browaru, gdzie poszły do kina na bajkę pt. „Pingwiny z Madagaskaru”. Następnie miały ok. 30 min na pochodzenie po sklepach. Dzieciom bardzo podobał się wyjazd.

          [Tekst: Wiktoria  Matyja, klasa VI]

           

          Z okazji Dnia Kobiet

          wszystkim naszym Koleżankom i Paniom

          życzymy dużo zdrowia, szczęścia i radości

                                                                        Chłopcy ze Szkoły Podstawowej

           

          Wyjazd na mecz

                  W piątek dnia 7.11.2014 zorganizowałem wyjazd na mecz piłki nożnej w Poznaniu pomiędzy Lech Poznań a Podbeskidzie Bielsko Biała. Mimo późnej godziny meczu 20.30  - chętnych na mecz było sporo. Wyjechaliśmy w liczbie 55 z opiekunami. Lech ostatecznie zremisował 1:1 w końcówce spotkania.        

          [Tekst: Maciej Sołtysiak- nauczyciel wychowania fizycznego]

           

          X Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Natalia Usenko”

                   04.03.2015 r. biblioteka szkolna Zespołu Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach była organizatorem X Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W jubileuszowym konkursie recytowano wiersze Natalii Usenko. Poetka najbardziej znana jest z wyliczanek i wiersza pt. Czarna krowa. Mało kto wie, że Natalia Usenko jest córką Danuty Wawiłow także poetki.

          Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z klas I – III ze szkół podstawowych z Bonikowa, Kiełczewa, Kokorzyna, Racotu, Turwi  i Starych Oborzysk.

          Komisja konkursowa w składzie:  Janusz Dodot dyr. KOK w Kościanie i Katarzyna Konik pracownica KOK – u – wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:

          w klasach pierwszych:

           I miejsce – Katarzyna Bryszak (SP Turew),

           II miejsce – Wiktoria Rogalska (SP Stare Oborzyska),

           III miejsce – Fabian Jankowiak (SP Bonikowo),

          w klasach drugich:

          I miejsce – Zofia Dolata (SP Bonikowo),

           II miejsce – Zuzanna Nowak (SP Turew),

           III miejsce – Zuzanna Andrzejczak (SP Bonikowo),

          Wyróżnienie – Dominika Grzesiak (SP Kokorzyn),

          w klasach trzecich:

           I miejsce – Amelia Maćkowiak (SP Stare Oborzyska),

           II miejsce – Nikola Wower (SP Bonikowo),

          III miejsce – Amelia Głowicka (SP Bonikowo)

          Wyróżnienia – Dariusz Klupś (SP Racot) i Kacper Nawrocki (SP Turew).

          Nagrody ufundowała Gmina Kościan, Rada Rodziców i Sklepik szkolny przy SP w Starych Oborzyskach oraz Sklep Spożywczo – Przemysłowy p. Zaborskiego w Starych Oborzyskach.  

          [Tekst Alicja Kotecka]

           

          Dzień Kobiet

          6 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w St. Oborzyskach był obchodzony Dzień Kobiet. Chłopcy wręczyli dziewczynkom słodycze a paniom kwiaty oraz  złożyli życzenia. W Szkole odbyło się przedstawienie nawiązujące właśnie do Dnia Kobiet. Apel przedstawili chłopcy z klasy III. Uczniowie zaśpiewali piosenki m.in. „Ona tańczy dla mnie” oraz „Tak bardzo się starałem” oraz zaprezentowali śmieszne tańce, które podobały się dzieciom. Możemy być pewni, że wszystkie kobiety i kobietki w tym dniu w naszej Szkole czuły się bardzo dobrze i były w dobrych humorach.

          [Tekst: Wiktoria Matyja, klasa VI]

           

          Gminne Mistrzostwa w Mini Piłce Koszykowej

                 W poniedziałek tj.9.03.2015 w Racocie odbyły się Gminne Mistrzostwa w Mini Piłce Koszykowej dziewcząt i chłopców.

          W zawodach brały udział szkoły z Racotu, Starego Lubosza i Starych Oborzysk. Rywalizacja gminnych szkół toczyła się systemem każdy z każdym w kategorii dziewcząt i chłopców. W drużynie dziewcząt wzięły udział następujące osoby: Kąkolewska Sandra, Matyja Wiktoria, Łaszczyńska Małgorzata, Mańczak Magdalena, Skrzypczak Martyna, Michalak Zuzanna, Zapłata Daria, Ruta Zofia, Mania Weronika, Skrzypek Zofia, Krzysztofik Milena, Sobkowiak Marta. Dziewczęta zajęły I miejsce ogrywając zawodniczki ze szkoły w Racocie oraz Starego Lubosza.

                 Drużynę chłopców reprezentowali następujący uczniowie: Wojciechowski Filip, Czuba Kacper, Kędzierski Jakub, Majchrzak Wiktor, Wojtkowiak Grzegorz, Naskręt Stefan, Kaczmarek Adam, Cichocki Gerard, Kaczor Nataniel, Olejnik Nikodem. Chłopcy zajęli III miejsce w gminie. Dziewczęta będą reprezentowały gminę Kościan szkół podstawowych w mistrzostwach powiatu w środę 11.03.2015 roku w Kościanie w SP 1.  

                                                   [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię…

                 W środę 11 marca 2015 roku w Racocie odbył się gminny konkurs pt. „Ewangelia według świętego Marka”. Naszą szkołę reprezentowały trzy dziewczynki z klasy VI: Sandra Kąkolewska, Wiktoria Stachowiak i Katarzyna Ciesielska.

                    Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej należało odpowiedzieć na 27 pytań. Sześcioro uczestników z najwyższą liczbą punktów przechodziło do części ustnej, w której trzeba było wykazać się znajomością przypowieści  Pana Jezusa, wydarzeń z Jego życia, zdziałanych cudów i uzdrowień.

          Dwie uczennice naszej szkoły zajęły odpowiednio miejsca:

          Sandra Kąkolewska I miejsce

          Wiktoria Stachowiak IV miejsce

          Gratulujemy! [Tekst: Anna Nowak]

           

          Mini Piłka Koszykowa - etap powiatowy

                   W środę 11.03.2015 roku o godzinie 8.30 w SP 1 Kościan odbyły się finały powiatu w mini piłce koszykowej dziewcząt i chłopców. Nasza szkoła walczyła o miano najlepszej drużyny w powiecie ze szkołą z Kościana - SP 4.Wygrała drużyna ze Starych Oborzysk po bardzo zaciętej grze.

               Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy VI-tej i V- tej: Kąkolewska Sandra, Matyja Wiktoria, Michalak Zuzanna, Skrzypczak Martyna, Mańczak Magdalena, Zapłata Daria, Łaszczyńska Małgorzata, Ruta Zofia, Mania Weronika, Skrzypek Zofia, Krzysztofik Milena i Sobkowiak Marta. Dziewczęta wywalczyły awans do finału regionu, który odbędzie się 14.04.2015r w Rawiczu.

                                                                                                                                              [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Sprawozdanie dotyczące Rekolekcji Wielkopostnych

          W dniach 18-20 marca odbyły się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach Rekolekcje Wielkopostne. O godz. 9:00 wszyscy uczniowie zbierali się przy kościele parafialnym p.w. NMP Pocieszenia i św. Mikołaja w Starych Oborzyskach. Uczniowie słuchali nauki  księdza Marcina z Parafii św. Ducha w Kościanie. Przez dwa dni opowiadaliśmy sobie o wierze, miłości Bożej i talentach. Dużo też śpiewaliśmy. Po spotkaniu w kościele wszyscy szliśmy do szkoły. Najpierw do klas, aby zjeść śniadanie, a następnie na salę gimnastyczną na spotkanie z siostrami z zakonu Serafitek. Czekały tam na nas dwie siostry: siostra Sylwia i siostra Rozalia. Dużo nam opowiadały o Bogu, świętych oraz nawet odegrały nam historię o pewnym chłopcu Danielu, w której chciały pokazać jak trzeba się zachowywać. Najwięcej opowiadała siostra Sylwia, która grała też na gitarze, a druga siostra – śpiewała z nami piosenki takie jak m.in. „Taki duży, taki mały…”, „Gdybym wiarę tak maleńką miał”. Oczywiście mieliśmy też zadania domowe takie jak, np. napisanie na wyciętym serduszku swojego dobrego uczynku albo obrysowanie swoich stóp na kartce. Trzeciego dnia rekolekcji zamiast rozmowy z księdzem Marcinem odbyła się Msza święta, którą odprawiał ksiądz proboszcz Wojciech Słomiński. Potem jak w poprzednie dwa dni, poszliśmy do szkoły na spotkanie ze siostrami Serafitkami. Następnie wszyscy uczniowie poszli przed szkołę, aby spalić marzannę – symbol zimy. Przy spalaniu marzanny każda klasa mówiła wierszyk o opuszczeniu zimy i przybyciu wiosny. Z tego powodu, kto chciał, mógł też zrobić gaik i go przynieść. Rekolekcje kończyły się zawsze ok. godziny 11:30. Czas rekolekcji to był czas refleksji i wzmacniania wiary.

          [Tekst: Dominika Zaborska z klasy VI]

           

          Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych
          Szkoły Podstawowej w Starych Oborzyskach

                 26.03.2015 r. w Starych Oborzyskach uczniowie kl.I a i kl.I b zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. W części artystycznej pod kierunkiem nauczyciela – bibliotekarza Alicji Koteckiej wystąpili uczniowie należący do Kół bibliotecznych z: Gimnazjum im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej. Opowieść o zwierzętach, które uciekły z bajek i schowały się w straży pożarnej bardzo dzieciom podobała się. Zwłaszcza słoń, który chciał gasić pożary i żyrafa, co marzyła by zastąpić trzy drabiny. Była też mowa o  poszanowaniu książek i właściwym zachowaniu się w bibliotece. Pasowania dokonała p. dyrektor Żaneta Igłowicz – Nieć. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali dyplomy i własnoręcznie wykonane, przez starsze koleżanki z kl. V,  kolorowe zakładki do książek. Dzieci obiecały, że od tej chwili często będą wypożyczały książki i o nie dbały.

           

          W hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II

                      W dniu 1 kwietnia 2015r. w przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II poczty sztandarowe i nauczyciele oborzyskiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wspólnie uczestniczyli w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Papieża - Polaka na placu Niezłomnych w Kościanie oraz przed Kamieniem upamiętniającym Patrona obu szkół, który znajduje się  przy kościele parafialnym w Starych Oborzyskach.

          W tym ważnym dniu dla naszej szkolnej społeczności warto przypomnieć słowa:

          „Zanim stąd odejdę, proszę was...

          - abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,

          - abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

          Proszę was:

          - abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości,

          abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego,

          u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,

          - abyście od Niego nigdy nie odstąpili,

          - abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha,

          do której On "wyzwala" człowieka,

          - abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest "największa",

          która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie

          nie ma ani korzenia, ani sensu."

                 św. Jan Paweł II

           

          Apel Wielkanocny

                     W Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach odbył się apel wielkanocny. Przygotowali go uczniowie klasy 1a, pod opieką wychowawczyni Mirosławy Murchy. Rekwizyty i stroje przygotowali rodzice. Występ pierwszoklasistów poprzedził taniec zaprezentowany przez uczestników koła tanecznego dla klasy II i III. Pierwszoklasiści recytowali wierszyki, prezentowali scenki i śpiewali piosenki. W ten sposób przypomnieli wszystkim uczniom i nauczycielom tradycje świąteczne. Nie zabrakło słodkich upominków od zajączka i polewania wodą. Na koniec występu dzieci wręczyły nauczycielom i pracownikom szkoły kartki świąteczne z życzeniami, które przygotowali uczniowie uczęszczający na świetlicę. Po apelu podsumowano szkolne konkursy i zaprezentowano sukcesy sportowe uczniów z klas IV-VI. Przedstawiono też wyniki szkolnego plebiscytu na najsympatyczniejszego ucznia i uczennicę oraz nauczyciela. Później przedstawicielka Rady Rodziców złożyła wszystkim dzieciom życzenia i wręczyła słodki upominek.

          [Tekst: Mirosława Murcha]

           

          XXI Konkurs o Tytuł Mistrza Ortografii
          Szkół Podstawowych Powiatu Kościańskiego

          W dniu 30 marca 2015r. w Zespole Szkół nr 4 w Kościanie odbył się XXI Konkurs o Tytuł Mistrza Ortografii. Naszą Szkołę reprezentowały trzy uczennice: Wiktora Stachowiak i Sandra Kąkolewska z klasy VI oraz  Weronika Mania z klasy V. Rywalizacja była trudna. W tekście było mnóstwo pułapek ortograficznych. Podsumowując konkurs, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4  w Kościanie poinformował, że uczestnicy zrobili od 0 do 20 błędów. Nasza uczennica Weronika Mania zajęła 4 miejsce. Blisko sukcesu była Sandra oraz Wiktoria. Bardzo gratulujemy uczennicom.

          [Tekst Hanna Grzelczyk]

           

          Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej

                   10 kwietnia 2010r. o godzinie 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot TU-154 M, którym polska delegacja państwowa leciała do Katynia na uroczystości upamiętniające 70. Rocznice mordu NKWD na polskich oficerach. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym  prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi Tupolewa. Część ich pamięci.

           

          Finał rejonowy w M.P.K

             Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach reprezentowała powiat Kościan po raz pierwszy w historii w mini piłce koszykowej dziewcząt. Finał odbył się 14.04.2015r w Rawiczu. W rozgrywkach wzięły udział drużyny z: Leszna, Osiecznej, Wolsztyna, Starych Oborzysk oraz Rawicza.

                Naszą szkołę reprezentowały następujące dziewczęta: Kąkolewska Sandra, Matyja Wiktoria, Zapłata Daria, Łaszczyńska Małgorzata, Mańczak Magdalena, Ruta Zofia, Mania Weronika, Skrzypek Zofia, Sobkowiak Marta, Krzysztofik Milena oraz Skrzypczak Martyna. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach, zwycięzcy grup walczyli w finale. Mistrzem została szkoła z Leszna, a nasza szkoła zajęła V miejsce. Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starych Oborzyskach zaprezentował się w opinii ekspertów koszykówki (Zbigniew Lipowicz) bardzo dobrze, dziewczęta pokazały dużą sprawność oraz duże zaangażowanie.

                                              Opiekun: nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak

           

          Wiosenne biegi przełajowe

                    Uczniowie naszej szkoły brali udział w wiosennych biegach przełajowych, które odbyły się w Racocie dnia 18.04.2015. Na zawody wyjechało 15 uczniów z klas II-VI. Każdy uczeń miał do pokonania dystans (500m-1200m) wg. podziału na rocznik: chłopcy i dziewczęta osobno. Najlepiej pobiegli w tym dniu:  Kacper Czuba - zajął II miejsce, Zofia Skrzypek VII miejsce, Zofia Ruta X miejsce, Sandra Kąkolewska VIII miejsce oraz Wiktoria Matyja IX miejsce w swojej kategorii wiekowej. W tym dniu wszyscy którzy biegali na stadionie hippicznym w Racocie byli zwycięzcami.

                                             Opiekun: Maciej Sołtysiak-nauczyciel wychowania fizycznego.

           

          Dzień Ziemi

          Dnia 22. 03. 2015 roku na drugiej godzinie lekcyjnej w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. W uroczystości brała udział cała szkoła. Przedstawienie zaprezentowała klasa druga. Uczniowie śpiewali piosenki i mówili wierszyki, udzielali wskazówek dotyczących ochrony  naszej  planety. Przedstawienie podobało się, bo odniosło się do ochrony środowiska.

           

                Po przedstawieniu pan Maciej Sołtysiak omówił bieżące osiągnięcia uczniów w zawodach sportowych. Następnie wszyscy razem poszliśmy do klas. 

            [Tekst:  Marta Sobkowiak, klasa V]

           

          Poznajemy najnowszą historię Polski

                     Dnia 24.04.2015r. odbyły się lekcje historii w klasie IV i VI, które poprowadziła Katarzyna Florczyk- edukator z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

                      Pierwsze zajęcia w klasie IV dotyczyły historii niedźwiadka Wojtka, którego w Iranie 8 kwietnia 1942r. kupili żołnierze Armii Andersa. Wojtek został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii, z którą to jednostką podczas II wojny światowej przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Niedźwiadkiem opiekowano się troskliwie. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na pace, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które na ogół kończyły się jego zwycięstwem: pokonany leżał „na łopatkach” a niedźwiedź lizał go po twarzy. Pośród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino kapral Wojtek pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską i nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić.

                      Druga lekcja w klasie VI dotyczyła historii PRL. Uczniowie dowiedzieli się wielu nowych informacji o życiu mieszkańców zaraz po II wojnie światowej , zakupach, modzie, motoryzacji, o szkole oraz jak to było być w tamtym czasie dzieckiem. Uczniowie byli zainteresowani rozmową z panią Florczyk, która urozmaiciła zajęcia przykładami filmów fabularnych- „Alternatywy 4”, dokumentalnych- Polskiej Kroniki Filmowej, które ilustrowały codzienność PRL.

           Uczniowie podziękowali pani, wręczając jej goździki, które także nawiązywały do historii PRL-u, bo często były wręczane przy różnych okazjach. Dzieci wyszły z klasy na pewno mądrzejsze o nowe informacje.

          [Tekst: Wiktoria Matyja klasa VI]

           

          Konkurs legend

                  W dniu 22 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kiełczewie został rozegrany Gminny Konkurs ze Znajomości Polskich Legend.  Naszą Szkolę reprezentowały Ewelina Walachowska, Kamila Grzegorczyk, Kamila Dudziak. Ewelina zajęła I, a Kamila IV. Wszystkim dziewczynkom  z klasy V gratulujemy.

          [Tekst: Hanna Grzelczyk]

           

          Miejsko – Gminny Konkurs Ekologiczny „SOS dla Ziemi”

            24 kwietnia 2015 roku, w Zespole Szkół Gminy Kościan, w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach, odbył się po raz kolejny Miejsko - Gminny Konkurs Ekologiczny pt. „SOS dla Ziemi”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich szkół z Kokorzyna, Turwi, Bonikowa, Racotu, Starego Lubosza, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, ZS nr 4 z Kościana oraz Starych Oborzysk. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów. Organizatorami konkursu były: p. Ewa Markowiak - nauczyciel przyrody oraz p. Elżbieta Piecuch – nauczyciel nauczania zintegrowanego.

            Uczestnicy konkursu, po oddaniu prac konkursowych, mieli możliwość obejrzenia krótkiego przedstawienia o tematyce ekologicznej przygotowanego przez uczniów klasy II pod opieką p. Karoliny Motały. Po słodkim poczęstunku, wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników. Komisja w składzie: p. Zbigniew Mikołajczak z Nadleśnictwa Kościan, p. Ewa Markowiak, p. Elżbieta Piecuch - skrupulatnie sprawdzała testy, podliczała punkty
          i wyłoniła następujących laureatów:

          I miejsce:  - Martyna Botulińska  ZS nr 4 w Kościanie

          II miejsce: - Amelia Deszcz SP Racot

                    - Natalia Zembroń  SP  Stare Oborzyska

          III miejsce: - Emil Sobiech ZS nr 4 w Kościanie

                     - Piotr Terczewski ZS nr 1 w Kościanie

          IV miejsce – Alicja Węgielska ZS nr 4 w Kościanie

          Wyróżnienia: - Dariusz Klupś SP Racot

              - Mikołaj Cichocki SP Stare Oborzyska  

             -  Michał Matuszczak ZS nr 3 w Kościanie

             - Olaf Rydzewski ZS nr 3 w Kościanie

            - Karolina Pachciarek SP Turew

          Dla laureatów oraz wszystkich uczestników konkursu przygotowano ciekawe  nagrody książkowe i drobne upominki, które ufundowali:  Gmina Kościan, Urząd Miejski w Kościanie, Nadleśnictwo Kościan oraz sklepik szkolny przy Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach.

           

          Wycieczka do kina

                    Dnia 18 kwietnia 2015r. klasa VI wraz z wychowawczynią  wybrała się do Poznania do kina na film pt. „Szybcy i wściekli 7”. Wyjechaliśmy o godz. 13:30 . Jazda pociągiem trwała godziny. Gdy dojechaliśmy zwiedzaliśmy stary i nowy dworzec, który bardzo zainteresował uczniów. Potem mogliśmy pochodzić po galerii „Browar”. Następnie kupiliśmy sobie coś do jedzenia i picia, a potem zaczął się seans. Akcja filmu była emocjonująca. Niesamowite były pościgi samochodowe na ulicach Londynu, w górach Kaukaz itp. Ok. godz. 20.00 wróciliśmy do Starych Oborzysk. Uczniom na pewno podobała się wycieczka, gdyż po powrocie nie zabrakło uśmiechów.

          [Tekst: Wiktoria Matyja kl. VI]

           

          Wyjazd na mecz

              W sobotę 25.04 .2015r. został zorganizowany wyjazd na mecz ekstraklasy piłki nożnej do Poznania. Lech Poznań rywalizował ze Śląskiem Wrocław. Uczniowie naszej szkoły wspólnie ze szkołą ze Starego Lubosza dopingowali swojej ulubionej drużynie. Lech wygrał 2-0, pogoda dopisała i wszyscy kibice byli zadowoleni po meczu. Kierownik wycieczki - nauczyciel wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak, Elwira Dorynek.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Gminny Konkurs Języka Angielskiego

                    29 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Racocie odbył się Gminny Konkurs z języka angielskiego. Naszą szkołę reprezentowali szóstoklasiści Wiktoria Stachowiak oraz Adam Kaczmarek. Zadaniem uczestników było uzupełnienie informacji na podstawie wysłuchanego nagrania, przeczytanie dwóch tekstów oraz przyporządkowanie imion bohaterów tych opisów do odpowiednich zdań, rozwiązanie zadań gramatycznych oraz napisanie listu. Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek, dyplomy i książki w języku angielskim, a zdobywcy miejsc I-III dodatkowo fiszki, książki oraz inne pomoce naukowe. Reprezentantka naszej szkoły zajęła II miejsce.  Congratulations Wiktoria! Gorąco gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          [Tekst: Anna Kuśnierek]

           

          Witaj Majowa Jutrzenko

                  29 kwietnia 2015 z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w uroczystym apelu, który przygotowała klasa IV pod opieką wychowawczyni Ewy Markowiak. Wychowankowie przedstawili krótki rys historyczny  ważnych wydarzeń w historii Polski a także zaśpiewali pieśni patriotyczne.

           

          Awans do finału wojewódzkiego

                 9.05.2015 w Lesznie odbył się finał rejonowy w czwórboju dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Nasz powiat w kategorii dziewcząt reprezentowały szkoły z Kościana, Starych Oborzysk oraz Czempinia (CHŁOPCY). Do finału wojewódzkiego awansowały po dwie szkoły w kategorii dziewcząt i chłopców. SP Stare  Oborzyska zajęły drugie miejsce, zdobyły łącznie 1095 punktów i po raz pierwszy w historii szkoły awansowały do finału wojewódzkiego. Finał  odbędzie się 26.05.2015 w Lesznie na stadionie lekkoatletycznym. W  zawodach uczestniczyło 12 szkół k. dziewcząt i 12 szkół k. chłopców. SP  Stare Oborzyska reprezentowały następujące zawodniczki: Wiktoria  Matyja, Sandra Kąkolewska, Daria Zapłata, Małgorzata Łaszczyńska, Zuzanna Michalak, Marta Sobkowiak oraz Zofia Skrzypek, opiekun: nauczyciel  wychowania fizycznego Maciej Sołtysiak.

           

          Występ Koła bibliotecznego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie

                 Z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego w maju – 11.05.2015 r. członkowie Koła bibliotecznego i uczniowie z  kl. IV  wspólnie z Kołem bibliotecznym gimnazjum  wystąpili w Oddziale dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie dla kościańskich przedszkolaków. Następnie wszyscy podziwialiśmy nowo wyremontowaną bibliotekę publiczną, po czym udaliśmy się do Muzeum Regionalnego. A tam obejrzeliśmy dioramę królewskiego miasta Kościana z początku XVII w.

          [Tekst: Alicja Kotecka]

           

          Konkurs "Papież z dalekiej Polski"

                   Gaude Mater Polonia to hasło I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku. Te oraz inne informacje były tematem XII Miejsko – gminnego konkursu pt. „Papież z dalekiej Polski” zorganizowanego 14 maja 2015 roku w naszej szkole. Udział w konkursie wzięło 19 uczestników ze szkół nr 2 i nr 4 w Kościanie, szkoły w Racocie, Luboszu Starym, Kokorzynie, Lubiniu i Starych Oborzyskach.

          Konkurs składał się z dwóch etapów – pisemnego i ustnego. Po części pisemnej do drugiego etapu zakwalifikowała się szóstka uczniów z największą ilością punktów. Tutaj dzieci musiały wykazać się wiedzą dotyczącą przebiegu wspomnianej już I pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny, rozwiązywały krzyżówkę, układały puzzle, określały elementy stroju papieskiego. Najwięcej punktów i pierwsze miejsce ostatecznie wywalczyła Julia Napierkowska z ZS nr 4 w Kościanie.

          Kolejne miejsca zajęli:

          II – ex aequo Anna Kasztelan z ZS w Lubiniu oraz Julia Grypczyńska z ZS w Racocie,

          III – Daria Walachowska z ZS w Luboszu Starego,

          IV  - Zuzanna Łabińska z SZ w Racocie i V Maria Klem również z ZS w Racocie.

          Zwycięzcom gratulujemy!

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Rajd Papieski

                   Dnia 16.05.2015r. o godz. 9.00 rozpoczął się Rajd Papieski. Uczestnikami wydarzenia były dzieci, rodzice i nauczyciele. Wszyscy spotkali się na boisku szkoły, przy Dębie Papieskim. Społeczność  Szkoły  zaśpiewała Hymn Papieski, a uczennice przypomniały nam, kim był Jan Paweł II.

          Następnie ruszyliśmy w drogę. Dotarliśmy do Rancza ,,Martin’’ok. godz. 10.00, które znajduje się w Kiełczewie. Czekał już na nas grill i inne niespodzianki. Potem jeden z Indian przewoził ochotników bryczką. Uczniowie mogli także przejechać się konno. Później cała grupa poszła do lasu, aby w podchodach szukać konia. Na uczestników czekały także inne atrakcje, np. :

          -strzelanie z wiatrówki ,

          -przeciąganie liny,

          -zabawy w wigwamie,

          -gra rodzinna.

          Rajd podobał się wszystkim uczestnikom i był godnym uczczeniem urodzin Świętego Jana Pawła II.

          [Tekst: Mikołaj Wadowiec z klasy VI]

           

          Relacja uroczystości 95.rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II

                   Dnia 18 maja 2015r. (poniedziałek), po trzeciej lekcji, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach odbył się krótki apel. Jego celem było przypomnienie o 95. urodzinach Patrona naszej szkoły, który urodził się 18 maja 1920 roku. Podczas apelu zebrali się uczniowie wszystkich klas, nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Na początku kółko teatralne przedstawiło refleksje  na temat Świętego, Jego ważne słowa:

          „Musicie od siebie wymagać nawet gdyby inni od Was nie wymagali”

          oraz

          "W wychowaniu chodzi właśnie o to,

          ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem

          o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;

          aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,

          umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,

          to znaczy, ażeby również

          umiał bardziej być

          nie tylko z drugimi, ale i dla drugich".

          Zaśpiewano hymn Szkół im. Jana Pawła II: „My, Jana Pawła uczniowie”. Następnie Pani Dyrektor powiedziała kilka słów o Patronie. Na koniec, przynajmniej jeden uczeń z każdej klasy, zabrał zapalony znicz i położył go przy tablicy z wizerunkiem świętego Jana Pawła II wiszącej przy wejściu do Szkoły Podstawowej. Po uroczystości wszystkie dzieci poszły do swoich klas.

          [Tekst: Dominika Zaborska klasa VI]

           

          Indywidualne biegi przełajowe Racot - etap powiatowy

            W poniedziałek 18.05.2015 roku był szczęśliwym dniem dla naszych uczniów, ponieważ pięcioro zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego w indywidualnych biegach przełajowych, które odbyły się w Racocie. W zawodach powiatowych naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Kacper Czuba, Sandra Kąkolewska, Wiktoria Matyja, Zuzanna Michalak, Wiktoria Stachowiak, Małgorzata Łaszczyńska, Daria Zapłata, Marta Sobkowiak, Zofia Skrzypek, Patrycja Kaczmarek. Do finału dostały się osoby, które zajęły pierwsze sześć miejsc w swoich biegach.

          Kacper Czuba zajął drugie miejsce, Sandra Kąkolewska - drugie miejsce, Wiktoria Matyja - trzecie miejsce, Zuzanna Michalak - piąte miejsce oraz Wiktoria Stachowiak - szóste miejsce. Finał wojewódzki odbędzie się 9.06.2015 roku w Żerkowie. Opiekun- nauczyciel wychowania fizycznego: Maciej Sołtysiak.

           

          Konkurs baśniowy

                 W piątek 22 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Racocie odbył się Gminny Konkurs Baśniowy. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały uczennice z klasy V i IV. Piątoklasistki – Kamila Grzegorczyk i Zuzanna Krupka okazały się najlepszymi znawczyniami baśni i wywalczyły I miejsce. Czwartoklasistki uplasowały się na III miejscu. Dziewczętom gratulujemy!

          [Tekst: Anna Nowak]

           

          Mistrzostwa Wielkopolski

                 W dniu 26.05.2015r. w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Czwórboju dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych, wśród nich była drużyna ze Starych Oborzysk (dziewcząt): Sobkowiak Marta, Kąkolewska Sandra, Matyja Wiktoria, Łaszczyńska  Małgorzata, Zapłata Daria, Michalak Zuzanna oraz Skrzypek Zofia. Zespół ze Starych Oborzysk zdobył 1046 punktów, tym samym poprawił swój wynik o 51 punktów z rejonu, a ostatecznie zdobył 17 miejsce na 19 szkół z całej wielkopolski.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Mistrzostwa powiatu w mini piłce nożnej dziewcząt

                   27.05.2015R odbyły się mistrzostwa powiatu w mini piłce nożnej dziewcząt w Kościanie. W zawodach brało udział pięć szkół: z Czempinia, Krzywinia, Śmigla, Kościana i Starych Oborzysk. Naszą szkołę reprezentowały zawodniczki takie jak: Sobkowiak Marta, Ruta Zofia, Mania Weronika, Skrzypek Zofia, Matyja Wiktoria, Kąkolewska Sandra, Zapłata Daria, Mańczak Magdalena,  Łaszczyńska Małgorzata oraz Stachowiak Wiktoria. Zawody były rozgrywane systemem każdy z każdym.

          I miejsce SP Stare Oborzyska

          II miejsce SP 4 Kościan

          III miejsce SP Czempiń

          IV miejsce SP Krzywiń

          V miejsce SP Śmigiel

          Najwięcej bramek dla zwycięskiego zespołu ze Starych Oborzysk zdobyła Matyja Wiktoria - 6 bramek. Po jednej bramce zdobyły: Zapłata Daria, Stachowiak Wiktoria i Ruta  Zofia.

          [Tekst: Maciej Sołtysiak]

           

          Gminny konkurs językowy ,,Zostań Szkolnym Poliglotą”

                   26 maja br. w naszej szkole odbył się gminny konkurs z języka angielskiego i niemieckiego dla klas piątych i szóstych „Zostań Szkolnym Poliglotą”. Reprezentantami szkoły w Starych Oborzyskach byli Adam Kaczmarek i Wiktoria Stachowiak z klasy szóstej oraz Weronika Mania z klasy piątej. W konkursie uczestniczyło dwunastu uczniów ze szkół naszej gminy. 

          I miejsce zajęła Julia Grypczyńska SP Racot, II miejsce  Daria Walachowska SP Stary Lubosz, III miejsce ex aequo Adam Kaczmarek SP Stare Oborzyska i Maria Klem SP Racot. Nagrody dla zwycięzców w postaci  fiszek, słowników,  książek i kursów językowych zakupiono ze środków pozyskanych z  Gminy Kościan. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, słodki poczęstunek oraz drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!

          [Tekst: Anna Kuśnierek, Barbara Winiszewska]

           

          Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          Dzień I

                      Dnia 01.06.2015r. obchodziliśmy jak co roku Dzień Dziecka, tym razem w Górach Świętokrzyskich. Wyruszyliśmy w tą podróż autobusem i busem, było nas 58 osób i panie opiekunki. Wciągu drogi robiliśmy krótkie przystanki, podczas których mogliśmy zjeść i napić się.

                      Jako pierwszy odwiedziliśmy zamek w Gołuchowie oraz piękny park. Następnie po około dwóch godzinach byliśmy w Zagnańsku, gdzie zwiedziliśmy jeden z najstarszych drzew w Polsce dąb Bartek. Zrobiliśmy sobie tam kilka zdjęć. Po kilku minutach wyruszyliśmy w dalszą drogę do Parku Rozrywki Sabat-Krajno. Z ciekawością oglądaliśmy miniatury budowli z różnych zakątków świata np. Wieżę Eiffla, Mur Chiński, Bazylikę św. Piotra itp.

                      Ostatnim punktem podróży był przejazd do Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Bukiem". O 19:00 Zjedliśmy smaczną obiadokolację, zabawiliśmy się na placu zabaw,  a o 22:00 zaczęła się cisza nocna.

          [Tekst: Kamila Grzegorczyk i Milena Krzysztofik klasa V]

           

          Dzień II

                Pobudka była o godz. 6:30. Zaraz po śniadaniu o godz. 8:00 wyruszyliśmy do Nowej Słupi. Tam spotkaliśmy pana Kazimierza. Po przywitaniu z przewodnikiem poszliśmy do Puszczy Jodłowej. Naszym celem było zdobycie szczytu – Łysicy (612m.n.p.m.) – Święty Krzyż. Na najwyższej górze Gór Świętokrzyskich obejrzeliśmy klasztor benedyktynów. W tym miejscu całowaliśmy relikwie z krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Obok klasztoru podziwialiśmy zbocze pokryte gołoborzami. Następnie pojechaliśmy do „ Babyjagowa”. Tam zobaczyliśmy domek Baby Jagi, jaskinię zbójca, domek Jasia i Małgosi. Przeszliśmy również tunel strachu. Potem pojechaliśmy do Świętej Katarzyny. W tej miejscowości zobaczyliśmy źródełko Św. Franciszka, w którym obmyliśmy oczy. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy było muzeum Minerałów i Skamieniałości. W tym miejscu odbył się pokaz szlifowania kamieni. Ostatnim punktem było pójście do klasztoru. Tam spotkaliśmy zakonnicę, która opisała nam życie w klasztorze zamkniętym. Wróciliśmy do Bodzentyna o 17:00 pełni wrażeń.

          [Tekst: Zofia Ruta klasa V]

          Dzień III

                Po wykwaterowaniu z ośrodka „Pod bukiem” pierwszym punktem tego dnia był spacer w parku geologicznym „Kadzielnia”, w Kielcach”. Zdobyliśmy też wzgórze „Karczówka”. Tam znajduje się klasztor z wizerunkiem św. Barbary. Następnie zwiedziliśmy Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. Leonardo Da Vinci był wspaniałym odkrywcą. Oglądając wystawę, podziwialiśmy: mechanicznego lwa, robota - żołnierza oraz reprodukcję obrazów, np. „Ostatnią Wieczerzę”. Po obejrzeniu wystawy poszliśmy do sali, w której były logiczne gry i zabawy. Zwiedzaliśmy również Zamek Starostów Chęcińskich. Potem pojechaliśmy obejrzeć ruiny zamku Władysława Łokietka  w Chęcinach. Weszliśmy na wieżę, która liczyła 108 schodów. Na zakończenie kupiliśmy pamiątki, lody. Pożegnaliśmy się z przewodnikiem i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Starych Oborzysk.

           

          Skały i minerały w bibliotece szkolnej

              Uczniowie kl. III obejrzeli wystawę skał i minerałów, przygotowaną przez uczniów gimnazjum, którzy brali udział w projekcie edukacyjnym pod opieką Alicji Koteckiej.  Na prezentację projektu był zaproszony Artur Chęciński, uczeń kl. III, ponieważ jego pasją są minerały i zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Artur opowiedział klasie swoim hobby i o ulubionych minerałach. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali eksponaty. 

          [Tekst: Alicja Kotecka]

           

          Wycieczka klas I

                   02. czerwca obie klasy pierwsze, pod opieką wychowawczyń, wyjechały na wycieczkę do Rakoniewic i Wolsztyna. Zwiedziły Muzeum Pożarnictwa oraz Skansen Budowli Zachodniej Wielkopolski.  Wzięły udział w lekcji muzealnej, sprawdzili swoje siły w konkurencjach sportowych, a także piekli kiełbaski na ognisku. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.

          [Tekst: M. Murcha]

           

          15- lecie IPN

               Dnia 13 czerwca 2015 roku wyjechaliśmy (uczestnicy koła religijnego, turystycznego, teatralnego oraz Dziecięcej Róży Różańcowej pod opieką p. H. Grzelczyk i p. A. Nowak) na wycieczkę do Poznania. Okazją były obchody jubileuszu 15 - lecia Instytutu Pamięci Narodowej. Starym tramwajem z 1956 roku przejechaliśmy trasę, którą w tym samym roku przeszli robotnicy Zakładów H. Cegielskiego domagając się godziwych warunków pracy i płacy. Następnie udaliśmy się do  Biblioteki Raczyńskich, gdzie wzięliśmy udział w dwóch grach: „Polak mały” oraz „Monte Cassino”. Ponieważ dzień był bardzo upalny, poszliśmy odpocząć na otwartej strefie wypoczynku na Placu Wolności. Tam ochłodziliśmy się w miejskiej fontannie i poleżakowaliśmy na mięciutkich zielonych poduchach. Z Placu Wolności przeszliśmy na Stary Rynek. Tam  podziwialiśmy poznańskie koziołki,  które bodą się codziennie w samo południe na wieży pięknego renesansowego Ratusza. Na Jarmarku Świętojańskim kupiliśmy pamiątki oraz obejrzeliśmy paradę przebierańców. Na zakończenie w drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonalda. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu.

           

          Zakończenie roku szkolnego

               W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień – koniec roku szkolnego. W czwartek uczniowie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Kościele pw NMP Pocieszenia i św. Mikołaja w Starych Oborzyskach a w piątkowy poranek uczestniczyli w uroczystym apelu. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele, dzieci, rodzice oraz Rada Rodziców.

              Koniec roku szkolnego to czas podsumowania i nagradzania tych uczniów, którzy swoją pracą i aktywnością pokazali, że można wiele osiągnąć. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu państwowego i przemówieniu dyr. Żanety Igłowicz - Nieć zostały wręczone uczniom klas IV-VI świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 lub wyższą i co najmniej bardzo dobre zachowanie otrzymali dodatkowo stypendium naukowe ufundowane przez wójta gminy Kościan.

                Zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy pracowali w Samorządzie Uczniowskim oraz w szkolnym sklepiku. Nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru nowym członkom Samorządu Uczniowskiego.

                 Zanim wszyscy rozeszli się do sal po upragnione świadectwa nastąpiło pożegnanie klas szóstych przez młodszych kolegów. Piątoklasiści przedstawili program artystyczny, zwieńczeniem którego było złożenie życzeń oraz wręczenie drobnych upominków szóstoklasistom. Wyrazy uznania i podziękowania swoim wychowawcom oraz nauczycielom złożyli także absolwenci szkoły w krótkim programie artystycznym.

           

          Wypoczynek w Waszecie

             Sześć dni trwał obóz wędrowny na Mazury zorganizowany przez nauczycieli naszej szkoły. Grupa 43 uczestników odpoczywała w położonym w leśnym zakątku Ośrodku Wypoczynkowym „Waszeta”.

               Dla dzieci przygotowano szereg atrakcji. Oprócz plażowania i kąpieli w Jeziorze Plusznym obozowicze wyjechali na kilka wycieczek. W Olsztynku dzieci zwiedziły hutę, w której obejrzały proces wyrabiania różnych przedmiotów dekoracyjnych z białego i kolorowego szkła. Także w Olsztynku obejrzały zamek krzyżacki, natomiast w skansenie spotkały się z kulturą Warmii, Mazur, Powiśla i Litwy.

               W czasie drugiej wycieczki w Olsztynie  uczestnicy obozu podziwiali Starówkę oraz kościół świętego Jakuba, a w planetarium obejrzeli film o gwiazdach, planetach i konstelacjach. Stateczkiem Calineczka odbyli rejs Kanałem Elbląskim z Buczyńca do Ostródy. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż płynęli po wodzie i … trawie. Na terenie ośrodka Waszeta dzieci wzięły udział w dyskotece, karaoke, animacjach, strzelaniu z łuku sportowego, a także w podchodach. W drodze powrotnej obejrzały pola Grunwaldu i zwiedziły muzeum. Zadowolone wróciły do domu.

               Opiekę nad dziećmi w ramach wolontariatu sprawowały cztery nauczycielki: p. H. Grzelczyk, p. K. Rudawska – Nowak, p. E. Markowiak oraz p. A. Nowak.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska 64 - 000 Kościan 64-000 Kościan Stare Oborzyska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych