• Wyniki walentynkowego konkursu językowego
        • Wyniki walentynkowego konkursu językowego

        •  

          Z ogromną przyjemnością  ogłaszamy wyniki walentynkowego konkursu językowego, przeprowadzonego w ramach innowacji pedagogicznej „sei aktiv – learn und share”.W konkursie wzięło aktywny udział aż 10 klas z oddziałów 4-8. Pierwsza grupa wiekowa miała za zadanie zilustrować wybrany idiom językowy związany z tematem Walentynek, natomiast starsze klasy pisały wiersze o miłości i przyjaźni. Bardzo Wam dziękujemy za zaangażowanie, pomysłowość i inwencję twórczą. W poniedziałek 21.02 odbyło się wręczenie dyplomów i upominków zakupionych dzięki wsparciu Rady Rodziców. Wszyscy uczestnicy otrzymali także punkty za udział oraz za zajęcie miejsc 1-3.

          Przedstawiamy wyniki:

          Klasy 4-6

          I miejsce: Natalia Apolinarska, klasa 4c

          II miejsce: Julia Ciesielska, klasa 6a

          III miejsce: Julia Juskowiak, klasa 5a

          Klasy 7-8

          I miejsce: Julia Perz, klasa 7b

          II miejsce: Wiktoria Rogalska, klasa 8b

          III miejsce: Michał Jurga, klasa 7c

          Serdecznie gratulujemy

          Kamila Wróbel

          Izabela Gabryelczyk

      • Konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - etap gminny
        • Konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski - etap gminny

        •  

          W dniu 11 lutego 2022roku odbył się etap gminny XXI edycji konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, hasło tegorocznej edycji konkursu: „O wodzie w przyrodzie”. W etapie tym konkurowały 3 szkoły z naszej gminy. Konkurs odbył się zdalnie.

          Uczniowie naszej szkoły w składzie: Józefina Kaźmierska, Maria Świergiel i Hubert Jędrzejewski - zdobyli I miejsce.

          3 etap – parkowy odbędzie się -  18 marca 2022 r. 

          Gratulujemy laureatom i życzymy powodzenia!

          EM

      • Walentynki w klasach 1-3
        • Walentynki w klasach 1-3

        • Z okazji Walentynek  uczniowie klas 1-3 włączyli się do akcji prowadzonej przez Samorząd Uczniowski. Od rana zostawiali samodzielnie przygotowane kartki z życzeniami, w specjalnie przygotowanym pudełku - poczcie walentynkowej. Podczas kolejnych lekcji dzieci z klasy 4b wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego p. Anią Dobraś, roznosili kartki i wręczali je adresatom. Poza pocztą walentynkową, w klasach 1-3 dzieci przygotowywały kartki z życzeniami dla najbliższych z rodziny, wręczali sobie słodkie upominki, zapisywali na  walentynkach miłe rzeczy dla kolegów i koleżanek. To był dzień spędzony w szczególnie miłej atmosferze.

          MM

      • Walentynki
        • Walentynki

        •  

          14 lutego w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował Walentynki szkolne. W tym dniu obowiązywał ubiór w kolorze czerwony.  Dziewczynki z klasy 4 pomagały w dostarczaniu walentynek w klasach 1-4, natomiast podczas nauki zdalnej uczniowie również świętowali ten dzień wykonując np. prace plastyczną na lekcji plastyki pt. serce walentynkowe z tektury.

          AD

      • Konkursy w ramach innowacji pedagogicznej
        • Konkursy w ramach innowacji pedagogicznej

        •  

          Z przyjemnością informujemy, że w styczniowym konkursie zorganizowanym w ramach innowacji językowej „Sei aktiv- learn und share” wzięło udział ponad 50 uczniów. Zadanie konkursowe dla klas 4  polegało na wykonaniu portretu babci lub dziadka z wypisanymi częściami twarzy,  kartki dla babci lub dziadka z życzeniami dla klas 5-6, natomiast klasy 7-8 wysłały  komisji charakterystykę babci lub dziadka. Wszystkie opisy wykonano w języku niemieckim lub angielskim. Prace były bardzo estetycznie i kreatywnie wykonane, a życzenia w języku angielskim i niemieckim zasłużyły na uznanie komisji, która przyznała wiele miejsc równorzędnych miejsc.

          Wyniki konkursu:

          Klasy 4:

          I miejsce: Maria Nowaczyk, Kornelia Skrzypczak

          II miejsce: Natalia Apolinarska, Maurycy Konieczny

          III miejsce: Nikodem Rusiniak, Mariusz Ciesielski

           

          Klasy 5-6

          I miejsce: Nina Mejza, Lidia Jankowiak

          II miejsce: Natasza Jurga, Dżesika Donaj

          III miejsce: Wiktoria Wojciechowska, Julia Juskowiak

           

          Klasy 7-8

          I miejsce:  Ewelina Wawrzyniak

          II miejsce: Józefina Kaźmierska

          III miejsce: Michał Jurga

           

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszej motywacji w nauce języków obcych.

           

          KW
          IG

      • Warsztaty: Wychowywać to kochać i wymagać.
        • Warsztaty: Wychowywać to kochać i wymagać.

        •  

          Od 20 września do 7 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Starych Oborzyskach został zrealizowany pierwszy cykl warsztatów "Wychowywać to kochać i wymagać" oparty na Szkole dla rodziców i wychowawców. Wzięło w nim udział 16 pań.

          Równolegle w Szkole Podstawowej w Starym Luboszu były prowadzone warsztaty, w których uczestniczyło 10 pań.

          Zajęcia prowadziły Barbara Zaborska i Agnieszka Konieczna.

          Obie prowadzące, dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ubiegłym roku szkolnym wzięły udział w trzech cyklach warsztatów Szkoły dla rodziców i wychowawców w Warszawie. 

          Program funkcjonuje w Polsce od 30. lat i jest rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

          Celem warsztatów jest nauka budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Program jest ukierunkowany na przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży oraz  podnoszenie kompetencji wychowawczych rodziców. 

          Zachęcając rodziców do udziału w warsztatach użyto hasła: “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej”. Faktycznie większość pań, które zgłosiły swój udział podkreślały, że nie mają większych problemów z dziećmi, ale chciały sprawdzić, czy można coś jeszcze we wzajemnych relacjach poprawić. Niektóre uczestniczki przyznawały, że warsztaty jednak znacznie pomogły uspokoić nastrój w domu i zastosowanie miłości w połączeniu z odpowiednimi zasadami – przynosi bardzo pozytywne efekty.

          Warto docenić odwagę i zaangażowanie uczestniczek warsztatów. 

          Odwagę, aby przyznać się do tego, że warto coś zmienić na lepsze w relacjach z dziećmi. Zaangażowanie, ponieważ warsztaty składają się z dziecięciu 3-godzinnych (4 godziny lekcyjne) spotkań.

          Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami dotyczącymi warsztatów, na których można zobaczyć także artykuł, który ukazał się w Gazecie Kościańskiej oraz książki, które są podstawą programu. Jednakże uczestniczki potwierdzają, że samo przeczytanie książki nie jest tak skuteczne, jak udział w zajęciach.

          Jesienią w naszej szkole odbędzie się kolejny cykl, jeśli będą osoby chętne. Warsztaty – po wcześniejszych ustaleniach - będą się odbywać się także w innych szkołach.

          Poniżej wypowiedzi trzech pań po warsztatach.

          Mama trójki dzieci lat 10, 6 i 4

          - Wychowywać to kochać i wymagać!

          Wymagać od siebie jeszcze więcej: spokoju, zrozumienia i konsekwencji.

          - Spokojna i świadoma mama/rodzic to dziecko: szczęśliwe, samodzielne, “grzeczne”.

          - Przeczytanie książki to za mało, warsztaty rozwiały moje wątpliwości, uświadomiłam sobie, że moje/nasze (z mężem) metody szły w dobrym kierunku, tylko były potrzebne drobne “kosmetyczne” poprawki.

          - Uświadomiłam sobie, jak ważne jest stawianie granic względem siebie i dzieci.

          - Ogólnie moje dzieci nie sprawiały “problemów wychowawczych”, jednak teraz jeszcze bardziej poprawiły się nasze relacje - z mężem również, przez co zaczęłam bardziej świadomie ich słuchać i mówić.

          - Warto jest uczestniczyć w warsztatach, gdyż to robimy dla swoich “skarbów”, małe, drobne szczegóły w mówieniu, zachowaniu - robią ogromną różnicę.  

          - Po warsztatach zaczęłam się bardziej kontrolować w sensie: “ugryźć się w język” i dać możliwość swoim dzieciom na wyrażanie siebie, daję im przestrzeń na drobne błędy i czas na wyciągnięcie wniosków.

          - Najlepsze były ćwiczenia praktyczne, to one uświadomiły te drobne niedociągnięcia, pomogły spojrzeć na problem spokojnie, poukładać sobie wszystko w głowie.

          - Czuję w sobie siłę i wiem, jak mam postępować, aby moje dzieci były samodzielne, silne, odpowiedzialne i “grzeczne”.

          - Już nie obawiam się tak mocno, że popełnię błąd, którym nieświadomie krzywdzę swoje dzieci.

          - Wiem, że wychowanie to długi proces, który jest wart podjęcia wysiłku przeze mnie dla dobra dzieci.

          Błędów i porażek nie uniknę, ale mam już wiedzę i umiejętności, aby ich było jak najmniej.

          Polecam 

          Kolejna wypowiedź:

          Jest takie powiedzenie “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej” i tym kierowałam się decydując na uczestnictwo w warsztatach. Jako mama dwóch synów, z którymi nie mam problemów wychowawczych zastanawiałam się, czy warto?

          Dziś wiem, że tak. Dzięki wiedzy zdobytej na warsztatach, również tej praktycznej (ćwiczenia) inaczej spoglądam na swoje dzieci i oczywiście samą siebie. Uświadomiłam sobie, że niektóre zachowania moich dzieci wynikają z ich cech charakteru i osobowości, a ja nie powinnam ich zmieniać lecz zaakceptować. Moim zadaniem jest ich wspierać i pomagać im znaleźć własną drogę, aby potrafiły dokonywać właściwych wyborów w realizacji swoich planów. Okazało się, że spokojna rozmowa, a nie jak to często bywało - przesłuchanie - jest złotym środkiem na rozwiązywanie wielu problemów oraz pogłębienie więzi z dziećmi. Warsztaty skłoniły mnie także do refleksji nad sobą. Pomogły w relacjach rodzinnych, a także zawodowych. Dzięki warsztatom mój dom stał się spokojniejszy. Więcej rozmawiamy, mamy dla siebie więcej cierpliwości i akceptacji.

          Oczywiście nie można zapomnieć o wspaniałej atmosferze panującej na spotkaniach oraz Paniach prowadzących, które w profesjonalny sposób pokazały jak powinno się “Kochać - wymagać - wychowywać”.

          Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólne warsztaty i zachęcam rodziców do udziału w kolejnej edycji. Pamiętajcie “Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być lepiej”.

          Wypowiedź jeszcze jednej uczestniczki:

          Jestem mamą 18-latki i 13-latka. Dzieci dobrze się uczą, nie sprawiają problemów wychowawczych.

          Do udziału w warsztatach skłoniła mnie ciekawość, czy można poprawić coś, co w mojej ocenie dobrze funkcjonuje. Otóż dzisiaj z czystym sumieniem mogę powiedzieć: MOŻNA!!!

          Warsztaty to nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej. Duże znaczenie dla mnie miała część praktyczna – odgrywanie scenek, rozwiązywanie zadań i wykonywanie różnych ćwiczeń, w których uczestnicy wcielają się w role dzieci, rodziców lub inne postacie. Pozwala to spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Oczywiście każdy uczestnik angażuje się według własnych chęci i nastawienia.

          Zajęcia prowadzone przez Panie: Basię i Agnieszkę spowodowały, że w inny sposób zaczęłam postrzegać dzieci, męża, ludzi, którzy mnie otaczają, a w szczególności samą siebie.

          Dzięki warsztatom odkryłam w bliskich cechy, których wcześniej nie dostrzegałam. Nauczyłam się lepiej rozumieć swoje dzieci. Zdobyta wiedza pomaga mi w działaniach zmierzających do tego, aby kochać i wymagać jednocześnie. Uświadomiłam sobie, jak duży wpływ na dziecko mają zachowania rodziców. W szczególności dzięki zajęciom pogłębiłam swoją wiedzę jak budować relacje, w których jest miejsce na miłość, wzajemne zrozumienie, rozwój, spełnienie, a także na radość i dobrą zabawę. Wszystkie problemy stają się wtedy mniejsze, a rodzina jest szczęśliwsza.

          Oczywiście nie można pominąć miłej atmosfery panującej podczas warsztatów.

          Bez wątpliwości mogę polecić warsztaty WSZYSTKIM rodzicom, zarówno tym, którzy borykają się z problemami ze swoimi pociechami, jak i tym, którzy ich nie mają. Pamiętajcie: NIGDY NIE JEST TAK DOBRZE, ŻEBY NIE MOGŁO BYĆ LEPIEJ!

      • Bezpieczne ferie
        • Bezpieczne ferie

        •  

          W związku z feriami zimowymi, ostatniego dnia w szkole, w klasach 1-3 przeprowadzono zajęcia dotyczące bezpieczeństwa. Podczas zajęć korzystano z filmów edukacyjnych, kart pracy, a nawet escape roomu. Dzieci utrwalały zasady bezpiecznej zabawy, ale także zasady ruchu drogowego oraz zachowania się w sytuacjach zagrożenia. 

           

      • Zajęcia profilaktyczne
        • Zajęcia profilaktyczne

        •  

          14 stycznia 2022 r w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne zorganizowane przez p. Pedagog w ramach zajęć z profilaktyki. Przeprowadzone zajęcia nosiły tytuł ,,Komunikacja w zespole klasowym - jak zapobiegać sytuacjom konfliktowym. Zgrana klasa”. W czasie zajęć prowadząca zaproponowała dzieciom szereg zabaw, mających na celu pokazanie im, jak ważna jest w życiu współpraca, ale także szacunek i akceptacja innych ludzi. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i chętnie wykonywali poszczególne zadania.

          MM

      • Balik karnawałowy klas 1-3
        • Balik karnawałowy klas 1-3

        •  

          12.01.2022 odbył się bal karnawałowy. Dzieci z klas 1- 3, podzielono na 3 grupy. Każda z grup wzięła udział w tańcach przy muzyce oraz wielu ciekawych konkurencjach.

          Zabawy prowadził profesjonalny DJ, który zadbał nie tylko o muzykę, ale także o akcesoria do poszczególnych konkurencji.

           

          Link do prezentacji:

          https://www.canva.com/design/DAE1tiGEfLg/kmcz7BCpYVhn2klprmYlHw/view?utm_content=DAE1tiGEfLg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

      • W świątecznej atmosferze
        • W świątecznej atmosferze

        •  

          Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu interesujących działaniach. 
          Dzieci i młodzież z kilku klas dekorowała pierniki w kształcie serduszek.
          Jedna grupa uczniów wzięła udział w spotkaniu ze świętym Mikołajem w Klubie Nenufar, natomiast młodzież miała okazję pojeździć na łyżwach w Krainie Lodu i poczuć świąteczną atmosferę wśród oświetlonej olbrzymiej bombki, sań z reniferami i choinki.

          BZ

      • 13 grudnia - 40. Rocznica Ogłoszenia Stanu Wojennego.
        • 13 grudnia - 40. Rocznica Ogłoszenia Stanu Wojennego.

        • W związku  z 40. Rocznicą Ogłoszenia Stanu Wojennego w naszej Szkole odbył się konkurs historyczny dedykowany klasom ósmym. Zadaniem uczniów było przygotowanie lapbooka, który zawierał kompendium informacji na temat 13 grudnia 1981r., m. in. opis represji władz komunistycznych PRL wobec członków Solidarności, działalność podziemia solidarnościowego, męczeńska śmierć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

          Uczniowie wykonywali prace w grupach. Oto wyniki:    

          I miejsce: Maria Świergiel, Anna Peszel, Zofia Oleszak,                       

          II miejsce: Zofia  Kokocińska, Martyna Sieradzka, Alicja Szymkowiak, Magdalena Naskręt,

          III miejsce: Faustyna Karolczak, Oliwia Lelińska, Karina Dekarz.      

          Gratulujemy.  Nagrody ufundowała  Rada Rodziców.               

          Ponadto z okazji upamiętnienia rocznicy 13 grudnia w Szkole przedstawiono wystawę IPN pt. "Solidarność w Wielkopolsce", którą uczniowie mogli obejrzeć podczas lekcji historii i na przerwach.
           

          HG

      • Konkurs plastyczny pt. "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"
        • Konkurs plastyczny pt. "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"

        •  

          Mamy przyjemność poinformować, że laureatami konkursu pt. “Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kościanie zostali:

          - Przemysław Łakomy,

          - Wiktoria Wawrzyniak,

          - Agata Wysocka.

          Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.

          AZ

           

      • Konkurs świąteczno-językowy
        • Konkurs świąteczno-językowy

        •  

          16. grudnia odbył się konkurs świąteczno-językowy przeprowadzony w ramach innowacji pedagogicznej. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy wiekowe. Klasy 4-5 miały wykazać się znajomością świątecznych słówek w języku angielskim oraz niemieckim, natomiast klasy 6-8 znajomością całych zwrotów w tych językach. Uczestnicy byli doskonale przygotowani. O wygranej zadecydowały setne  przyznanych punktów.

          W klasach 4-5 I miejsce zajęła Helena Oleszak, w klasach 6-8 Michał Jurga.

          II miejsce w klasach 4-5 należy do Natalii Apolinarskiej, natomiast w klasach 6-8 do Wiktorii Janik.

          Na III miejscu w klasach 4-5 znalazł się Nikodem Rusiniak, natomiast w klasach 7-8 Oliwia Stachowiak. Wszyscy uczestnicy otrzymali punkty dodatnie z zachowania, a  laureaci dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.

          IG, KW

      • Konkurs na najpiękniejsze życzenia świąteczne w języku obcym
        • Konkurs na najpiękniejsze życzenia świąteczne w języku obcym

        •  

          16. grudnia odbyło się w naszej szkole rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze życzenia świąteczne w języku angielskim lub niemieckim, zorganizowanego w ramach innowacji pedagogicznej. Napłynęło mnóstwo zgłoszeń, a poziom uczestników był niezwykle wyrównany.

          Pierwsze miejsce zajęła Emilia Skrzypczak z klasy 5b, która nadesłała życzenia w języku niemieckim, II miejsce zajął filmik także w języku niemieckim, który przesłała Kornelia Skrzypczak z klasy 4c. III miejsce na podium należy do Aleksandra Skorackiego, z klasy 4c, który nadesłał zyczenia w języku angielskim. Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości języków i zaangażowania. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

          KW, IG

      • Gminny Konkurs Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej „Christmas songs”
        • Gminny Konkurs Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej „Christmas songs”

        •  

          07.12.2021 odbył się w naszej szkole jak co roku Gminny Konkurs Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej „Christmas songs”. Pandemia paraliżująca różne sfery życia nas nie powstrzymała i tegoroczna edycja odbyła się na platformie Microsoft Teams.  Konkurs skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 Szkół Podstawowych  naszej gminy i polega na zaśpiewaniu obcojęzycznej piosenki świątecznej. Organizatorami konkursu są Panie Kamila Wróbel oraz  Izabela Gabryelczyk.

          Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że zwyciężyła uczennica ZS w Starych Oborzyskach Zofia Oleszak, natomiast II miejsca zajęła Inga Pawlak, również ze Starych Oborzysk. Miejsce III wyśpiewała sobie uczennica ZS w Racocie Lena Woźna.

          Komisja, w składzie której zasiadały Pani Inga Opas z Racotu oraz Pani Kamila Wróbel ze Starych Oborzysk przyznała też wyróżnienia.

          Ocenie podlegały: poprawność językowa, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom uczestniczek ze szkół naszej gminy był bardzo wysoki, a utwory przez nie zaprezentowane wprowadziły nas mimo szczególnych okoliczności w świąteczny klimat. Wszystkim uczestnikom etapu gminnego bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy pięknej interpretacji obcojęzycznych piosenek świątecznych. Nagrody i dyplomy uczennice odebrały w placówkach, do których uczęszczają.

          KW, IG

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa
      • (065) 511-40-64
      • ul. Szkolna 1 Stare Oborzyska 64 - 000 Kościan 64-000 Kościan Stare Oborzyska Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych